ARVAMUS

foto

Viktor Trasberg: rändestatistikat ei saa usaldada

Meie rahvaarvu suurenemist saab uskuda täpselt nii palju, kui me usume selle arvutamise metoodikat, märgib Viktor Trasberg Vikerraadio kommentaaris. • foto
  Toomas Alatalu: puusalt tulistama jäävat Trumpi tuleb lugeda lõpuni
  18.01

  Mida lähemale on tulnud ametisse astumise päev, seda selgemaks on saanud Donald Trumpi välispoliitika, kommenteerib Toomas Alatalu.

 • foto
  Veiko Kommusaar: praegune väärteomenetlus on bürokraatlik ja ebamõistlik (1)
  18.01

  Peaaegu pooled Eesti inimesed – üle 600 tuhande – on kantud karistusregistrisse, sest täna satub sinna ka selliste rikkumistega nagu katkise numbritulega sõitmine või vales kohas üle tee minek. Paljude rikkumiste puhul võib aga karistusest efektiivsem olla hoopis selgitamine ja inimlik suhtumine, kirjutab siseministeeriumi korrakaitse- ja kriminaalpoliitika osakonna juhataja Veiko Kommusaar oma arvamusloos.

 • foto
  Aivar Hundimägi: see on nii ilus, sest see pole tõsi
  18.01

  Inimeste sissetulekute ning säästude kasv on tekitanud seltskondi, kes meelitavad inimesi kõrget tootlust lubades investeerima, kuid hiljem võib selguda, et ei ole kõrget tootlust ja pole ka raha, tõdeb Äripäeva peatoimetaja asetäitja Aivar Hundimägi Vikerraadio kommentaaris.

 • foto
  Keelesäuts. Tuhat tänu on parem kui tänud (3)
  17.01

  Me oleme unustamas, kuidas tänada ja kuidas tänamisele vastata.

 • foto
  Andres Laiapea: Vabaerakonna populismist ja erakondade rahastamisest (4)
  17.01

  Poliitikas on probleemidele võimalik reageerida kolmel erineval moel: neid ignoreerida, hakata otsima tõesti toimivaid lahendusi või üritada neid poliitilise omakasu huvides lihtsalt ekspluateerida, soovimata neid tegelikult lahendada. Halvas mõttes populistid kalduvad tegema sageli viimast, kirjutab MTÜ Radikaaldemokraadid endine juhatuse liige Andres Laiapea erakondade rahastamisest.

 • foto
  Rain Kooli: Eesti vajab endiselt korralikku logo
  16.01

  Ootused olid kõrgel, kui Ettevõtluse Arendamise Sihtasutus EAS esitles läinud reedel… jah, õiguspoolest mida? Eelneva sõnakasutuse järgi otsustades olid paljud, ka reporterid ja toimetajad, arvamusel, et esitletakse uut Eesti märki. Lööklauset. Midagi omaaegse palju furoori tekitanud Welcome to Estonia asemele.

 • foto
  Risto Kask: kas Nõmme sild on kunst või farss? (1)
  13.01

  Möödunud aasta hilissügisel alustas Tallinna linn Nõmme silla, tuntud ka kui Ehitajate tee kergliiklussilla, rekonstrueerimistöödega. Tööde käigus avaldasid paljud inimesed pahameelt. Mõne elaniku hinnangul tuleks tõsiselt kaaluda silla lammutamist ning rajada uus, moodne ja kaasaegne sild.

 • foto
  Rootsi politsei juht: see ei ole see Rootsi, mida me tunneme "Bullerby lastest" (2)
  12.01

  Rootsis on 53 probleemset piirkonda, millest 15 kuuluvad eriti raskesse kategooriasse. Areng nendes peamiselt sisserändajatega asustatud, harimatumates ja vaesemates linnaosades on Dan Eliassoni sõnul Rootsi suurim siseturvalisusega seotud probleem.

 • foto
  Peeter Helme: julgus mõelda hooajaväliselt
  12.01

  Kindlasti pole ma ainuke inimene, keda tabas aasta lõpul raamatuuputus. Teadupärast rihivad kirjastused oma raskekahurväe tulistama kõige rohkem ja kõige peibutavamaid nimetusi just detsembris, mil toimuvad kõikvõimalikud väljamüügid ning mil inimesed üleüldse ostavad tavalisest rohkem raamatuid. Ja miks nad ei peakski, raamat on ju tore kingitus, eks?

 • foto
  Erik Gamzejev: kui nüüd elu Ida-Virumaal paremaks ei muutu, siis millal veel?
  11.01

  Kui lõppenud aasta oli Ida-Virumaa jaoks suuresti tulekahju kustutamise aasta, siis uus võiks saada stardipauguks ülejäänud Eestile järele rühkimisele, leiab ajalehe Põhjarannik peatoimetaja Erik Gamzejev oma arvamusloos.

 • foto
  Olav Anton: turbulentse poliitika aasta?
  11.01

  Välispoliitiliselt tuleb kahtlemata väga dünaamiline aasta. Trump ja Brexit, aga ka valimised Prantsusmaal, Saksamaal ja Hollandis on vaid mõned märksõnad, millest piisaks isegi mitme poliitika-aasta sisustamiseks. Tuntavalt turbulentne on ka Euroopa Parlamendi Presidendi valimine, kus määramatust tuleviku suhtes on rohkem kui selgust. Eestis on rahulikum kui mujal maailmas, kuid poliitilisi keeriseid jätkub meilegi.

 • foto
  Erle Loonurm: 21. sajandi vaatemäng – infost ja ”tõest” on saanud meie aja malenupud
  10.01

  Võitlus ellujäämise nimel on asendunud võitlusega võimu nimel. Infost ja ”tõest” on saanud meie aja malenupud, millega tuleb mängida ja neid heaperemehelikult kasutama ning tarbima õppida. Mõlema juurde käib ka vastutus. Ja uus aeg on elujõuline siis, kui osatakse ka minevikust ajatud mängureeglid kaasa võtta, kirjutab Erle Loonurm oma essees.

 • foto
  Rain Kooli: libauudiste nimetamine alternatiivmeediaks on nagu kutsuks välikäimlat alternatiivrestoraniks (7)
  09.01

  ”Alternatiivmeediaks kutsutavate meedialaadsete toodete hulgas tuleb eristada kaht hoovust: libauudislehekülgi ja veendumusmeediat,” märgib ERR-i arvamustoimetaja Rain Kooli oma arvamusloos.

 • foto
  Erkki Bahovski: Eesti – endisest Nõukogude liiduvabariigist uljaks Põhjamaaks?
  09.01

  Eesti peab ikka veel tõestama, et pole enam endine Nõukogude liiduvabariik, kuid abi saab ÜROst, kommenteerib Diplomaatia peatoimetaja Erkki Bahovski.

 • foto
  R2 Agenda | Neil Strauss: demagoogide võimu on kindlustanud hirmust juhitud ahelreaktsioon
  09.01

  R2 saate "Agenda" toimetajad kohtusid Los Angeleses seitsmel korral NY Timesi bestselleri tiitli pälvinud kirjaniku Neil Straussiga, kelle sulest pärinevad muu hulgas raamatud "The Game" ja "The Truth". Straussi hinnangul on parem-populistide võimule tuleku taga eelmisel kümnendil alanud ahelreaktsioon, mida juhib hirm.

 • foto
  2016. aasta ERR.ee arvamuses: testi, kas tead, kes mida ütles
  08.01

  ERR.ee arvamustoimetaja Rain Kooli koostas rahvusringhäälingu jälgijatele viktoriini, mis põhineb möödunud 2016. aastal arvamusküljel avaldatud artiklitel. Seega kõik õiged vastused on leitavad ERR.ee portaalist. Mõnusat lahendamist!

 • foto
  Meediakommentaar: Delfi valetas. Aga kellele on see kasulik? (2)
  05.01

  Gorbatšov on surnud, paavst kuulutas Donald Trumpi pühakuks, Eesti televaatajad vaatasid aastavahetusel kõige enam Vladimir Putini kõnet. Mis on neil uudistena näivatel infokildudel ühist? Õige vastus on: need kõik on valed.

 • foto
  Mari-Liis Jakobson: mis on Eesti rahvusriigi mõte? (3)
  06.01

  Teeme alanud aastal oma peatselt juubelit tähistavale riigile lisaks pillimängule ja lipuväljakutele ka ühe sisulise kingituse – vaidleme omavahel selgeks, milleks meil üldse oma riiki vaja on, pakub politoloog Mari-Liis Jakobson oma arvamusloos.

 • foto
  Andres Siplane: pöörased sõnumid ajavad segadusse? Appi tuleb mister Popper
  06.01

  Kõik sellised väited, et kaksiktornidesse lennutas lennukeid USA valitsus ise või et Baltikumi snaiprid tulistasid Maidanil inimesi või et ma olen puhas nagu prillikivi või et tegelikult kõik Süüria inimesed armastavad Assadit või et laste prostitutsioon on nüüd Californias legaalne, on tegelikult falsifitseeritavad ehk nende tõepärasus on mõõdetav. Küsimus on selles, kas väite esitaja või vaidlustaja on nõus teatud tingimuste täitudes ka nendest väidetest loobuma ja nurgas häbenema.

 • foto
  Kaupo Meiel: ausammas vaidlusele
  05.01

  Võiks püstitada monumendi vaidlusele kui sellisele. Parem ju halb vaidlus kui hea diktatuur ja see oleks siis Eesti viimane riiklik ausammas, kõigi ausammaste ema ning hea traditsiooni kohaselt kole nagu öö ja kallis kut' kurat, leiab kirjanik Kaupo Meiel oma arvamusloos.

 • foto
  Allan Aksiim: Objektiivne demagoogia, torn ja torniõu
  05.01

  Varro Vooglaid tegeleb demagoogiaga. Elegantselt, kaasanoogutama panevalt, kuid siiski demagoogiaga. Jutt käib siis Lauri Tankleri kommentaarist portaali Objektiiv artiklile, kus refereeriti Washington Examineri väidet, et Californias legaliseeriti laste prostitutsioon, ja Varro Vooglaiu vastulausest sellele.

 • foto
  Varro Vooglaid: ERR süüdistab Objektiivi alusetult libauudiste levitamises, soovimata rääkida oma enda libauudistest (7)
  04.01

  ERRi püüdlus süüdistada portaali Objektiiv alusetult libauudiste levitamises on tähelepanuväärne olukorras, kus rahvusringhäälingu enese tegelike libauudiste levitamises ei nähta mingit probleemi, kirjutab Varro Vooglaid oma vastulauses.

 • foto
  Alo Lõhmus: registrisse kandmata hinged
  04.01

  Omavalitsuse Eesti kaardilt kadumine on radikaalne, kuid kahtlemata mõjuv motivaator oma tegeliku elukoha rahvastikuregistrisse kandmiseks. Seega on põhjust loota, et vähemalt rahvastikuregistri saame lähiaastail eeskujulikku korda, olgu siis lood rahvastiku enesega, kuidas nad parajasti on, leiab Alo Lõhmus oma arvamusloos.

 • foto
  Rauno Vinni: haldus- ja riigireformi õnnestumiseks peab uus koalitsioon suurelt mõtlema, madalalt alustama ja kiirelt liikuma
  04.01

  Riigireform on midagi enamat kui haldusreform ja regionaalhalduse ümberkorraldamine. Riigireform hõlmab ka esindus- ja osalusdemokraatia arendamist (kodanike ja riigi lähendamine, põhiseaduslike institutsioonide reform) ja riigivalitsemise moderniseerimist (ümberkorraldused muu avaliku sektori toimimises). Eesmärk on võimekas, usaldusväärne ja jõukohane riik, kirjutab Rauno Vinni oma arvamusloos.

 • foto
  Lauri Tankler: seaduslikust laste prostitutsioonist, Objektiivselt (6)
  04.01

  Libauudised, pahatahtlikud ja eksitavad pealkirjad nõuavad nii ajakirjanikelt kui lugejatelt üha enam tähelepanelikkust ja allikakriitikat, kommenteerib ERR-i korrespondent Lauri Tankler portaali Objektiiv tegevust.

 • foto
  Edetabel 2016: ERR.ee loetuimate lugude nimekiri tipnes hittloo tavatu esituse, spordi ja hinnatud kolleegi surmaga
  03.01

  2016. aasta loetuim-vaadatuim lugu ERR-i portaalides oli Briti baritoni Peter Brathwaite’i esitus Curly Stringsi palast ”Kauges külas”. Järgnesid jalgpalli EM, olümpiamängud ja Aarne Rannamäe surm. Sekka mahtus ka välisuudis Leedu presidendist, kes keeldus Vene telekanalile intervjuud andmast.

 • foto
  Rain Kooli: et vari kaoks
  02.01

  Nii mõnigi meist tunneb – nii isiklikul kui ka ühiskondlikul pinnal, et pärast läinud aastat läheks seda tõesti vaja. Head. Paremat.

 • foto
  Nestor: kõige vähem aitab meid edasi tigedus ja sapp (1)
  01.01

  ERR.ee avaldab riigikogu esimehe Eiki Nestori uusaastatervituse.

 • foto
  President Kaljulaid: ohud ja riskid sünnivad vaikimisest ja otsustamatusest, mitte tegutsemisest
  01.01

  Soovin teile oma peaga mõtlemist, otsustusjulgust ja enesekindlust. Oskust jagada tunnustust ja vastu võtta kriitikat. Ja soovin, et meil kõigil oleks aega ja jõudu lihtsalt elust rõõmu tunda, ütles president Kersti Kaljulaid oma esimeses uusaastapöördumises.

 • foto
  George Soros: avatud ühiskond vajab kaitsmist (1)
  30.12

  Avatud ühiskond on kriisis ning suletud ühiskonna erinevad vormid – fašistlikust diktatuurist maffiariikideni – tõstavad pead. Kuna valitud juhtidel pole õnnestunud vastata hääletajate õigustatud ootustele ja pürgimustele, on valijaskond vabanenud valdava osa demokraatia ja kapitalismi versioonide lummusest. Lihtsustades öeldes – paljud inimesed tunnevad, et eliit on varastanud nende demokraatia, kirjutab filantroop Georg Soros väljaandes Project Syndicate.

 • foto
  Heategevuskool 9: vasak käsi ärgu teadku, milleks parem annab?
  30.12

  Kas oma annetustest rääkimine muudab heategevuse ebasiiraks ja seega justkui vähemväärtuslikuks? Vastupidi – rääkimisega saab toetust mitmekordistada, tuues oma eeskujul annetama ka sõpru ja tuttavaid, kirjutab Urmo Kübar ERR-i heategevuskooli viimases arvamusloos.

 • foto
  Rain Kooli: aeg ongi liigestest lahti
  30.12

  "Shakespeare’i mainitud aeg ei ole tegelikult iial liigestes kinni. Kui on, siis on see olemine vaid näiline või juhuslik. See tähendab, et igaüks, kes soovib head ja elamisväärset maailma, peab selle eest iga päev üha uuesti oma valikute, otsuste ja sammudega seisma," kirjutab ERR-i arvamustoimetaja Rain Kooli oma aastalõpuessees.

 • foto
  Indrek Kiisler: põgenemine iseenda eest ehk ees on karmid ajad (1)
  30.12

  Euroopa ja Eesti koos temaga on sattumas keerisesse, mis paiskab meie elukorralduse täiesti pea peale. Indrek Kiisler kirjeldab aastalõpukommentaaris musti stsenaariume.

 • foto
  Heategevuskool 8: kasta seda taime, mis kasvab
  29.12

  Me ei pea end tundma halvasti, kui ei soovi annetada igale küsijale, ütleb Urmo Kübar tänases heategevust puudutavas arvamusloos. Kui tahame, et meie annetus aitaks võimalikult paljusid, peaksime keskenduma oma töö tulemuste ja mõju poolest kõige silmapaistvamatele tegijatele.

 • foto
  Heategevuskool 7: kui rikas peab olema, et annetada?
  28.12

  "Kas on nii, nagu tavaloogika ütleb – et annetamine on eelkõige jõukamate privileeg ja vastutus? Ning kui on, siis kui pikalt tuleks eelnevalt mammonat koguda, et teisi aitama asuda?" arutleb Urmo Kübar tänases heategevust puudutavas arvamusloos.

 • foto
  Jaak Madison: peame võtma Euroopa Liidu lagunemist kui ajaloolist paratamatust
  28.12

  Inimeste prioriteet on nende kodumaa suveräänsus ja nende rahvuse heaolu. Kõik muu, kaasa arvatud majandus ja selle kasv, on teisejärguline. Sestap pole oluline ka see, kui Euroopa Liidu lagunemisega jääb Eesti ilma sadadest miljonitest eurodest. Peame võtma seda lagunemist kui paratamatust, milles peitub uusi võimalusi, leiab Eesti Konservatiivse Rahvaerakonna aseesimees ja riigikogu Euroopa Liidu asjade komisjoni aseesimees Jaak Madison.

 • foto
  President Kaljulaid: meie riigi ilmalikkus on parim kaitse võõraste religioonide eest (8)
  27.12

  "Riik on meil ilmalik ja riigikirikut ei ole. Mulle tundub, et just see on meile parim kaitse ka võõraste religioonide eest. Meil ei ole kohustust aktsepteerida nende religioonidega seotud tavasid, kui meie haiglad ja meie koolid on ilmalikud ega tee ühegi religiooni suhtes spetsiaalseid liigutusi, spetsiaalseid kummardusi," märkis president Kersti Kaljulaid ERR-ile antud aastalõpuintervjuus.

 • foto
  Heategevuskool 6: miks riik neid masinaid ei osta?!
  27.12

  Jõulutunnel ja teised heategevuskampaaniad ei tee kõiki rõõmsaks. Kes leiab, et haiglatele vajalike aparaatide ja muu sellise hankimine peaks olema senisest palju enam riigi ülesanne, saab ka sellele targa annetajana kaasa aidata, tõdeb Urmo Kübar oma seekordses arvamusloos.

 • foto
  2016 aastat hiljem: nii kajastanuks Eesti meedia Jeesuse sündi (2)
  26.12

  Maailmas on ärevad ajad, kuid kui otsida ühtainsat maailma ajalugu muutnud sündmust, on Jeesuse sünniloost raske mööda saada. ERR-i portaalide toimetus tegi kummarduse nii kristluse juurte kui ka Eesti ajakirjanduse suunas ja paigutas 2016 aasta tagused sündmused tänapäevaste väljaannete kaantele.

 • foto
  Urmas Viilma: enda kristlike juurte küljest lahti käristamisega kaasneb närbumise ja hääbumise oht (6)
  2016

  Meie maa ja rahva kaheksa sajandi pikkused kristlikud juured on tugevad. Ennast kristlike juurte küljest lahti käristamisega kaasneb närbumise ja hääbumise oht, nagu juhtub iga juured kaotanud võrsega, märgib Eesti Evangeelse Luterliku Kiriku peapiiskop Urmas Viilma oma jõululäkituses.

 • foto
  Heategevuskool 5: neetud püsikulud
  2016

  Võin kinnitada, et Eestis pole ühtegi vabaühendust, mille töötajad igavleks mahagonist kirjutuslaudade taga ja mõtleks, mida küll peale hakata kõigi nende Swarowski kristallidega, mida nad oma palga eest ostavad. See ei tähenda, et meie vabakonnas poleks raiskamist või ebaefektiivsust. Ent seda ei näita meile ühenduse kulud, vaid põhiküsimused: kui paljusid, mil määral ja kui pikaks ajaks organisatsiooni töö aitab, tõdeb Urmo Kübar oma tänases arvamusloos.

 • foto
  Rain Kooli: usuvabadus või vabadus usust (8)
  2016

  Kas islam on oht kristlusele ja Lääne elustiilile? Või ohustab hoopis skeptitsism kõiki usundeid? Kas ateism on usust ülimuslikum? Kas Eesti avalikku ruumi peaks kõik usud võrdselt ära mahtuma – ja kas see on võimalik? Muu hulgas nendel teemadel mõtiskleb ERR-i arvamustoimetaja Rain Kooli oma jõuluessees.

 • foto
  Soome suursaadik: Eesti ja Soome on teineteisele lähenenud
  2016

  Kui nõukogude ajal ei olnud Eestit Soome jaoks olemaski, siis viimaste aastate jooksul on Soome tulnud Eestile lähemale ja vastupidi, ütles Soome suursaadik Eestis Kirsti Narinen.

 • foto
  Heategevuskool 4: kas annetada otse abivajajale või neid aitavale organisatsioonile?
  2016

  Ärme nõua annetuse tegemiseks pisaralugusid, sest probleemide suurusest on võimalik aru saada ka nendeta. Valime välja organisatsiooni, kes teeb nende lahendamisel kõige paremat tööd, ja katsume siis oma abiga luua tingimused, et ta saaks seda kõige paremini teha, kirjutab Urmo Kübar oma heategevust puudutavate arvamuslugde sarja seekordses osas.

 • foto
  Peeter Järvelaid: riigimeestest ja napsumeestest (3)
  2016

  Aastal 2016 hakati 1. detsembrist rääkima kui meie sisejulgeoleku päevast. Endise Sisekaitseakadeemia juhina pole mul midagi selle vastu. See, mis juhtus 1. detsembril 1924, pole ainult meie idanaabri sepitsus ega ühiskonna mingites osades kogunenud viha mõtlematu väljaelamine, vaid ka hoopis tõsisem lugu oma riigi haprusest.

 • foto
  Heategevuskool 3: kodutud või vähihaiged, lapsed või loomad – kellele annetamine on kasulikem?
  2016

  Kas murekohti ühiskonnas saab mingite objektiivsete kriteeriumite järgi ritta seada ja nõnda otsustada, kus meie annetus enim kasu tooks? Saab küll, väidab üks viimaste aastate põnevamaid suundi heategevuses, efektiivne altruism.

 • foto
  Jaanus Kangur: miks peaks president kirikus käima (14)
  2016

  Kui president käib jõululaupäeval kirikus või kaitseväe peakaplan õnnistab iseseisvuspäeval kaitseväge, siis pole ennekõike tegemist kristliku tseremooniaga, vaid rahvusriigi rituaaliga, kus kasutatakse kristliku religiooni talitusi. Kui president valib, et ta seda ei tee, siis esitab ta ise endale väljakutse leida asendav rituaal, kirjutab religiooniantropoloog Jaanus Kangur.

 • foto
  Heategevuskool 2: oskamatu heategevus võib kasu asemel kahju teha
  2016

  Iga heast tahtest ajendatud tegu ei ole võrdselt hea ning mõni esmapilgul ilus ja põnev lahendus võib kasu asemel tuua hoopis kahju, kirjutab Urmo Kübar oma arvamusloos.

 • foto
  Heategevuskool 1: Annetades õnnelikuks ja edukaks
  2016

  Teame kõik, et annetades saame aidata neid, kes seda kas mõne õnnetuse, valede valikute või kehva saatuse tõttu vajavad. Leidub aga soliidne hulk teadustöid, mis näitavad, et annetamine aitab ka abiandjat ennast, tehes teda õnnelikumaks, tervemaks ja isegi jõukamaks.

 • foto
  Andres Herkel: katuseraha ja parlamenditöö allakäik (1)
  2016

  Riigieelarve koostatakse valitsuses ning parlamendile on jäänud võimalus jagada vaid peenraha. Ning sedagi ei jagata praeguse süsteemi järgi läbipaistvalt ega võrdselt, kritiseerib Vabaerakonna esimees Andres Herkel nn katuseraha jagamist – aga deklareerib, et erakond ei loobu sellest.

 • foto
  ARUTELU: millist rahvusringhäälingut Eesti vajab?
  2016

  ERR tähistab laupäeval suurejooneliselt ringhäälingu 90. aastapäeva. Samal ajal aga räsib põhjanaabrite rahvusringhäälingut enesetsensuuriskandaal ning Eesti rahvusringhääling on pidevalt rahapuuduses. Milliseks võiks kujuneda ringhäälingu järgmised 90 aastat, arutlevad ERRi juhatuse liige Ainar Ruussaar, multimeediaüksuse toimetaja Greete Palmiste ja arvamustoimetaja Rain Kooli.

 • foto
  Külli Taro: Eesti võiks Soome haldusreformi eesmärkidest üht-teist õppida
  2016

  Eesti ei peaks haldusreformi tehes täpselt Soome eeskuju järgima, küll aga tasub õppida mõnedest soomlaste eesmärkidest, nagu kulude kokkuhoid, omavalitsuste ülesannete vähendamine ning reformi põhjalik ettevalmistus, nii et iga osapool oleks aegsasti ees ootavaga kursis, kirjutab Külli Taro.

 • foto
  Anneli Tõevere-Kaur: Lagunemisest. Ja mis võiks meiega juhtuda järgmiseks
  2016

  "Kui kriitiline mass inimkonnast suudakski ükskord mingil põhjusel tunnistada ideede samaväärsust, loobuda pimedast võimuihast, suurusehullustusest, lõpututest tahtmistest – kas siis saaks maailm nii-öelda korda?" mõtiskleb Anneli Tõevere-Kaur.

 • foto
  Urmas Vadi: miks me kardame jõuluvana
  2016

  Võib-olla me isegi ei karda mitte nii väga jõuluvana, kuivõrd jõuluaegseid lolle luuleridu? Ja miks on jõuluvana selline, nagu on? Ilmselt on ka siin põhjus jubedas juhuluules. Jõulumees käib perest peresse, kuulab kümneid, sadu luuletusi, vähemasti kaheksakümmend protsenti halba luulet ja sellepärast ta ongi läinudki halliks, langenud nii suurde masendusse, et on unustanud isegi habet ajada, kirjutab Urmas Vadi.

 • foto
  Mari Öö Sarv: Aleppo tapatalgud – ja mida me teha saame
  2016

  Me juba elame sellises Eestis, kus liiga paljudele on lubatud rohkem kui üldiste reeglitega, sest... küll nad juba õigustuse leiavad. Kuidas see kõik Alepposse puutub? Niimoodi, et kui kasvatame maailma kuningaid, kellele on kõik lubatud, kui ainult hea ettekäände leiab, siis nende tembud kasvavad suuremaks ja suuremaks. Kuni ongi täiesti lubatud oma riigis inimesi tappa, sest nende arvamus ei meeldi sulle, kirjutab kodanikuaktivist Mari Öö Sarv oma arvamusloos.

 • foto
  Erik Gamzejev: võimupööre Keskerakonnas kahjuks ei kõiguta partei ainuvõimu Ida-Virumaal (1)
  2016

  Edgar Savisaare kukutamine Keskerakonna juhi kohalt ning sellega kaasnevad sisepinged ja muud järeltõuked ei kõiguta tuntavalt selle partei ainuvõimu Ida-Virumaa linnades, kirjutab peatoimetaja Erik Gamzejev oma arvamusloos.

 • foto
  Viktor Trasberg: tarbimismaksude lisamine viib maksusüsteemi tasakaalust välja (1)
  2016

  Praegune maksukompromiss valitsuskoalitsiooni eri osaliste vahel tundub olevat ebakindel ja ajutine. Paljude uute ja destruktiivsete tarbimismaksude rakendamise asemel oleks palju efektiivsem lahendus maksustada ikkagi üksikisiku tulu – ja progresseeruvalt, kirjutab Tartu ülikooli majandusdotsent Viktor Trasberg oma arvamusloos.

 • foto
  Rain Kooli: sisserändajate pimedad teod päevavalgele, kuid igale ausale võimalus (1)
  2016

  Ajakirjandus peaks tegutsema nii, et luubi alt ei jääks välja ühegi sisserändajate kogukonna seaduse-, eetika-, moraali- ja õiglusevastased teod, olgu süüdlasteks kui suur või väike osa tahes sellest kogukonnast. Ning samas ei tohiks stereotüüpide Gulagi sulgeda ühtegi sisserännanut, kes – kas või ainsana oma kogukonnast – soovib Lääne ühiskonnaga tõesti kohaneda, määratleb ERR-i arvamustoimetaja Rain Kooli ajakirjanduse ülesanded rändekriisi tingimustes.

 • foto
  Aili Keller: islamist ja sisserändest ehk vaikus feministide rindejoonel (2)
  2016

  Kartus, et moslemitest sisserändajaid puudutav kriitika puhub immigratsioonivastaste hirmud ja vaenu veelgi suuremaks, on arusaadav. Aga kas vaikimine on parem? Pigem näen ohtu, et see suurendab paranoiat veelgi ja toob „probleemide lahendajana“ poliitilisele lavale demokraatiavaenulikud jõud. Diskuteerida on vaja, mitte vaikida, kirjutab Aili Keller oma arvamusloos.

 • foto
  Hodorkovski: ma ei pea ennast Putini vaenlaseks, ma olen tema süsteemi vastane
  2016

  Eestit külastas Vene opositsiooni üks eredamaid tähti, juba kolmandat aastat Suurbritannias elav Mihhail Hodorkovski. Oligarh, kes läks tülli president Putiniga ja kelle karistamisest sai omamoodi hoiatav näidisprotsess. Hodorkovski minevik on päris kirju.

 • foto
  Rauno Vinni: valitsus on oma lubadused juba unustanud
  2016

  Praeguse võimuliidu tegevuses avaldub lubaduste ja reaalsuse lahknevus – alles eile deklareeriti avatud poliitikategemise tähtsust, kuid juba täna on vanded unustatud, kirjutab riigivalitsemise ekspert Rauno Vinni oma arvamusloos.

 • foto
  Uno Lõhmus: kuidas vältida õigusemõistmise muutumist farsiks
  2016

  Aeg on austada õiglast õigusemõistmist ja kaitsta tõhusalt eraelu puutumatust. Kohtumõistmist ei saa jätta ajakirjanduse hooleks, kommenteerib endine kohtunik Uno Lõhmus Edgar Savisaare kriminaalasja materjalide avaldamist ajalehes Postimees.

 • foto
  Juhan Kivirähk: praegusel viisil jätkates Keskerakonna toetus küll ei kasva
  2016

  Vaatamata arvukatele korruptsioonisüüdistustele soovivad nii avalikkus kui ka koalitsioonipartnerid uskuda, et Jüri Ratase juhitav Keskerakond on hoopis teine erakond, kui see, mis seni Edgar Savisaare taktikepi all tegutses. Konservatiivsete erakondade valijate hulk aga pole tegelikult sugugi väike, kuid see on killustunud kolme vähese toetusega erakonna vahel, kommenteerib Juhan Kivirähk värsket uuringut erakondade toetusest.

 • foto
  Peeter Helme: millist konservatiivsust vajab Eesti? (1)
  2016

  Eesti vajab ühendavat konservatiivsust. Ühiskonnas, kus vasakpoolsed ja liberaalsed jõud kasutavad ära inimeste erinevaid arusaamu rahvusluse, sisserände, samasooliste kooselu, soorollide või peremudelite osas, ei saa miski ühendav tulla mujalt kui konservatiivselt tiivalt, kirjutab ERR-i toimetaja Peeter Helme oma arvamusloos.

 • foto
  Alo Lõhmus: valitsus võiks määrata ühinenud omavalitsustele ajaloolist järjepidevust kandvad nimed (2)
  2016

  Ühinevad vallad peavad uue nime suhtes küsima nõu kohanimenõukogult, ent vabatahtliku ühinemise korral on sel vaid soovituslik iseloom. Lõpliku heakskiidu peab ühinemisele andma siiski valitsus. Julgustan valitsust praakima välja nimed, mis ei ole leidnud kohanimeasjatundjate heakskiitu, ning määrama ühinenud omavalitsustele ajaloolist järjepidevust kandvad nimed, kirjutab ajakirjanik Alo Lõhmus oma arvamusloos.

 • foto
  Merilin Pärli: ""Aktuaalse kaamera" Agentuur" (1)
  2016

  Jääb arusaamatuks, miks riskib Äripäev oma hea nimega lisaraha teenimise eesmärgil. Ajalehte ja kommunikatsiooniäri ei saa ajada sama katuse alt, ükskõik kui palju seda endale mõistuspäraseks rääkida püütakse. Loodan, et Äripäev saab ise aru, et kahel toolil korraga istuda ei saa ning loobub emmast-kummast tegevusest, kirjutab ERRi toimetaja Merilin Pärli oma arvamusloos.

 • foto
  Mihkel Mutt: rahvuslus on sõimusõna
  2016

  Plekktrummi saatekülaliseks oli kirjanik Mihkel Mutt, kellega vesteldi tema uuest romaanist "Eesti ümberlõikaja" ja arutleti rahvusluse küsimuse olulisuse üle ühiskonnas.

 • foto
  ERR.ee tähelepanukontroll: mida arvavad arvajad?
  2016

  ERRi arvamustoimetaja Rain Kooli koostas rahvusringhäälingu jälgijatele viktoriini, mis põhineb ERR.ee arvamusküljel novembris avaldatud artiklitel. Seega on kõik õiged vastused leitavad ERR.ee portaalist. Mõnusat lahendamist!

 • foto
  Rain Kooli: rahvusringhääling on ühiskondlik lepe
  2016

  Rahvusringhääling pole midagi vähemat kui ühiskondlik lepe. Selle tegevuse majandus-juriidilised alused on küll seadusesse kirjutatud, aga selle sisulise töö tuum on kogu ühiskonda hõlmav vaikiv kokkulepe, et meil on vaja oma ühiskondlikku meediamaja, mida ei puhu ümber ükski kuri hunt ja mis peab vastu ka vaesustatud uraani sisaldavale pommile, kirjutab ERR-i arvamustoimetaja Rain Kooli oma kommentaaris.

 • foto
  Andrey Krashevskiy: Prantsusmaa suhtumine Venemaasse võib peagi kardinaalselt muutuda
  2016

  Prantsusmaa presidendivalimistel on favoriitideks kujunenud kaks Vene-meelset kandidaati. Seega seisavad — hoolimata sellest, kumb neist valimised võidab — Prantsusmaa poliitikas peatselt ees tõsised muutused, mis puudutavad kogu Euroopa Liitu. Isegi kui praegu on veel lahtine, millist rolli tulevane Prantsusmaa hakkab EL-is mängima, võib lähitulevikus vägagi küsitavaks osutuda EL-i ühtne vastasseisukurss Venemaaga, kirjutab ERRi veebiuudiste toimetaja Andrey Krashevskiy.

 • foto
  Annika Uudelepp: Jüri Ratase kolm vaala (2)
  2016

  Millised on need ”kolm vaala”, millele tuginedes Jüri Ratas õnnestuks nii peaministri kui erakonnajuhina? Poliitikauuringute keskuse Praxis riigivalitsemise ekspert Annika Uudelepp vastab.

 • foto
  Kaupo Meiel: meie maailmavaade on mulgi kapsas (2)
  2016

  Tänapäeva inimeste jaoks on religioonid, argimütoloogia ning turundus ammu kõik segamini nagu puder ja kapsad. Aga vahest pole laiemas plaanis vähimatki vahet, kas rahu ja rõõmu sõnumit kannab preester või jõuluvana, peaasi, et see kohale jõuab, mõtiskleb kirjanik Kaupo Meiel oma arvamusloos.

 • foto
  Jaanus Kangur: veel Castrost ehk kuubalased ei allu kapitalistlikule õnne mudelile
  2016

  Kuubalaste hoiakud äsja surnud Fidel Castro suhtes pole mustvalged, vaid sisaldavad mitmeid värve ning seda ühekorraga ja samaaegselt. Kuubalased on muidugi ise sama vastuolulised ning selles mõttes saan ma aru ka Edward Lucase pahameelest Castro surma järgsete reaktsioonide peale. Kuubalased lihtsalt ei allu kapitalistlikule õnne mudelile, kirjutab regiooniantropoloog Jaanus Kangur oma arvamusloos.

 • foto
  Erik Gamzejev: Ida-Viru jaoks unistuste valitsus
  2016

  Värske valitsus on Ida-Virumaa seisukohalt unistuste valitsus, sest kunagi varem ei ole Toompeal võimul olnud sellist koalitsiooni, kel oleks nii suur Ida-Viru elanike toetus. Loodetavasti ei nurja Ida-Viru poliitikutega seotud skandaalid praegust erakordset võimalust maakonna areng hooga käima tõmmata, märgib peatoimetaja Erik Gamzejev oma arvamusloos.

 • foto
  Viktor Trasberg: (õlle)keisririigi sünd
  2016

  Eestis käib haarav arutelu õlle aktsiisitaseme üle, millest näib sõltuvat kogu Eesti ja vist ka Läti saatus.

 • foto
  Kindralleitnant Terras: sõda ei ole kunagi ilus (1)
  2016

  Kuigi 100 aastat tagasi ümbritses sõda parasjagu romantiline oreool, on selle tegelikkus alati immutatud tule, suitsu ja verega. Sõditakse poliitiliste aadete ja eesmärkide nimel, kuid need ei anna tuld, kaeva kaitsekraave ega torka täägiga. Seda tegid ja teevad reaalsed, lihast ja luust inimesed. Mõeldes tänastele probleemidele ja ohtudele on kasuks ja toeks see, kui vaatame tagasi nüüd peaaegu sajandi taha ja ammutame jõudu meie eelkäijate vaprusest ja kindlameelsusest, tõdeb kaitseväe juhataja Riho Terras.

 • foto
  Rain Kooli: sõnavabaduse katkedes on vesi ahjus – või inimesed (1)
  2016

  Kui sõnavabaduse veniv kumm ühel hetkel pauguga lõhkeb – näiteks siis, kui vihkamine ja verbaalrünnakud viivad demokraatliku riigikorra lagunemiseni –, jäävad sellest lõpuks ilma kõik, tõdeb ERRi arvamustoimetaja Rain Kooli ja loetleb neli sõnavabadust ähvardavat ohtu.

 • foto
  Mari Öö Sarv: lõputu hoolimise hooaeg
  2016

  See on juba alanud. Jõulukampaaniad heategudeks. Näiteks tuli minu motoklubi postkasti kiri üleskutsega viia jõulude ajal lastekodulastele kommi. Varsti selgub, mille ostmiseks tänavuse ”Jõulutunneli” annetused lähevad, ja toidupoodide kassadesse tulevad müügile väikesed kellukesed, mille ostmisega toetad beebidele selle masina ostmist, mis teeb “bing!”

 • foto
  Toomas Alatalu järelehüüe Fidel Castrole (2)
  2016

  Väliskommentaator Toomas Alatalu räägib Kuuba kauaaegse valitseja Fidel Castro rollist maailma ajaloos.

 • foto
  Mari-Liis Jakobson: Reformierakond peab muutuma mänedžerist diskuteerijaks
  2016

  Opositsioonis ei tööta enam need suhtekorralduslikud knihvid, millega valitsuses harjunud oldi. Samas ei pruugi uue valitsuse maailmavaade Reformierakonnale üldse nii vastumeelne olla kui jutud vasakpöördest aimata lasevad, märgib politoloog Mari-Liis Jakobson oma arvamusloos.

 • foto
  Ester Vilgats: aga kui ei müüks autot juhiloata ostjale (3)
  2016

  Tõepoolest. Mis oleks, kui teeks sellise radikaalse otsuse, et autot saaks osta üksnes inimene, kellel on juhiluba, täpsemalt öeldes juhtimisõigus. Sest auto selle juhtimiseks vajalike oskusteta inimese käes on niisama ohtlik kui tulirelv, kirjutab ERRi Pärnu korrespondent oma arvamusloos.

 • foto
  Eva Lepik: kes kaitseb loominguvabadust autorikaitsjate eest?
  2016

  Nn panoraamivabaduse - ehk ehitiste, skulptuuride ja muude avaliku ruumi kunstiteoste vaba pildistamise-filmimise ning nende jäädvustiste jagamise - vastu võitlemine on kasulik eelkõige autorikaitseühingutele, mitte autoritele endile, osutab MTÜ Wikimedia Eesti juhatuse liige Eva Lepik oma arvamusloos.

 • foto
  Alo Lõhmus: millal jõuame kommunismi?
  2016

  Kas olete märganud, millise innuga püüavad toidupoed viimasel ajal juurutada automaatkassasid? See ongi otse meie silme all arenev robotite pealetung, toonitab Alo Lõhmus oma arvamusloos ja soovib tere tulemast peatsesse tööjärgsesse ühiskonda.

 • foto
  Andres Siplane: eliit eliidi vastu ehk Vilfredo Pareto naerab viimasena (1)
  2016

  Viimasel ajal on mitmel pool maailmas olnud valimistel edukad valitseva eliidi vastased poliitilised liikumised. Murettekitav oleks justkui see, et haritud ja haldusvõimelise establishment’i asemele trügivad harimatud laamendajad. See tuletab meelde Itaalia sotsiaalteadlase Vilfredo Pareto (1848 – 1923) eliiditeooriat, mille väljatöötaja kahtlemata itsitab seda kõike teispoolsusest nähes pihku.

 • foto
  Peep Nemvalts: teadusmõtte mitmekesisus avaldub keelerikkuses
  2016

  Kui rahvusvaheline teadussuhtlus saab olla mitmekeelne vastavalt keelteoskusele, on emakeelne teadus oma kultuuri ja hariduse arenguks iga rahva jaoks hädavajalik, leiab Tallinna ülikooli teaduskeelekeskuse juhataja Peep Nemvalts.

 • foto
  Rain Kooli: mesilaspesa nimega Eesti ehk väärtõlgendus vasakpöördest
  2016

  Eesti pöördub vasakule! Läänemeelne valitsus kukutatud! Kremli-meelne koalitsioon võtab võimu! -stiilis sõnumite kandumine välisriikide meediaväljaannetesse on hea meeldetuletus selle kohta, kui piiratud on tihtipeale meie endi arusaam teistes riikides toimuvast ning sealsetest mehhanismidest, tõdeb ERRi arvamustoimetaja Rain Kooli oma kommentaaris.

 • foto
  Jüri Nikolajev: kas sellist valitsust me tahtsimegi? (2)
  2016

  Uue valitsusliidu koalitsioonilepe on Narva elanikele pigem pettumus. Vene koolidele eesti keele õppes leevendust ei anta, kodakondsusetuse probleem ei lahene ja vastuseis Venemaaga jätkub, märgib ERRi Ida-Virumaa korrespondent Jüri Nikolajev oma kommentaaris.

 • foto
  Liisi Moosaar: loomadest „hoolimisel“ ja hoolimisel on vahe
  2016

  Suur osa inimestest nimetab end loomasõpradeks. Kellel on kodus armastatud kass ja kes tõdeb, et naabri koer on täitsa tore; kellele meeldib pidevalt loomaaias käia ja kes külastab hea meelega loomatsirkusi. Pole harvad ka olukorrad, kus maani rebasekasukas proua tormab chihuahuaga tema kaotamise hirmus keset ööd loomade kiirabikliinikusse või tänavatelt kodutuid lemmikloomi päästev perekond sööb pidulikel sündmustel hanemaksapasteeti foie gras´d.

 • foto
  Anu Viltrop ja Laur Raudsoo: mis oleks, kui suhtleks ühel nädalal oma naabritega?
  2016

  Kui soovid elada täiesti omaette ja eraldi, siis korter suures kortermajas on kõige kindlam valik. Tihedalt üksteisega kõrvuti elades on kergem üksteist mitte märgata ja kaasinimesed tähelepanuta jätta.

 • foto
  Samost ja Hussar: USA gigantidele kuuluv sotsiaalmeedia viib Eestist meeletult reklaamiraha
  2016

  Facebooki ja Google’i taolistele sotsiaalmeediagigantidele liigub Eestist tohututes kogustes reklaamiraha, mida saaks kasutada Eesti ajakirjanduse arendamiseks. Mida rohkem inimesed traditsioonilise ajakirjanduse asemel sotsiaalmeediasse kanduvad, seda suuremat kasu saavad tegelikult USA päritolu suurfirmad, tõdesid peatoimetajad Lauri Hussar ja Anvar Samost Tallinnas rahuvsvahelisel meediakonverentsil.

 • foto
  Annika Uudelepp: kaitseventiilivalitsus (1)
  2016

  Homme peaks olema see päev, kui Keskerakonna, sotsiaaldemokraatliku erakonna ja IRL-i volikogu kiidab heaks uue koalitsioonilepingu. Ükskõik, mis seal kirjas on, nimetavad need kolm erakonda seda mingi särava nimega ning valitsusest välja puksitud Reformierakond manab vasakpööret ja idameelsuse võidukäiku.

 • foto
  Michael Steel: võtnuks meedia Trumpi algusest peale tõsiselt, võinuks valimistulemus teine olla
  2016

  Meedia suutmatus näha Donald Trumpi valimiskampaania alguses tema eduvõimalust ning teda ka vastava kriitikameelega kohelda võis otsustada USA valimistulemuse, leiab endine ajakirjanik ja strateegilise kommunikatsiooni ekspert Michael Steel.

 • foto
  Juhan Kivirähk: vene valija ei orienteeru enam Savisaare järgi
  2016

  Võib küsida, kas venekeelne valija enam orienteerubki väga palju selle järgi, mida arvab asjadest Edgar Savisaar. Pigem jälgivad nad, kuhu positsioneerivad ennast uues olukorras Yana Toom ja Mihhail Kõlvart, märgib oma kommentaaris erakondade toetusuuringutele Juhan Kivirähk.

 • foto
  Janek Mäggi: vasak ei tohi teada, mida parem teeb!
  2016

  Heategevusmaailma võlu on kohati valus isetus. Tunnustuse jagamine ei ole patt, kuid selle lunimine on häbiasi, kirjutab Janek Mäggi oma arvamusloos.

 • foto
  Urmas Vadi: seisev mees
  2016

  Eesti mees ei tantsi, ei kelguta, eesti mees seisab, kirjutab Urmas Vadi oma kommentaaris.

 • foto
  Lugejakiri: USA küsitlused ei eksinud, vaid hoopis mõjutasid valimistulemust (1)
  2016

  Kuna valitseb reaalne oht, et USA presidendivalimiste ootamatu tulemus viib Eesti poliitikud ekslikule järeldusele, et Donald Trumpi poolt valimiskampaanias kasutatud lähenemine toimib ning küsitlusi ei saa enam üldse usaldada, siis tasub vaadata seda tulemust nüüd veidi lähemalt.

 • foto
  Erik Gamzejev: leping sigatsejaga − helgema tuleviku nimel
  2016

  Kas Keskerakonna poolt Tallinnas ja Ida-Viru linnades viljeletud valitsemisstiil saab omaseks ka praegu loomisel olevas uues Eesti valitsusliidus, küsib peatoimetaja Erik Gamzejev oma arvamusloos.

 • foto
  Peeter Järvelaid: riigi- ja auto juhtimisest Eesti poliitilises kultuuris (1)
  2016

  Eesti liiklusseaduses on kirjas põhimõte, mis kohustab juhti juhtima transpordivahendit vastavalt tee- ja ilmaoludele. Ilmselt samamoodi võiks olla ideaalis riigi juhtimisega: et need inimesed, keda rahvas volitab riigi juhtimisel osalema, oleksid esiteks professionaalid ja need juhid arvestaks juhtimisel kindlasti tähelepanelikult meid ümbritsevate oludega.

 • foto
  Viktor Trasberg: Eesti Pank ületas majandusarengu raportiga oma volitusi ja kahjustas oma usaldusväärsust
  2016

  Asjatundjad on valmis saanud (varsti endise) peaministri tellitud majandusarengu raporti. Teema on kahtlematult huvitav ja ülimalt päevakohane. Samas – mingit imerohtu me siit ei leia ning raport jätab paiguti vastuolulise ning deklaratiivse mulje.

 • foto
  Kristjan Port: kas Facebook mõjutas USA valimistulemusi?
  2016

  Pärast seda, kui on kõlanud ootamatult kõva pauk, vaatavad inimesed ringi, otsides selle põhjustajat. Ehmatuse tagajärjel on otsivad meeled tundlikumas häälestatuses ja nii võib märgata asju, mis on jäänud normaalse elu käigus märkamata.

 • foto
  Dario Cavegn: Eesti kestev isolatsioon (2)
  2016

  Tõsiasi, et paljud välisajakirjanikud ei saa eesti keelest aru ning neil pole kontakti kohaliku poliitika ega selle osalistega, on viinud niikaugele, et välismaises ajakirjanduses on ilmunud ridamisi moondunud tõlgendusi sellest, mis Eestis hetkel toimub, tõdeb ERRi toimetaja Dario Cavegn oma arvamusloos.

 • foto
  Rain Kooli: Presidendi kõne (1)
  2016

  Eile kuulsin ma üle väga pika aja Eesti riigis kõnet, mida ma nimetaksin tõeliselt nauditavaks. Kõnet, mis tuli nii lähedale, et läbis naha ja kõik küünikute kaitsekihid, puudutas hinge ja helises. Kõnet, milles inimene rääkis inimestega, kirjeldab ERRi arvamustoimetaja Rain Kooli oma arvamusloos.

 • foto
  Madeleine Tults: luik, vähk ja haug Eesti asja ajamas
  2016

  Eesti erakonnad - nii valitsusse kui ka opositsiooni kuuluvad - võiksid julgemalt maailmavaatelist erinevust välja tuua, kirjutab politoloogi taustaga kommunikatsiooniekspert Madeleine Tults oma arvamusloos.

 • foto
  Tarmu Tammerk: kas homokooslus võib olla abielu? (4)
  2016

  ETV saates "Pealtnägija" 2. novembril 2016 eetris olnud lugu samasoolisest paarist tõstatas küsimuse, kas nende USAs registreeritud abielu kohta võib Eesti oludes üldse kasutada sõna „abielu”, sest Eesti seadusandlus samasooliste abielu ei tunnista.

 • foto
  Rauno Vinni: teekond tundmatusse
  2016

  Esseist Nassim Nicholas Taleb kirjeldas oma bestselleris „Mustad luiged“ ülimalt ebatõenäoliste juhtumuste olemust ja mõju. Taleb defineerib musti luiki sündmustena, millel on kolm tunnust. Esiteks, mustad luiged asuvad väljaspool inimeste ootusi, sest varasem kogemus ei näita nende võimalikkust. Teiseks, nende mõju on väga suur. Kolmandaks, mustade luikede esinemist suudetakse ammendavalt seletada alles pärast nende ilmnemist.

 • foto
  Kajar Kase: kuhu Clintoni hääled jäid?
  2016

  Donald Trump ei võitnud neid USA valimisi. Pigem Hillary Clinton kaotas, kirjutab ERRi toimetaja Kajar Kase oma arvamusloos.

 • foto
  Kaupo Meiel: austagem arhitekte
  2016

  Täpselt samamoodi nagu on viisakas ja õige märkida ära, kes on plaanitava või valmiva maja arhitekt, oleks hea teada, kes on mõne ühiskondliku või poliitilise protsessi arhitekt, märgib kirjanik ja toimetaja Kaupo Meiel oma arvamusloos.

 • foto
  Alo Lõhmus: vasakpööre ja hääletu alistumine (3)
  2016

  Reformierakonna enesekuvandi piinlik kokkukasvamine Eesti riigiga on tõend selle kohta, et erakonna opositsiooni saatmiseks on tõepoolest käes ülim aeg, kirjutab ajakirjanik Alo Lõhmus oma arvamusloos.

 • foto
  Meediauurija: ISIS kasutab osavalt ära lääne ajakirjanduse uudisloogikat
  2016

  Terrorirühmitus ISIS suudab toota meediasisu, mis demokraatlike riikide ajakirjanduse abiga tõhusalt hirmu külvab, ja mis samas tekitab lääneriikide noortes soovi kuuluda ISISe ridadesse – kuidas nad selles kommunikatsioonis nii edukad on, seda selgitas ERR Novaatorile rootsi meediauurija Michael Krona.

 • foto
  Rain Kooli: kõige hirmuäratavam kloun (1)
  2016

  USA-s täna ajaloolise valimistulemusega lõppenud valimiskampaania annab alust arvata, et kõik tänavu eri riikides hirmu äratanud klounid kokku ei ole tegelikult potentsiaalselt nii ohtlikud kui see üks, kellele peatselt antakse üle Valge Maja võtmed, nendib ERR-i arvamustoimetaja Rain Kooli oma arvamusloos.

 • foto
  Lauri Almann: Trumpi valituks osutumine oleks Eesti julgeoleku seisukohalt sama nagu Vene tankid Vilniuse tänaval
  2016

  Vikerraadio saates ”Reporteritund” arutasid USA presidendivalimiste kampaania, tulemuse ja mõju üle ettevõtja ning endine kaitseministeeriumi kantsler Lauri Almann ning kommunikatsioonieksperdid ja poliitikavaatlejad Liisa Past ning Andreas Kaju.

 • foto
  Aivar Hundimägi: Trumpi võit tõstaks kütuse hinda, Clinton edu vallandaks võlakirjade müügilaine
  2016

  Ajalehe Äripäev peatoimetaja asetäitja Aivar Hundimägi teeb ülevaate sellest, kuidas USA presidendivalimiste tulemus mõjutaks maailma finantsturge.

 • foto
  Mihhail Lotman: Ajame Eesti asja. Koos Ühtse Venemaaga (?)
  2016

  Keskerakondlased, kellele pärast esimehe vahetust kõik kosja kipuvad, eitavad nagu partisanid ülekuulamisel Ühtse Venemaaga sõlmitud partnerlusleppe toimimist. Tegelikult toimib leping suurepäraselt. Ning mis põhiline – Keskerakond hoiab sellest kümne küünega kinni, kirjutab semiootik Mihhail Lotman (IRL) oma repliigis.

 • foto
  Kelle jaoks teadlane teadust teeb?
  2016

  Miks teadus ei tohi jääda vaid laborisse ja kuidas keeleteadus koolidesse viia? Sellest kirjutavad Tartu ülikooli keeleteaduse doktorandid Andra Rumm ja Kätlin Aare.

 • foto
  Rain Kooli: Mussolini ja Savisaar ehk poliitiline kurbmäng Eesti moodi (2)
  2016

  Edgar Savisaare poliitiline lõpp kujunes inimlikuks tragöödiaks, mille lõppvaatuses istus oma kodutalus invaliidistunud, kriminaaluurimise all olev ja rahatu poliitvare, kes pidi telepildi vahendusel jälgima, kuidas tema viimased truuks jäänud parteisõdurid otsustavas lahingus alla vandusid.

 • foto
  Külli Taro: tingivas kõneviisis muutuv Eesti
  2016

  Mida rohkem valitsus omavahel kraakleb, seda enam räägitakse muutuste vajalikkusest avalikus sektoris. See äratundmine pole muidugi ainult ajutine ega üksnes valitsusega seotud. Ka laialdane toetus riigireformile on ajendatud teadmisest, et samamoodi edasi minna pole mõistlik. Muutuste elluviimisega avalikus sektoris on aga seotud mitu vastuolu.

 • foto
  Jarno Limnéll: rahvusliku loo jõud
  2016

  Üha kiiretempolisemas infoühiskonnas kasvab ka pahatahtliku mõjutustegevuse roll ning meie siin Soomes ja Eestis ei ole taoliste arengute eest kaitstud. Parim kaitse infomõjutegevuse vastu on - lisaks haridusele ja usaldusväärsele ajakirjandusele - selge rahvuslik lugu, kirjutab Aalto ülikooli professor ning turvalisus- ja välispoliitikaspetsialist Jarno Limnéll.

 • foto
  Süntees: kuhu takerdub innovatsioon Eesti teaduses ja ettevõtluses
  2016

  Eesti teadlaskond on mõnes mõttes lõksus: kas teha teaduspublikatsioone, mis tagavad rahastuse, või panustada õppetöösse ja ettevõtlusesse, mis sageli raha ei taga. Tartu ülikooli teadus- ja innovatsioonipoliitika professor Kadri Ukrainski avab Eesti olukorda teadmuskolmnurgas, kuhu kuuluvad haridus, teadus ja tehnoloogia ning innovatsioon.

 • foto
  ERR.ee tähelepanukontroll: mida arvasid arvajad?
  2016

  ERRi arvamustoimetaja Rain Kooli koostas rahvusringhäälingu jälgijatele viktoriini, mis põhineb ERR.ee arvamusküljel oktoobris avaldatud artiklitel. Seega on kõik õiged vastused leitavad ERR.ee portaalist. Mõnusat lahendamist!

 • foto
  Erik Gamzejev: ossipenkoism kui valitsemise õpetus
  2016

  Ossipenkoism on 21. sajandi alguses Ida-Virumaa linnas Kohtla-Järvel välja arendatud ja praktikas rakendatud õpetus, mis võimaldab kommunaalettevõtte omanikul tänu soojadele suhetele omavalitsusjuhtidega rikastuda ja muuta kohalik võim oma firma huve teenivaks tööriistaks, kirjutab ajalehe Põhjarannik peatoimetaja Erik Gamzejev oma arvamusloos.

 • foto
  Kajar Kase: miks ma usun, et Hillary Clinton saab USA presidendiks (1)
  2016

  Kuna ma olen terve valimistsükli ajal provotseerinud inimesi Donald Trumpi võidu peale kihla vedama, siis oleks vist aus panna kirja, miks ma arvan, et Hillary Clinton võidab, kirjutab ERRi toimetaja Kajar Kase oma arvamusloos.

 • foto
  Annika Rannamets: Eestis on vaja hoolduskindlustust
  2016

  Arusaadav, et ükski valitsus ei taha minna ajalukku uue maksu kehtestajana, aga Eesti vajab täiendavat raha hooldusteenuste arendamiseks ja osutamiseks, et need oleksid kõigile võrdsetel alustel kättesaadavad. Lahendus oleks hoolduskindlustus, kirjutab Eesti Sotsiaaltöö Assotsiatsiooni tegevjuht Annika Rannamets oma arvamusloos.

 • foto
  Viktor Trasberg: minister Tsahkna, vast tuleks pensioniiga hoopis alandada? (1)
  2016

  Margus Tsahkna lähtekoht, et praeguse süsteemi jätkudes paarikümne aasta pärast pensioniraha enam ei jätku, põhineb eeldustel, et majanduses ega ühiskonnas ei muutu samal midagi, kirjutab Tartu ülikooli dotsent Viktor Trasberg oma arvamusartiklis.

 • foto
  Toomas Alatalu: Valdai klubi – putinlik veesegamine rahustavate tõdede saatel
  2016

  Välisvaatleja Toomas Alatalu analüüs Valdai klubi kohtumisest ja seal peetud avalikest esinemistest.

 • foto
  Rain Kooli: Krõõt kui eesti rahva omakuvand
  2016

  Rahvahääletusega "Tõe ja õiguse" lemmiktegelaseks valitud Krõõt räägib eelistusena üsna palju ka eesti rahva enesepildist, kommenteerib eile lõppenud küsitlust ERRi arvamustoimetaja Rain Kooli.