Ajaloo kammitsad ja nüüdiselu kiirvoolus – Eesti kogemus rändekriisis

Iraagi kurdid Grande-Synthe sisserändajate laagris Põhja-Prantsusmaal 4. oktoobril 2016. (Foto: Philippe Huguen/AFP/Scanpix)
Greete Palmiste
5.10.2016 15:52
Rubriik: Arvamus

Eesti poliitikute ebakindel esinemine avalikkuses ja kehv selgitustöö kasvatasid märgatavalt rahva umbusaldust rändekriisi ajal, leiab Bremenis rahvusvahelise ajakirjanike vahetuse raames töötav ERRi ajakirjanik Greete Palmiste väljaande taz.de jaoks kirjutatud arvamusloos.

Iga kord, kui keegi esitab mulle Eestis küsimuse, milles sisaldub sõna põgenik, tõmban kopsud õhku täis ja hoian hetkeks hinge ärevalt kinni.

Euroopa lõunapiiridel lahti rullunud kriis pani Eesti ühiskonna korralikult lainetama ja andis olulisi õppetunde. Ühiskonnagruppide arvamuse polariseerumisest hoolimata on Eesti alates selle aasta märtsist võtnud vastu 60 põgenikku. Kusjuures Saksamaal on Eestis levivates hinnangutes mängida päris suur roll.

Euroopa põgenikekriis on 1,3 miljoni elanikuga Eestisse jõudnud eelkõige uudiste ja fotodena: Saksamaa liidukantsleri Angela Merkeli kutse põgenikele; inimmassid Euroopa piiril; veekalkvel pruunisilmsed lapsed; oranž päästevestide „vaht“ Kreeka saarte rannikul. Möödunud suvel jõudis see Eestisse otseselt ka Euroopa Liidu kvoodipoliitika kaudu, millest Eesti küll esialgu keelduda tahtis, kuid otsustas siis, et võtab kahe aasta jooksul vastu 550 põgenikku. Eesti politseinike rühmad on käinud Lõuna-Euroopa piiril põgenikke aitamas.

Samal ajal on ootamatult ja šokeerivalt suurenenud rassistlike ja ülirahvuslike, lausa ksenofoobsete loosungite levik. Seda põhiliselt sotsiaalmeedias. Ühtäkki tundub vale rääkida anekdoote, mille tuumas on ühe rahvuse või usugrupi omadus, sest ma ei taha paista nende moodi, kes häbi tundmata oma autol „Siin ei ole Aafrika“ kleepsu kannavad.

Möödunud suvel raputas Eestit uudis sellest, et varjupaika taotlevate inimeste kortermaja välissein süüdati. Ajakirjanikud, kes on julgenud põgenike teemal solidaarsust näitavaid artikleid kirjutada, saavad räigeid vihakirju. See on kole pilt Eestist ja mul on seda piinlik kirjeldada. Loomulikult on see vaid üks pool olukorrast. Aga see on olukord, millega peab ühiskond tegelema, sest põgenike küsimus ei lahene nii pea ja rahvaste ränne on paratamatu.

Konservatiivne varjupaigapoliitika

Viimasel 25 aastal ehk taasiseseisvumise järel on Eesti asüülipoliitika olnud vägagi konservatiivne. Eestist on saanud varjupaiga umbes pooltuhat inimest. Oleme põhiliselt tegelenud ühiskonna ülesehitamisega, eeskujuks Põhjamaad. See tähendab, et ei Eesti riigil ega kodanikel pole palju kogemusi võõramaalaste aitamisega meie kodus või isegi hijabi nägemisega tänavapildis.

Muidugi on varjupaiga saanutele seadused, rahvusvahelised lepped ja süsteemid – nagu kohustuslik keeleõpe või riigipoolne abi korteri üüri tasumisel. Aga ootamatult paluvad meilt abi inimesed, kelle keele- ja kultuuriruum on sootuks teistsugune meie omast. Meil ei ole veel pagulastele mõeldud õpikuid või käsitust, kuidas araabiakeelsed lapsed lasteaias hakkama saavad.

Ajal, mil Bremen 1960. aastatel esimestele põgenikele ukse avas, vaatas Eesti otsa teistsugusele migratsioonilainele. Teise maailmasõja ajal käisid Eestist üle nii Saksa kui ka Nõukogude Liidu väed. Lõpuks okupeeris nõukogude võim järgnevaks 50 aastaks Eesti. 1959. aastast 1989. aastani toodi või rändas Eestisse väga suur hulk venelasi, valgevenelasi ja ukrainlasi. Eestlaste osakaal rahvastikus vähenes selle ajaga 75-lt protsendilt 61-le protsendile. Täna on eestlaste osakaal pea 69 protsenti, iga neljas Eesti elanik on vene kodakondsusega.

Võib üldistada, et suur hulk venelasi jäi 25 aastat tagasi, Eesti iseseisvudes Eestisse justkui lõksu. Pettumus saatuses on kandunud tänapäeva. Meil on seni suur hulk inimesi, kes ei tahagi eesti keelt ära õppida ega ole integreerunud. Need asjaolud – eestlaste osakaalu vähenemine ja integratsiooniprobleemid – on ühed neist argumentidest, mida kasutavad immigratsioonivastased: kuidas räägime süürlaste integreerimisest, kui me pole seda 25 aasta jooksul kaasmaalastega suutnud teha?

Poliitikute ebakindel kommunikatsioon

Kui mu perekond kuulis, et tulen kuuks ajaks Saksamaale tööle, lisasid nad vahetult pärast õnnesoovide edastamist, et ma kindlasti hoiduks rahvakogunemistele minekust. Ikka seepärast, et maandada risk juhul, kui keegi peaks korraldama terrorirünnaku. Perekonna hoiatus ei ole kindlasti tulnud Bremeni kohta tehtud uurimistööst, vaid neid on kohutanud pildid Saksamaal süüdatud põgenikekeskustest või uudised matšeeterünnakutest rongides ja ahistamisest Kölnis.

Vahemärkusena: kõik Bremenis toimunud vahejuhtumid, millest kahe nädala jooksul kuulnud olen, paistavad olevat just vähemustele suunatud, mitte vastupidi. Olgu tegemist siis põgenikele mõeldud maja süütamise või LGBT-kogukonna keskuse rüüstamisega.

Kui Merkel avalikult välja ütles, et tervitab kõiki, kes sõjakoleduste eest põgenevad, pidas osa eestlastest seda hullumeelseks. Teised aga tunnustasid Merkelit solidaarsuse ja tegutsemisjulguse eest. Rääkides aga Eesti poliitikute käitumisest kriisis tuleb tõdeda, et Eesti avalikkusel oli kahesuguseid signaale selle kohta, kuidas kriisi leevendamine meid mõjutab.

Nagu eespool mainitud, ei nõustunud Eesti esialgu kvoodi alusel põgenike vastuvõtuga. Nii kommunikeerisid ka poliitikud. Hiljem aga mõisteti, et solidaarsuse näitamine on ainuõige samm. EL-i abirahade eest rajatud objektide sildid vaatavad vastu igast Eesti linnast. See tähendab, et me ei saa rasketel aegadel mitte ühtse meeskonnana tegutseda. Aga põgenike arv jäi ebaselgeks päris pikalt.

Poliitikute ebakindel esinemine ajakirjanike ees ja kehv selgitustöö kasvatasid rahva umbusaldust. Ka ajakirjandust häiris, et ei suudeta anda sirgeid vastuseid. Kuid ka ajakirjandus on möödunudsuvises segaduses kaotaja. Kodanike tulised arutelud kolisid hoopis sotsiaalmeediasse ning selgus, et ei ajakirjandus ega valitsuskommunikatsioon suuda internetifoorumites levivate valefaktidega tegeleda ega populistlikule argumentatsioonile vastata.

"Riskideks tuleb valmis olla"

"Meie ka ei teadnud, mis saama hakkab," lausus mulle Bremeni sotsiaalministeeriumi pressesindaja Bernd Schneider. Kuna Saksamaa paistab eestlastele kui üks rändekriisi tulipunktidest, kasutasin selle artikli kirjutamiseks võimalust, et küsida kommentaare inimeselt, kes väga otseselt on kriisi lahendamisega tegelenud, Euroopa mastaapides küll pisikesel määral – Bremen võttis möödunud aasta sügisel vastu 10 000 põgenikku.

"On mõistetav, et ajakirjanikud tahavad vastuseid ja seega esitavad nad pidevalt küsimusi. Poliitikud tunnevad, et peavad midagi vastama, aga tegelikkus on väga kiiresti muutuv. Dünaamilistes situatsioonides ei tea ka poliitikud, kuidas olukorrad eskaleeruda võivad," kommenteeris Schneider. Ta leiab, et ka Saksa meedia, mis ajakirjanduse loogika järgi armastab ekstreemume, ei ole alati aidanud ühiskonnal toimuvaid protsesse mõista. "Meedia on must ja valge, halli ei leidu. Kuid just halli peaks olema rohkem."

Niisamuti ei saa meil kunagi olema täit kindlust, et tõesti mõni varjupaiga saanutest kuritegelikule teele ei lähe. Aga kuritegevus oleks olemas ka ilma põgeniketa, välistada ei saa seda iial. Schneideri arvates tuleb riskideks alati valmis olla, kuid seda mitte aitamisest loobumise hinnaga. Kusjuures, suurt rolli mängivad tema arvates ka kohalikud, kellega pagulased suhelda saavad.

"Kõik on kõigega ühendatud, kogu maailm on kui võrgustik," märkis Schneider ja lisas, et ükski riik ei saa end ülejäänud maailma eest sulgeda, kas või majanduslikus plaanis vaadates.

Greete Palmiste osales septembris Goethe Instituudi vahetusprogrammis Nahaufnahme, mille käigus töötas kolm nädalat Saksamaal ajalehe taz.die Tageszeitungi Bremeni toimetuses. Oktoobri keskel tuleb vahetuse käigus news.err.ee toimetusse tööle Bremeni ajakirjanik Benno Schirrmeister.

ERR.ee võtab arvamusartikleid ja lugejakirju vastu aadressil arvamus@err.ee. Õigus otsustada artikli või lugejakirja avaldamise üle on toimetusel.

Toimetas
Rain Kooli

Nime väli peab olema täidetud
Mitte rohkem kui 50 tähemärki
Kommentaari väli ei saa olla tühi
Mitte rohkem kui 50 tähemärki
Kommentaari väli ei saa olla tühi
Mitte rohkem kui 1024 tähemärki
{{error}}

Teade toimetusele edastatud

Sellelt Ip-aadressilt on ligipääs piiratud

Samal teemal

Kommentaare veel ei ole. Ole esimene!

Vasta kommentaarile

+{{childComment.ReplyToName}}:
Vasta kommentaarile
Vasta

Laadi juurde ({{take2}})
Kommenteerimine on lubatud registreeritud kasutajatele!Olete sisseloginud kui {{userAlias}}
Nime väli peab olema täidetud
Mitte rohkem kui 50 tähemärki
Kommentaari väli ei saa olla tühi
Mitte rohkem kui 1024 tähemärki
{{error}}
Autendi ja kommenteeri ID-kaardiga.
Lisa uus kommentaar
 • foto
  Urmas Vadi: talendid koju, kas või postuumselt
  15:14

  Marie Underi säilmed sai toodud tagasi isamaale. On tekkinud küsimus, kas ei võiks ka meie teisi suuri surnuid kodumaale tagasi tuua. Miks mitte, leiab kirjanik ja ERRi toimetaja Urmas Vadi.

 • foto
  Koort: Eestis võiks olla lisaks sõjalisele ka tsiviilmobilisatsioon
  Eile

  Eesti probleem on see, et erinevalt suurriikidest ei ole Eestil tagalat, kus vägesid koondada ja jõudu vasturünnakuteks koguda. Kui sõda algab, siis kohe ja kõikjal – seega oleks Eestile vaja lisaks sõjalisele mobilisatsioonile ja varule ka tsiviilmobilisatsiooni mehhanismi ja sisejulgeoleku mobilisatsioonivaru, leiab siseministeeriumi sisejulgeoleku asekantsler Erkki Koort.

 • foto
  Erik Gamzejev: Reinsalu Ida-Viru missioon
  Eile

  Riigiga seotud tuhande töökoha Ida-Virumaale ületoomise otstarbekust peaks hindama eelkõige vaatenurgast, kuidas aitaks see Ida-Virumaal jõuda paremale järjele, kirjutab Erik Gamzejev oma arvamusloos.

 • foto
  Olav Anton: põhiseadust tuleb muuta
  18.10

  Poliitikutel ja parteidel (erakondadel) on rasked ajad nii Euroopas kui ka maailmas. Eestigi pole siin mingi erand. Üks reaktsioonidest nondele rasketele aegadele on peibutuserakonnad – erakonnalaadsed tooted, mis tuuakse (poliitika)turule mõjuvõimu loomiseks ja arendamiseks. Müügimeesteks on suhtekorraldajad.

 • foto
  Raul Veede: tossu ja paukude tähtsusest teaduspõhises ühiskonnas
  18.10

  Tasakaalus peavad olema populaarteaduse eri kanalid: kooliteadus ja teadusteatrid, avastuskeskused ja teadusmuuseumid, teadusajakirjandus, entsüklopeediad ja aimeraamatud. Popteaduse areng on tähtis kogu ühiskonna jaoks, seega peaks sellele mõtlema ka riigi, ettevõtluse ja kolmanda sektori koostöös. Küsimus on, kuidas see tasakaal saavutada ja seda siis hoida, raiskamata raha killustatuse, järjekindlusetu projektisebimise ja kahtlase kvaliteedi peale, kirjutab Raul Veede jätkuks viimase aja arutelule teaduse populariseerimisest.

 • foto
  Rain Kooli: Nool, nobelist ja need, kes vanuritele istet ei paku
  17.10

  Äsja Nobeli majanduspreemia pälvinud Bengt Holmström on samal arvamusel kui Erki Nool oma palju kõmu tekitanud tõdemuses, avastas ERRi arvamustoimetaja Rain Kooli.

 • foto
  Rauno Vinni: ka poliitikud ja ametnikud peavad saama vigu teha
  15.10

  "Ilmakuulsa investori Warren Buffeti parem käsi Charlie Munger on öelnud, et me peaksime hoopis rumalusi, mitte edu tähistama. Ehk siis – eksimused on paratamatud, küsimus on selles, kas suudame neist õppust võtta. Selle tõdemuse võiksimegi kõrva taha panna, kui mõtleme uue presidendi esmaspäevasele kõnele ja Juhan Partsi väidetavatele vigadele," leiab Rauno Vinni oma arvamusloos.

 • foto
  Merilin Pärli: ühe kodu ballaad
  14.10

  ERR-i toimetaja Merilin Pärli võtab selle nädala Ärma-saaga pulkadeks lahti.

 • foto
  Marju Himma: sinisest tossust teaduse tegemiseni
  14.10

  Teadusteatrist teaduse tegemiseni on pikk maa, mis peab samuti olema millegagi täidetud, soovitavalt mitte vaid sinise tossuga, mis teadusest sageli eksliku pildi maalib, leiab ERRi teadusportaali Novaator toimetaja Marju Himma.

 • foto
  Kertu Saks: 900+ korda teaduse populariseerimist. Läheb juba liiale?
  13.10

  Sugugi mitte alati ei löö erinevad osapooled teaduse populariseerimises kaasa üksnes neil põhjustel, mida oleks ilus eeldada. See on projektipõhine maailm ja enamasti ei tehta tööd selle töö viljade saamiseks, vaid projekte tehakse projektide tegemise pärast, sellepärast, et nendeks saab raha, kirjutab Energia avastuskeskuse juht, peatselt Kultuurkapitali juhtima hakkav Kertu Saks oma arvamusloos.

 • foto
  Alo Lõhmus: otsevalimised võiks olla presidendivalimiste kolmas etapp
  12.10

  Kui president ei selgu riigikogus, tuleb kokku valimiskogu. Kui ka valimiskogu ei suuda presidenti ära valida, teeb rahvas valiku kahe valimiskogu viimasesse vooru jõudnud kandidaadi vahel, pakub ajakirjanik Alo Lõhmus Eesti presidendivalimiste uueks süsteemiks.

 • foto
  Ladõnskaja: vene lehtede sulgemine marginaliseerib ühe ühiskonnaosa
  12.10

  Praegu on meie kõige suurem lõimumisega seotud probleem – aga ka lootus – see ühiskonnaosa (need eestivenelased), kes ei räägi eesti keelt, aga on Eesti riigile lojaalne. Ehk siis kes tõesti tahab olla (ja on) osa Eesti riigist, aga mingil põhjusel ei oska eesti keelt. Nende hulgas on palju keskealisi ja vanemaid inimesi näiteks Ida-Virumaalt ja nemad seda veebiväljaannet lugema ei tule, kommenteerib Viktoria Ladõnskaja kahe venekeelse ajalehe ilmumise lõppemist Eestis.

 • foto
  Aivar Hundimägi: et pensionisüsteemist ei saaks hiirelõks
  11.10

  Kui poliitikud seoses teise pensionisambaga põhimõttelisi muutusi plaanivad, on oluline lasta inimestel valida vähemalt seda, kuidas nad soovivad talitada juba kogunenud rahaga – või anda võimalus end teisest sambast vabastada, kirjutab majandusajakirjanik Aivar Hundimägi oma arvamusloos.

 • foto
  President Kaljulaid: ühised väärtused on üle vaidlusest ja omakasust
  10.10

  President Kersti Kaljulaidi kõne ametisseastumise tseremoonial riigikogus:

 • foto
  Rain Kooli: tundesõltuvus
  10.10

  "Tunnetest võib sõltuvusse sattuda. Ning sotsiaalmeedias võib end emotsionaalselt välja elada ilma, et keegi seda takistaks ning nii, et ka täiesti sobimatutele tundepuhangutele ei järgne vastutust. Peale selle on näiteks Facebook nagu üks suur supermarket, kust oma olemasolevaid emotsioone on võimalik toita ja uusi emotsioone ammutada sisuliselt ööpäevaringselt," kirjeldab ERRi arvamustoimetaja Rain Kooli oma meediateemalises kommentaaris.

 • foto
  President Ilves: vajame rääkimise, kuulamise ja arvestamise oskust
  09.10

  Nõudlikkus iseenda ja kaaslaste suhtes on sootuks midagi muud kui solvav ja pealiskaudne või populistlik ärapanemine, toonitas president Toomas Hendrik Ilvese oma ametistlahkumise telepöördumises.

 • foto
  Toomas Alatalu: Putini ultimaatum kinnitab Obama kehtestatud sanktsioonide toimet
  07.10

  Seda, et Kreml on hädas, peaks kinnitama muu hulgas tõik, et riigiduuma avapäeval teatati ravimite kallinemisest ning alkoholi ja tubakaaktsiisi tõusust. Tegu on ju pühamast pühamate asjadega Venemaal, kirjeldab väliskommentaator Toomas Alatalu oma arvamusloos Venemaa vastu kehtestatud sanktsioonide mõju.

 • foto
  Mari-Liis Jakobson: mis saab Keskerakonnast?
  07.10

  Mõlemal leeril on käes üsna nõrgad kaardid – ühest küljest on Savisaare poliitiline täht tuhmunud, teisalt aga püsib Simsoni leeri võimalus praegu õhkõrnal ülekaalul juhatuses, kommenteerib politoloog Mari-Liis Jakobson Keskerakonna võimupöörde õnnestumise võimalusi.

 • foto
  Kaupo Meiel: Eesti haridus ja posimise algkursus
  06.10

  Kui lasteaias lapsed näevad, kuidas kaaslasel suu kinni teibitakse või kui koolis igasugust posimist kriitikavabalt tõena esitletakse, siis ei arene küll välja ühiskonda, mis hästi hakkama saab, leiab kirjanik Kaupo Meiel oma arvamusloos.

 • foto
  Andres Laiapea: presidendivalimiste valimiskogusse surumise asemel on lahendus otsevalimised
  06.10

  On hea, et riigikogulased lõpuks uue presidendi suutsid valida, aga kurb, kui nad nüüd mängureegleid muutma hakates kiirete ja lihtsate lahenduste teed lähevad. Need, kes toetavad muudatust, mille kohaselt president valitaks igal juhul valimiskogus ära, õõnestavad mitte üksnes uue presidendi jalgealust, vaid ründavad ühtlasi ka parlamentarismi, kirjutab Andres Laiapea.

 • foto
  Maarja Lõhmus: Rail Baltic ja avalik ringhääling kui ühiskonna vedur
  06.10

  Peagi on ringhäälingul 90. aastapäev, ringhäälingul on tähenduslik teekond Eesti ühiskonnas ja võimalus olla oluline vedur ühiskonnas. Praegu aga näeme, et Eesti Rahvusringhäälingu telekanalis ETVs on kuidagi jäänud kahe silma vahele 29. septembril esitatud avalik pöördumine palvega sisuliselt uurida ja arutada Rail Balticu arukat sobitamist Eesti keskkonda, märgib Maarja Lõhmus, üks nn 101 kirjale allakirjutanutest.

 • foto
  Ajaloo kammitsad ja nüüdiselu kiirvoolus – Eesti kogemus rändekriisis
  05.10

  Eesti poliitikute ebakindel esinemine avalikkuses ja kehv selgitustöö kasvatasid märgatavalt rahva umbusaldust rändekriisi ajal, leiab Bremenis rahvusvahelise ajakirjanike vahetuse raames töötav ERRi ajakirjanik Greete Palmiste väljaande taz.de jaoks kirjutatud arvamusloos.

 • foto
  Erik Gamzejev: demokraatia pilastamist tuleks takistada
  05.10

  Ultramaratoniks kujunenud presidendivalimiste järel on mõistetav soov muuta Eesti presidendi valimise korda. Ent veelgi pakilisem oleks teha üks mõistlik muudatus kohalike volikogude valimise korras, sest nendeni on jäänud vähem kui aasta, kirjutab peatoimetaja Erik Gamzejev oma arvamusloos.

 • foto
  Kuninganna Kristiina või Kõrboja perenaine – Vabariigi President AD 2016
  03.10

  Olen mõtisklenud naiste positsiooni üle Eesti ühiskonnas läbi meie õigusajaloo uurimise. Samas huvitab mind kaasaegse ühiskonna analüüs ja nii olen näinud kasvamas märke, mis andnud mulle julgust öelda, et oleme valmis suurema arvu naiste tipp-poliitikasse tulekuks. Loomulikult peab see tähendama, et murduvad mingid varasemad arusaamad.

 • foto
  Kersti Kaljulaid valimisstuudios: Eestil on Rail Balticut kindlasti vaja
  02.10

  Eestil on Rail Balticut kindlasti vaja ning kui see projekt ei teostu, kaotame me olulise võimaluse siduda end kiiremini ja paremini Euroopaga, tõdes presidendikandidaat Kersti Kaljulaid ETV valimisstuudios kommentaariks 101 kultuuritegelase kirjale. Presidendina lubas Kaljulaid reageerida juba ennetavalt alati, kui ohus on Eesti julgeolek, löögi alla meie vabadused või kui nõrgematele tehakse liiga.

 • foto
  Hans H. Luik: Ilves on olnud Eestile väga vajalik president
  02.10

  Meediaärimees ja ajakirjanik Hans H. Luik ütles Toomas Hendrik Ilvese ametiaega meenutades, et Ilves on olnud Eestile väga vajalik president ja seda eriti viimaste aastate julgeolekuolukorda arvestades.

 • foto
  Annika Uudelepp: mida tähendab ERM?
  30.09

  "President valitakse viieks või äärmisel juhul kümneks aastaks. Riigieelarve tehakse aastaks. Keskerakonna mullistused tulevad ja lähevad. ERMiga on lugu teine. Selle sisu on kogutud üle saja aasta," kirjutab poliitikaekspert Annika Uudelepp oma arvamusloos.

 • foto
  Lauri Luik: aeg on hoolima hakata – loobugem karusloomakasvatusest
  30.09

  Riigikogu töölauale on taas jõudnud karusloomakasvatuste keelustamise teema. Üldiselt vaba ettevõtluse suure toetajana olen ma karusloomafarmide, tsirkuste jms osas teist meelt. Leian, et oleme inimkonnana jõudnud sellisesse arenguetappi, kus peaksime elava hävitamist ja ekspluateerimist hakkama tõsiselt piirama, kirjutab riigikogu liige Lauri Luik (RE) oma repliigis.

 • foto
  Hille Hanso: Iraani presidendivalimised tõotavad pingelist võitlust
  29.09

  Iraani presidendi endine valimiste põhilubadus, teha maailmaga tuumakokkulepe, on saavutatud. Kuid lubadus sellega riigile majanduslikult ja rahvusvaheliselt uus hingamine tuua on saavutatud vaid osaliselt ja valijate koondamiseks võetakse kasutusele vaenlaste otsimise retoorika. Iraani presidendivalimiste võitlus saab olema pingeline, kirjutab ajakirjanik Hille Hanso Iraani presidendivalimiste eelse olukorra analüüsis.

 • foto
  Annika Murov: Harku kinnipidamiskeskuses avaldub rändelaine varjupool
  29.09

  Migratsiooni puudutav pilt on poole sajandi vältel järsult muutunud. Põhjendamatud varjupaigataotlused, otsuste vaidlustamise õiguse väärkasutamine ning korduvate taotluste esitamine on osa nende inimeste venitamistaktikast, kelle jaoks varjupaik on ainult meede enese Euroopas sisse seadmiseks. Pagulase staatus peab siiski jääma neile, kelle kaitse vajadus on tõendatud, kirjutab Harku kinnipidamiskeskuse õigusnõustaja Annika Murov oma arvamusloos.

täna etv-s

foto
Kahekõne: Sven Sester

Eesti läheb uuele eelarveaastale vastu nigela majanduskasvu tingimustes, samal ajal aga närivad valitsuskoalitsiooni sisepinged. ”Kahekõnel” on külas rahandusminister Sven Sester. Saatejuht Indrek Treufeldt.

täna vikerraadios

foto
Reporteritund. Reformierakonna tänane ja homne päev

Juba mõnda aega räägitakse, et Eestis võiks olla ruumi veel ühele tõeliselt liberaalsele erakonnale. Mis on aga juhtunud Reformierakonna kui liberaalse erakonnaga? Kas ja kuhu on kadunud ideed ja maailmavaade, kas ideeline liberalism on surnud?
Stuudios on Reformierakonna tänane ja homne päev: Yoko Alender (pildil), Jürgen Ligi ja Kristen Michal.

Saatejuht on Mirko Ojakivi. Kuula 20. oktoobril kell 14.05.