Kätlin Konstabel: Kaljuranna käekott ja luba kanda ehk tõsine jutt ridikülist ja rõivastest

Marina Kaljurand ja Taavi Rõivas. (Foto: Liis Velsker/ERR)
Kätlin Konstabel
10.06.2016 15:00
Rubriik: Arvamus

Meedia ja avalikkus ei kohtle ka tänapäeva Eestis mees- ja naispoliitikuid võrdselt, leiab psühholoog Kätlin Konstabel oma arvamusartiklis.

Pean tunnistama, et minu jaoks on alati olnud äärmiselt kummaline kuulata arutelusid sellest, kas Eesti ikka on valmis naispresidendiks. Kuidas üldse tuleb inimestele pähe millegi sellise üle arutleda? Kas tegelikult valitseb ikkagi usk, et kõigil naistel on suur vaimne ja füüsiline liitpuue?

Arutada võiks ju siis, kui presidendi ametiülesannete seas oleks tegevusi, mis eeldaks pidevat jõukatsumist Gerd Kanteri ja Margus Hundi mõõtu vägimeestega. Või kui naispresidendi ametisse sattumise puhul kardetakse võimude lahususe printsiibi pärast – sest oht, et ükski meessoost minister, kohtunik või riigikogulane ei suuda siis enam selge peaga mõelda, on lihtsalt niivõrd suur. Või kui on tõendatavalt olemas oht, et naispresidendid hakkavad ÜRO täiskogu ees kõnet pidades, sõja puhkedes või vabariigi aastapäeva vastuvõtu kätlemistseremoonia ajal sünnitama.

Aga muidu – kust tuleb täiesti mõistlike inimeste pähe mõte, et sellises asja peaks 21.sajandil üldse kahtlema?

Eelnev võikski tunduda marslaste või muude teispoolsete tegelaste aruteluteema, kui Eesti reaalsus poleks see, et päris tavalises elus kehtivad siiski endiselt nii mõnigi kord meeste ja naiste kohta erinevad eeldused. Tegelikult meie kõigi peas. Neist ei räägita kodus, nagu ei räägita igapäevaelus sellest, et inimestel on üldiselt nina keset nägu ja ööpäevas on 24 tundi. Mida sa elementaarsetest asjadest ikka räägid.

Kas meestele ja naistele on lubatud samad käitumisviisid?

Kui peres näiteks mehe puhul on üsna aktsepteeritav, et ta teinekord tuleb koju poole öö ajal ja pehmelt öeldes joviaalses tujus, siis kas samamoodi võib teinekord toimida ka naine? Kui naine võtab teatada, et tal viskas tööl nagunii üle, tuleb ära ja on lastega kohe pikka aega kodus, siis kas sama oleks mingil teisel ajahetkel lubatud ka mehele? Naine peab end sättima (ja saab aja kulutamise eest armastava abikaasa torina osaliseks), mees paneb lihtsalt midagi selga – aga kas vastupidi võiks?

Käekotid, kingad, meik, kleidid – tundub mõttetu pealiskaudne teema. Mis me sellest üldse räägime, õige inimene nii tühistele asjadele ei mõtle… Ega me ”õigete meeste” puhul ju üldse välimusest väga räägigi – ainult siis, kui ta ikka tõeliselt räpane on. Mees võtab presidendi vastuvõtuks laenutusest fraki, sest kes see viitsib nii edevat asja õmmelda lasta. Naine seevastu käib mitu kuud disainereid ja õmblejaid pidi. Isegi ei mõtle laenutusest, sest kus selle häbi ots, kui keegi teada saaks. Mis siis, et frakki saab kanda mitu korda ja daamidel vaadatakse ballikleidi korduva kandmise peale viltu juba sadu aastaid.

Kõik need on väikesed detailid igapäevaelus, mida me tähele ei pane ja mis just oma tähelepandamatuses annavad märku sellest, kui sügaval meie sisemuses sooga seotud ootused ja standardid on.

Peaministri luba kanda käekotti

Meie välisminister Marina Kaljurand omab kena sinist käekotti, mille puhul tegi keegi kindlaks firma ja hinna, lugu avaldati meedias. Infot tuli palju, muu hulgas saime teada sellest, et ajakirjaniku arvates tähistab väljend „luksuslik“ käekotte hinnavahemikus 500-4000. Aga saime teada ka, et välisminister oli ühel tegusate naiste üritusel viidanud, et Taavi Rõivas olla talle kotiloo meediasse jõudmise järel helistanud ja teatanud, et sellise käekoti omamises pole halba midagi, vastupidi.

On pakutud välja, et küllap viskas Marina Kaljurand peaministrilt saadud käekotikandmisloa saamise asjus nalja ja seda tahakski väga uskuda. Ent ometi on igasuguse kommunikatsiooni puhul tähtis see, mis sõnum kohale jõuab – ja kui kohale jõuab vale sõnum, mitte algselt kavatsetu, siis on asjad kehvasti. Süüdistada sõnumi vastuvõtjat võib (et kuidas inimesed ometi nalja ei mõista), aga selline süüdistamine pole tõhus – sõnumi saatjal on alati mõistlik esmalt enda osa läbi mõelda, selles tarvidusel muutusi teha.

Igatahes midagi pole parata, selle loo juures on probleemne kõik muu, välja arvatud see, et ühel naisel, kes juhtumisi on ka välisminister, on ilus käekott.

Probleem on, et taolisi detaile paneb meedia tähele just naispoliitikute juures. Kui tihti meil hinnatakse ja arvustatakse meespoliitikute kellade, ülikondade, kingade, portfellide jne brände ja väärtust? Kui ei, siis miks? Taavi Rõivase sokkide puhul on oldud korduvalt elevil nende värvi tõttu – aga hinnast ega firmamärgist ei räägita midagi.

Edasi... miks pidi daam teiste väljapaistvate daamide ees kõneledes üldse käekotilugu jutuks võtma; kas võis arvata, et see seltskond poleks mõistev? Miks sobis selleks peaministrile viitamine – ühtepidi on ju juba see veider, et kolmekümnendates mees on keegi, kes mõnevõrra soliidsemas eas daamile käekottide asjus nõu annab, teisalt, jah, ei jäta head muljet, kui peaminister sellisel viisil presidendiks soovivat naissoost ministrit toetab.

Ja see huvitav mõte, et midagi vähemat ministrilt ei ootakski – sellest võib välja lugeda, et valitsuskabineti liikmed peaksidki peaministri arvates just luksusbrände kandma. Kas kannavad, kas see on vältimatu eeldus? Ja siit jõuame uuesti tagasi „põletava“ küsimuseni peaministri sokkide hinna kohta. Mis algselt võis olla nali, sai korraga külge suure rodu küsitavaid tähendusi.

Muide, keegi pole millegipärast küsinud Taavi Rõivaselt kommentaari, et kas ta siis helistas Marina Kaljurannale või oli tegu naljajutuga – helistamise fakti olemasolu annaks oluliselt rohkem infot peaministri ja tema arusaamade kohta.

Välimus on seotud sissetulekuga

Kogu see arutamine välimuse üle võiks muidugi tunduda tühine, kui välimus ei mõjutaks inimeste reaalset hakkamasaamist. Alles äsja, ajakirja Research in Social Stratification and Mobility juuninumbris avaldati uuring, milles osales 14600 meest ja naist vanuses 24-32 aastat. Leiti, et välimus ja sissetuleku suurus on seotud. Seotud nii meestel kui naistel, aga just naistel on äärmiselt oluline vahendav tegur see, kui sätitud ja hoolitsetud nad on.

Kui arvestada seda, et naistel kulub kõige selle peale meestest oluliselt enam nii aega kui ka raha, siis ei saa nentida muud kui seda, et see olukord pole päris aus ning välimusest võib ja tuleb n-ö tõsistegi teemade juures – nagu näiteks poliitika – rääkida küll.

Küsimus on aga, et kuidas seda mõistlikult teha. Vahest võiks võtta eeskuju sellest, kuidas käsitleti (peamiselt USA) meedias kahe silmapaistva naise – Hillary Clintoni ja Sheryl Sandbergi – rõivastuse detaile.

Muu hulgas naiste jõustamise liikumise „Lean In“ rajaja Sheryl Sandbergi külmrelvana näivate tikk-kontsadega stiletod jaanuarikuisel Davosi majandusfoorumil andsid põhjust analüüsida välimusega seotud topeltstandardeid ka infotehnoloogiasektoris. Kui tuletame meelde, et just selles valdkonnas on levinud mitteformaalne riietusmistiil, siis kas see ikka on aktsepteeritud kõigi puhul?

Kui Mark Zuckerberg on öelnud, et tema rohke hallide t-särkide kogu on tingitud sellest, et tal tuleb otsustada tähtsamaid asju kui riiete valik, siis see väga mõistlik mõte võiks ju olla aktsepteeritav ka naiste puhul. Kas aga on? Või on naisel positsioonist sõltumata vaja valmis olla kuulma süüdistusi liigses pealiskaudsuses või edevuses – või siis vastupidi, oskamatuses enda välimuse eest hoolitseda? Kindlasti ei kirjuta keegi Sandbergile ette, mida ta kandma peab, aga tajutud ootused on siiski olemas.

Teine hiljutine näide – Hillary Clintoni 12 495 dollarit maksnud Armani jakk, mida ta kandis aprillis, kõneledes ebavõrdsusest, töökohtade loomisest ja pensionidest.

Jah, Clintonit on süüdistanud halvas kontekstitunnetuses, aga on ka teisi vaatenurki. Kas või seesama mõte, et kas ta siis ei või olla see, kes ta on – ennast üles töötanud tubli naine, kel seljas oma raha eest ostetud jakk? Hinnatud on Clintoni püüdlusi oma stiili paremaks seada, arutatud, et kas siht – naine USA presidendiks – on väärt osana taktikast ka välimusele suurema tähelepanu pööramist.

Välja on toodud ka Donald Trumpi särkide ja ülikondade hindu ning tõsiasja, et olles tugevalt immigrantide vastane ja rõhutades kodumaise majanduse edendamist ja töökohtade loomist, eelistab ta ise Euroopa luksusbrände ja Hiinas tehtud lipse.

Räägime välimusest, aga asjalikult

Rõivad ja välimus on diplomaatias, tegelikult igasuguses suhtluses oluline teema – sinna pole midagi pole parata. Saadavad sõnumeid, tahame või ei taha.

Marina Kaljuranna sallikandmine Iraani visiidi ajal tekitas sisulise arutelu selle kohta, mil määral me peame teise kultuuri tavadega arvestama. Tema prossid võivad saada sama legendaarseteks sõnumikandjateks kui omal ajal Madeleine Albrighti omad olid.

Mailis Repsi püüe end presidendiametist mõtlema asudes soliidsemaks putitada leidis heakskiitu, aga Taavi Rõivas võlub inimesi jätkuvalt noortepärasusega ja keegi ei pahanda. Miks niipidi ja mitte teisiti?

Seega, räägime ikka presidendikandidaatide ja teiste tegusate inimeste käekottidest, riietest ja välimusest. Aga rääkides mõtleme kontekstile, hoiame peas neid sõnastamata ootusi ja hoiakuid.

Ja kui juba räägime, siis ikka võrdselt. Et president peaks olema kogu rahva – seega ka naiste – president, siis küsime alustuseks Siim Kallaselt tema eelistuste kohta näohooldustoodete osas. Allar Jõksilt tuleb kindlasti pärida prilliraamide brändide kohta ja Eiki Nestor jagagu mõtteid sellest, milliseid päevitusriideid eelistab ja võibolla on neid, keda huvitaks Jaak Jõerüüdi nõuanded suvise jalahoolduse osas. Tundub imelik? Naiste puhul ilmselt ei tunduks.

Kui meid see info muidu ei huvita, siis küsime kas või kandidaatide stressitaluvuse – ja sotsiaalse tundlikkuse – testimiseks.

ERR.ee võtab arvamusartikleid ja lugejakirju vastu aadressil arvamus@err.ee. Õigus otsustada artikli või lugejakirja avaldamise üle on toimetusel.

Toimetas
Rain Kooli

Nime väli peab olema täidetud
Mitte rohkem kui 50 tähemärki
Kommentaari väli ei saa olla tühi
Mitte rohkem kui 50 tähemärki
Kommentaari väli ei saa olla tühi
Mitte rohkem kui 1024 tähemärki
{{error}}

Teade toimetusele edastatud

Sellelt Ip-aadressilt on ligipääs piiratud

Samal teemal

Kommentaare veel ei ole. Ole esimene!

Vasta kommentaarile

+{{childComment.ReplyToName}}:
Vasta kommentaarile
Vasta

Laadi juurde ({{take2}})
Kommenteerimine on lubatud registreeritud kasutajatele!Olete sisseloginud kui {{userAlias}}
Nime väli peab olema täidetud
Mitte rohkem kui 50 tähemärki
Kommentaari väli ei saa olla tühi
Mitte rohkem kui 1024 tähemärki
{{error}}
Autendi ja kommenteeri ID-kaardiga.
Lisa uus kommentaar
 • foto
  Digist ja teatrist: kas eestlased unistavad elektrilammastest?
  26.10

  Eestisse jõudes mõistad, et siin on pulbitsev ja elav metropol. Jah, palju promotud tehnikahüpe paistab ka kenasti välja, aga ilu peitub hoopiski lavalaudadel, prožektori valgusvihus. Eesti, ära peida maailma eest seda imelist maailma, mis siinsetes teatrites luuakse, sest sellal kui tehnika vajub, kõrgub kultuur endises tugevuses, kirjutab saksa ajakirjanik Benno Schirrmeister arvamusloos.

 • foto
  Aivar Hundimägi: tööjõumaksu debatt sarnaneb vana supi helpimisega
  25.10

  Vabaerakonna tõstatatud nn tööjõumaksu lae eelnõud kommenteerinud valitsusliidu esindajad olid justkui kehvasti ülessoojendatud vana supp, mille maitse on kõiki sööjaid ära tüüdanud. Ka avalikkus ei oska hästi ühe või teise poole argumente hinnata, sest korralik debatt on puudu, kirjutab majandusajakirjanik Aivar Hundimägi arvamusloos.

 • foto
  Vanglausk ehk miks usume vangistusse?
  25.10

  Ühiskonnas on hulk inimesi, kes ei teadvusta, et vangistusele lisaks on olemas veel karistusviise, mistõttu pakutaksegi kurjategijale õiglaseks karistuseks trellide taha saatmist. Suur vangistuse pooldajate hulk peegeldab, et inimesed ei usu karistusalternatiividesse ning ei tea, mis on karistamise eesmärk. Pilti aitaks rikastada õiguskaitsjate lihtsad selgitused. Karistusalternatiivid ei peaks olema vangistusele lisaks, vaid pigem selle asemel, kirjutab sotsioloog Mari-Liis Sööt.

 • foto
  Mees arvab: feminism vabastab mehed  
  24.10

  Feminismi vihkajad vihkavad enda teadmata mehi, kirjutab Virgo Siil arvamusloos. Need, kes takistavad naistel nõuda meestega võrdsemaid õigusi, teevad paljud mehed õnnetuks. Norra näitel võiks sookvootide kehtestamisest ainult võita. Seega tuleks julgelt asuda ühiskondlikke norme murdma!

 • foto
  Rain Kooli: raske uskuda, et meid juhivadki lohakad võhikud
  24.10

  Teadke, meie esindusdemokraatia ladvik – kui teid tabab meedia turmatuli, on see sellepärast, et me tegelikult pole ikka veel valmis teist algusest peale seda kõige hullemat arvama, tõdeb ERRi arvamustoimetaja Rain Kooli oma meediateemalises kommentaaris.

 • foto
  TÄISMAHUS: Soome turism kui Eesti majanduse alustala
  21.10

  Soome turistide kohta on paljudel eestlastel oma arvamus, aga vähesed teavad, et Soome turism annab Eesti majandusse suurema panuse kui kogu põllumajandussektor. Siiski ei tunduta Eestis just liiga palju soomlastesse panustatavat, pidades nende siiatulekut justkui enesestmõistetavaks. ERRi ja Rahva Raamatu arutelude sarja teises osas räägiti Soome turismist ja turistidest.

 • foto
  Maryan Abdulkarim: sisserändajad peavad saama oma identiteedid ise määratleda
  22.10

  ”Inimestena oleme me lõppude lõpuks üsna samasugused. Iga inimene igatseb seda, et ta on n-ö nähtav – et tal tekib teiste inimestega ehe side ning et teda nähakse ennekõike isiksusena.” Nii ütleb 34-aastane Somaalia juurtega soomlanna Maryan Abdulkarim, kelle elu ja huvidega on seotud nii mitu erinevat rolli ja identiteeti, et nendest on raske ainult ühte tiitlit välja valida. Ja polegi vaja, märgib Abdulkarim ise.

 • foto
  Toomas Hendrik Ilvese selgitus EAS-i toetuse kohta
  21.10

  ERR-i uudisteportaal avaldab endise presidendi Toomas Hendrik Ilvese täismahus selgituse EAS-i toetuse kohta OÜ-le Ermamaa.

 • foto
  Külli Taro: suur transpordirevolutsioon on käes, aga Eesti veel ärkab
  21.10

  Just avalike teenuste arendamine uues isesõitvas maailmas võiks olla Eestile huvitav innovatsiooninišš. Esimestest arengutest isejuhtivate autode tehnoloogia loomisel ja katsetamisel oleme maha jäänud, kuid midagi pole kadunud. Eesti ongi olnud pigem nutikas tehnoloogia rakendaja, mitte arendaja, kirjutab Külli Taro oma arvamusloos.

 • foto
  Külli Keerus: kuidas hinnata karusloomade heaolu?
  21.10

  Karusloomakasvatuse keelustamise või jätkumise otsus ei saa sõltuda poliitikute kõhutundest loomade heaolu kohta, tõdeb eetika ja keskkonnafilosoofia uurija Külli Keerus Tartu ülikooli filosoofia ja semiootika instituudist.

 • foto
  Juhan Kivirähk: poliitikast on võõrandunud üha enam valijaid
  21.10

  Muutusi erakondade reitingutes võib oodata ka siis, kui poliitikud omavaheliste arveteõiendamiste asemel asuvad tegema seda, milleks valijad nad Toompeale lähetasid, kommenteerib Turu-uuringute AS uuringujuht Juhan Kivirähk erakondade värskeid toetusnäitajaid.

 • foto
  Urmas Vadi: talendid koju, kas või postuumselt
  20.10

  Marie Underi säilmed sai toodud tagasi isamaale. On tekkinud küsimus, kas ei võiks ka meie teisi suuri surnuid kodumaale tagasi tuua. Miks mitte, leiab kirjanik ja ERRi toimetaja Urmas Vadi.

 • foto
  Koort: Eestis võiks olla lisaks sõjalisele ka tsiviilmobilisatsioon
  19.10

  Eesti probleem on see, et erinevalt suurriikidest ei ole Eestil tagalat, kus vägesid koondada ja jõudu vasturünnakuteks koguda. Kui sõda algab, siis kohe ja kõikjal – seega oleks Eestile vaja lisaks sõjalisele mobilisatsioonile ja varule ka tsiviilmobilisatsiooni mehhanismi ja sisejulgeoleku mobilisatsioonivaru, leiab siseministeeriumi sisejulgeoleku asekantsler Erkki Koort.

 • foto
  Erik Gamzejev: Reinsalu Ida-Viru missioon
  19.10

  Riigiga seotud tuhande töökoha Ida-Virumaale ületoomise otstarbekust peaks hindama eelkõige vaatenurgast, kuidas aitaks see Ida-Virumaal jõuda paremale järjele, kirjutab Erik Gamzejev oma arvamusloos.

 • foto
  Olav Anton: põhiseadust tuleb muuta
  18.10

  Poliitikutel ja parteidel (erakondadel) on rasked ajad nii Euroopas kui ka maailmas. Eestigi pole siin mingi erand. Üks reaktsioonidest nondele rasketele aegadele on peibutuserakonnad – erakonnalaadsed tooted, mis tuuakse (poliitika)turule mõjuvõimu loomiseks ja arendamiseks. Müügimeesteks on suhtekorraldajad.

 • foto
  Raul Veede: tossu ja paukude tähtsusest teaduspõhises ühiskonnas
  18.10

  Tasakaalus peavad olema populaarteaduse eri kanalid: kooliteadus ja teadusteatrid, avastuskeskused ja teadusmuuseumid, teadusajakirjandus, entsüklopeediad ja aimeraamatud. Popteaduse areng on tähtis kogu ühiskonna jaoks, seega peaks sellele mõtlema ka riigi, ettevõtluse ja kolmanda sektori koostöös. Küsimus on, kuidas see tasakaal saavutada ja seda siis hoida, raiskamata raha killustatuse, järjekindlusetu projektisebimise ja kahtlase kvaliteedi peale, kirjutab Raul Veede jätkuks viimase aja arutelule teaduse populariseerimisest.

 • foto
  Rain Kooli: Nool, nobelist ja need, kes vanuritele istet ei paku
  17.10

  Äsja Nobeli majanduspreemia pälvinud Bengt Holmström on samal arvamusel kui Erki Nool oma palju kõmu tekitanud tõdemuses, avastas ERRi arvamustoimetaja Rain Kooli.

 • foto
  Rauno Vinni: ka poliitikud ja ametnikud peavad saama vigu teha
  15.10

  "Ilmakuulsa investori Warren Buffeti parem käsi Charlie Munger on öelnud, et me peaksime hoopis rumalusi, mitte edu tähistama. Ehk siis – eksimused on paratamatud, küsimus on selles, kas suudame neist õppust võtta. Selle tõdemuse võiksimegi kõrva taha panna, kui mõtleme uue presidendi esmaspäevasele kõnele ja Juhan Partsi väidetavatele vigadele," leiab Rauno Vinni oma arvamusloos.

 • foto
  Merilin Pärli: ühe kodu ballaad
  14.10

  ERR-i toimetaja Merilin Pärli võtab selle nädala Ärma-saaga pulkadeks lahti.

 • foto
  Marju Himma: sinisest tossust teaduse tegemiseni
  14.10

  Teadusteatrist teaduse tegemiseni on pikk maa, mis peab samuti olema millegagi täidetud, soovitavalt mitte vaid sinise tossuga, mis teadusest sageli eksliku pildi maalib, leiab ERRi teadusportaali Novaator toimetaja Marju Himma.

 • foto
  Kertu Saks: 900+ korda teaduse populariseerimist. Läheb juba liiale?
  13.10

  Sugugi mitte alati ei löö erinevad osapooled teaduse populariseerimises kaasa üksnes neil põhjustel, mida oleks ilus eeldada. See on projektipõhine maailm ja enamasti ei tehta tööd selle töö viljade saamiseks, vaid projekte tehakse projektide tegemise pärast, sellepärast, et nendeks saab raha, kirjutab Energia avastuskeskuse juht, peatselt Kultuurkapitali juhtima hakkav Kertu Saks oma arvamusloos.

 • foto
  Alo Lõhmus: otsevalimised võiks olla presidendivalimiste kolmas etapp
  12.10

  Kui president ei selgu riigikogus, tuleb kokku valimiskogu. Kui ka valimiskogu ei suuda presidenti ära valida, teeb rahvas valiku kahe valimiskogu viimasesse vooru jõudnud kandidaadi vahel, pakub ajakirjanik Alo Lõhmus Eesti presidendivalimiste uueks süsteemiks.

 • foto
  Ladõnskaja: vene lehtede sulgemine marginaliseerib ühe ühiskonnaosa
  12.10

  Praegu on meie kõige suurem lõimumisega seotud probleem – aga ka lootus – see ühiskonnaosa (need eestivenelased), kes ei räägi eesti keelt, aga on Eesti riigile lojaalne. Ehk siis kes tõesti tahab olla (ja on) osa Eesti riigist, aga mingil põhjusel ei oska eesti keelt. Nende hulgas on palju keskealisi ja vanemaid inimesi näiteks Ida-Virumaalt ja nemad seda veebiväljaannet lugema ei tule, kommenteerib Viktoria Ladõnskaja kahe venekeelse ajalehe ilmumise lõppemist Eestis.

 • foto
  Aivar Hundimägi: et pensionisüsteemist ei saaks hiirelõks
  11.10

  Kui poliitikud seoses teise pensionisambaga põhimõttelisi muutusi plaanivad, on oluline lasta inimestel valida vähemalt seda, kuidas nad soovivad talitada juba kogunenud rahaga – või anda võimalus end teisest sambast vabastada, kirjutab majandusajakirjanik Aivar Hundimägi oma arvamusloos.

 • foto
  President Kaljulaid: ühised väärtused on üle vaidlusest ja omakasust
  10.10

  President Kersti Kaljulaidi kõne ametisseastumise tseremoonial riigikogus:

 • foto
  Rain Kooli: tundesõltuvus
  10.10

  "Tunnetest võib sõltuvusse sattuda. Ning sotsiaalmeedias võib end emotsionaalselt välja elada ilma, et keegi seda takistaks ning nii, et ka täiesti sobimatutele tundepuhangutele ei järgne vastutust. Peale selle on näiteks Facebook nagu üks suur supermarket, kust oma olemasolevaid emotsioone on võimalik toita ja uusi emotsioone ammutada sisuliselt ööpäevaringselt," kirjeldab ERRi arvamustoimetaja Rain Kooli oma meediateemalises kommentaaris.

 • foto
  President Ilves: vajame rääkimise, kuulamise ja arvestamise oskust
  09.10

  Nõudlikkus iseenda ja kaaslaste suhtes on sootuks midagi muud kui solvav ja pealiskaudne või populistlik ärapanemine, toonitas president Toomas Hendrik Ilvese oma ametistlahkumise telepöördumises.

 • foto
  Toomas Alatalu: Putini ultimaatum kinnitab Obama kehtestatud sanktsioonide toimet
  07.10

  Seda, et Kreml on hädas, peaks kinnitama muu hulgas tõik, et riigiduuma avapäeval teatati ravimite kallinemisest ning alkoholi ja tubakaaktsiisi tõusust. Tegu on ju pühamast pühamate asjadega Venemaal, kirjeldab väliskommentaator Toomas Alatalu oma arvamusloos Venemaa vastu kehtestatud sanktsioonide mõju.

 • foto
  Mari-Liis Jakobson: mis saab Keskerakonnast?
  07.10

  Mõlemal leeril on käes üsna nõrgad kaardid – ühest küljest on Savisaare poliitiline täht tuhmunud, teisalt aga püsib Simsoni leeri võimalus praegu õhkõrnal ülekaalul juhatuses, kommenteerib politoloog Mari-Liis Jakobson Keskerakonna võimupöörde õnnestumise võimalusi.

 • foto
  Kaupo Meiel: Eesti haridus ja posimise algkursus
  06.10

  Kui lasteaias lapsed näevad, kuidas kaaslasel suu kinni teibitakse või kui koolis igasugust posimist kriitikavabalt tõena esitletakse, siis ei arene küll välja ühiskonda, mis hästi hakkama saab, leiab kirjanik Kaupo Meiel oma arvamusloos.

täna etv2-s

foto
Uhutud mõistus, 1/6: Masside lumm
Täna 19:30

Me arvame, et suudame ise otsustada ja käituda oma tahtmist mööda. Ometi käituvad inimesed hulgakesi koos olles teisti kui üksi. Kas massipsühholoogia toimib ka kõrgtehnoloogilises ühiskonnas? Kas haritus aitab mõistuse uhtumist ära hoida? Autor Indrek Treufeldt, režissöör Rahel Selge.

täna vikerraadios

foto
Stuudios on peaminister (3)
Täna 14:05

Peaminister Taavi Rõivasega räägime olukorrast Reformierakonnas, omavalitsuste rahastamisest, riigi kinnisvarast, julgeolekust ja otsustamisraskustest Euroopa Liidus.

Saatejuhid on Mirko Ojakivi ja Arp Müller.

Kuulake reedel kell 14.05 ja 19.05.

VÄRSKED UUDISED

Viimase 24h uudised