Täismahus nimekiri: presidendilt saab tänavu teenetemärgi 99 inimest
President Toomas Hendrik Ilveselt saab sel aastal sarnaselt nelja eelmise aastaga teenetemärgi 99 inimest. President annab teenetemärgid üle iseseisvuspäeva eel, 23. veebruaril Rakvere teatris.
2010. ja 2009. aastal jagas Ilves 97 ordenit, aasta varem aga 268 ordenit. Rekord kuulub Arnold Rüütlile, kes tunnustas 2006. aastal 834 inimest.
"Eesti tänab ja tunnustab teenetemärkidega erinevate elualade inimesi nii kodumaal kui ka kaugemal, kelle igapäevane pühendumus oma tööle, oma kutsumusele ning seeläbi Eesti paremaks muutmisele väärib meie riigi kõrgeimat tänu," kirjutab president Ilves teenetemärkide andmise otsuses.
President Ilves annab teenetemärgid üle iseseisvuspäeva eel, 23. veebruaril Rakvere teatris pidulikul üritusel "Eesti tänab".
"President Ilves on üsna ametiaja algusest peale hoidnud seda joont, et teenetemärkidega peetakse silmas ennekõike ühelt poolt haridus- ja kultuuritegelasi ja teiselt poolt riigiametnikke ja vähem siis poliitikuid. Ja ka tänavune nimekiri räägib sellest samast ehk siis on meeles hoitud inimesi, kes on panustanud Eesti paremaks muutmisse läbi inimeste õpetamise, harimise, läbi oma loometöö ja teiselt poolt siis läbi riigi teenimise kas siis kodumaal või väljaspool Eestit," kommenteeris nimekirja "Aktuaalsele kaamerale" ajaloolane Marek Tamm.
TÄNAVUSED AUTASUD JAGUNEVAD JÄRGMISELT:
Riigivapi I klass
Siim Kallas - Euroopa Komisjoni asepresident 2004-2014
Riigivapi II klass
Andrus Ansip - endine peaminister
Riigivapi III klass
Indrek Teder - jurist, õiguskantsler
Valgetähe I klass
Carl Bildt - Läänemere piirkonna koostöö ja Euroopa julgeoleku edendaja, Rootsi
Valgetähe II klass
Mihhail Lotman - kirjandusteadlane ja semiootik
Valgetähe III klass
Mikk Marran - kaitsepoliitika edendaja
Karl Pajusalu - keeleteadlane, akadeemik, Tartu Ülikooli professor
Maido Saar - tantsulooja ja -juht
Hirvo Surva - koorijuht
Valgetähe IV klass
Sven Lennart Alpstål - ettevõtluse edendaja
Viljar Aro - hariduselu edendaja
Dan Bogdanov - informaatikateadlane
Ahto Buldas - küberneetikateadlane, Tallinna Tehnikaülikooli professor
Vaiko Eplik - muusik ja helilooja
Gennadi Gramberg - rahvusvähemuste koostöö edendaja
Veljo Haamer - infoühiskonna arendaja
Mart-Järvo Hirtentreu - ettevõtluse edendaja
Iira Igasta - ajakirjanik
Ülle Jaakma - loomakasvatusteadlane, Eesti Maaülikooli professor
Peeter Jalakas - teatrijuht ja lavastaja
Veljo Kaasik - arhitekt
Marika Kairjak - riigiametnik, õigusloome edendaja
Tõnis Kanger - keemik, Tallinna Tehnikaülikooli professor
Feliks Kark - näitleja
Leida Kikka - ettevõtluse edendaja
Janika Kronberg - kirjandusteadlane
Celia Kuningas-Saagpakk - diplomaat
Sulev Kõks - neurobioloog, Tartu Ülikooli professor
Tõnis Kõrvits - helilooja
Indrek Laul - ettevõtluse edendaja, klaverikunstnik
Hellar Mutle - ettevõtluse edendaja
Inna Ombler - riigiprokurör
Toomas Rang - elektroonikateadlane, Tallinna Tehnikaülikooli professor
Indrek Rohtmets - loodushariduse edendaja, teaduse populariseerija
Riina Rõõmus - raadioajakirjanik
Üllar Saaremäe - lavastaja ja näitleja
Mare Vint - graafik
Veiko Õunpuu - filmilooja
Valgetähe V klass
Tuuli Duneton - kaitsepoliitika arendaja
Ehalill Halliste - tekstiilikunstnik
Saamo Heldema - ajaloo talletaja Läänemaal
Leida-Tiia Järg - muusikateadlane ja pedagoog
Valdeko Kalma - maadlusspordi edendaja Viljandimaal
Margus Kappel - muusik
Mihkel Karja - kaevur, kaevandamistehnoloogia arendaja
Silvia Karro - ajakirjanik
Paul Kokla - keeleteadlane
Reet Kokovkin - kohaliku elu edendaja Hiiumaal
Marcus Adrian Kolga - eestluse edendaja Kanadas
Gunnar Koll - sordiaretaja
Igor Kotjuh - luuletaja, prosaist, tõlkija
Kristo Käärmann - ettevõtluse edendaja
Marju Lepajõe - religiooniteadlane, Tartu Ülikooli õppejõud
Linnu-Lydia Mae - logopeed, puuetega laste hariduse edendaja
Hillar Mets - illustraator, karikaturist
Hardi Meybaum - ettevõtluse edendaja
Urmas Nemvalts - illustraator, karikaturist
Mati Nõmmiste - audiitortegevuse arendaja
Helle-Reet Paris (Vahersalu) - kunstihariduse edendaja
Aivar Pikkmets - talupidaja, ettevõtluse edendaja
Pille-Riin Purje - teatrikriitik
Leida Rammo - näitleja
Rasmus Rask - lastekaitse edendaja
Riho Ridbeck - muusik ja koorijuht
Viiu Sillaste - tehnikahariduse edendaja, Tallinna Tehnikakõrgkooli professor
Alan Teder - eesti muusikakultuuri tutvustaja, Kanada
Marko Tiirmaa - kohaliku elu edendaja, riigikaitseõpetaja, kaitseliitlane, nooremleitnant
Ruslan Trochynskyi - muusik, Eesti-Ukraina kultuurisidemete edendaja
Viivi Voorand - muusikapedagoog ja koorijuht
Rein Väli - represseeritute eestseisja Saaremaal
Valgetähe medal
Fedor Shantsyn - ajaloo talletaja Narvas
Eesti Punase Risti II klass
Urmas Lepner - arstiteadlane, kirurgia arendaja
Eesti Punase Risti III klass
Mart-Peeter Erss - sotsiaaltöö arendaja
Tõnu Vanakesa - kirurg
Eesti Punase Risti IV klass
Taimi Allas - vereandja
Kaja Arbeiter - perearst
Eva Kirillova - puuetega inimeste eestseisja
Anne Kõiv - puuetega laste hariduse edendaja
Eesti Punase Risti V klass
Peeter Hallist - vereandja
Vello Vaarmets - vereandja
Kotkaristi II klass
Frederick Ben Hodges - Eesti ja NATO koostöö edendaja, kindralleitnant, Ameerika Ühendriigid
Kotkaristi III klass
Kaupo Rosin - kaitseväelane, kolonelleitnant
Kotkaristi IV klass
Arne Hass - kaitsepolitseinik
Toomas Õmblus - kaitsepolitseinik
Kotkaristi V klass
Kert Kotkas - politseiametnik, politseileitnant
Viktor Preiman - vabadusvõitleja
Reimo Raivet - politseiametnik, politseileitnant
Andrei Taratuhin - politseiametnik, politseikapten
Kotkaristi kuldrist
Kersti Nüüd - politseiametnik, piirivalve- vanemkonstaabel
Aleksandr Pavlov - kaitseliitlane, kapral
Maarjamaa Risti I klass
Timothy John Berners-Lee - arvutiteadlane, World Wide Web'i looja, Suurbritannia
Maarjamaa Risti II klass
Neelie Kroes - digitaalse ühisturu edendaja, endine Euroopa Komisjoni asepresident, Madalamaad
Maarjamaa Risti III klass
Nils Göran Bronner - Eesti ettevõtluse toetaja, Rootsi
Janis Kažocinš - Eesti - Läti julgeolekukoostöö edendaja
Elmer MacKay - Eesti sõjapõgenike abistaja Kanadas
Christopher P. Skaluba - Eesti - NATO koostöö edendaja, Ameerika Ühendriigid
Timothy Snyder - ajaloolane, Yale'i Ülikooli professor, Ameerika Ühendriigid
Maarjamaa Risti IV klass
Saska Saarikoski - ajakirjanik, Soome
Maarjamaa Risti V klass
Zinaida Strogalštšikova - vepsa kultuuri edendaja
Toimetaja: Priit Luts, Liis Velsker