Linnade liidu juht: "kahel toolil" istumine on huvitav arutelu koht, kuid mitte pakiline küsimus

Video
10.05.2016 11:24
Rubriik: Eesti

Linnade liidu tegevdirektor Jüri Võigemast (Keskerakond) märkis, et 11 aastat kehtinud korda, mis keelab riigikogu saadikul omavalitsuse volikokku kuuluda, ei ole mõtet muuta, kuna selleks puudub pakiline vajadus. Reformierakonna riigikogu saadiku Kalle Laaneti hinnangul aga piirab kehtiv kord parlamendi liikmete passiivset valimisõigust.

Jüri Võigemast nentis saates "Terevisioon", et riigikogus arutlusele tulev nn. kahel toolil istumist käsitlev eelnõu ei ole pakiline ja tähtis riiklik küsimus, vaid pigem on tegemist intellektuaalse arutelu kohaga.

"Kindlasti teeb selle teema huvitavaks see, et kahel toolil istumine on seotud põhiseaduse põhimõtetega, huvide konflikti ja võimude lahususe määratlemisega. Nii palju kui meil on võimalik vaadata neid põhjendusi, mida kasutati aastal 2002, kui seadus muudeti selliseks nagu ta praegu on, ja tegelikult seaduse õiguslik mõte väga palju arenenud ei ole, sest kõik küsimused on need samad," selgitas linnade liidu juht.

Laanet: kõik on tõlgendamise küsimus

Reformierakonna riigikogu saadik Kalle Laanet nõustus Võigemastiga ja nentis, et seadus pole tõesti muutnud, kuid viis, kuidas seda tõlgendatakse, on siiski uus.

"Kui endine õiguskantsler Allar Jõks ütleb, et see eelnõu on põhiseaduse vastane, siis kaks õiguskantslerit on öelnud, et see nii ei ole, kuid sellest ei räägita," märkis Laanet.

Tema sõnul piiratakse praeguse kehtiva seaduse raames riigikogu saadikute passiivset kandideerimisõigust. "See on põhiseaduse vastane täpselt samamoodi, kui me tõlgendame ühte või teist pidi," leidis Laanet.

Võigemast: vallavolikogu ja riigikogu liikmed saavad juba täna suhelda

Jüri Võigemast märkis, et kui keeld veel ei kehtinud, siis oli ta mingil perioodil nii riigikogu kui ka Rapla vallavolikogu liige. "Küsimus ei ole selles, kas inimesed suudavad või ei suuda, sest mingi perioodi nad kindlasti suudavad, aga tegelikult me ei ole võtnud praeguse seadusega õigust kandideerida, kuid mingil hetkel tuleb teha valik, millise tooli peal sa istud," toonitas Võigemast.

Tema hinnangul ei tähenda parlamendi liikmete volikokku kuulumine alati paremat suhtlust riigi ja omavalitsuse vahel, sest juba praegu on võimalik omavalitsuse volikokku kuuluval poliitikul kohtuda riigikogu saadikutega ja vastupidi.

"See huvide konflikti küsimus vääriks palju laiemat arutelu ja võtame selleks aega," leidis Võigemast.

Laanet: huvide konflikti ei tekiks

Kalle Laaneti sõnul on huvide konflikti vältimiseks olemas kõik meetmed. "Me just uuendasime korruptsioonivastast seadust ja alati küsitakse seda, kuidas mujal on. Nähes Euroopa riike, siis nendest vähemalt pooltes on see lubatud," toonitas riigikogu saadik.

Näiteks võib maksumaksjat ärritada see, et riigikogu saadik saab parlamendis tehtava töö eest tasu ka vallavolikogust, kuid Laaneti sõnul sellist olukorda tekkida ei saa, kuna eelnõus on eraldi välja toodud, et parlamendisaadik kahest kohast töötasu ei saa.

"Praegustest riigikogu liikmetest oleks 54 inimesel võimalik kuuluda mõnda volikokku, kuid väga keeruline on öelda, kui seadus seda lubaks, mis seis siis praegu oleks," arvas Reformierakonna saadik.

Võigemasti sõnul on ühiskond ülesehitatud seadusest tulenevatele käitumisnormidele. "Kui meil 11 aastat kehtinud praegune korda, siis mis on need ülekaalukad argumendid või jõud, et see muudatus esile kutsuda või on see pelgalt tänasest päevast lähtuv tahe, mille muutmine kolme aasta pärast taas päevakorda tõuseb," leidis linnade liidu juht, kelle sõnul pole tegemist hea praktikaga.

Toimetas
Allan Rajavee

Nime väli peab olema täidetud
Mitte rohkem kui 50 tähemärki
Kommentaari väli ei saa olla tühi
Mitte rohkem kui 50 tähemärki
Kommentaari väli ei saa olla tühi
Mitte rohkem kui 1024 tähemärki
{{error}}

Teade toimetusele edastatud

Sellelt Ip-aadressilt on ligipääs piiratud

Samal teemal

Kommentaare veel ei ole. Ole esimene!

Vasta kommentaarile

+{{childComment.ReplyToName}}:
Vasta kommentaarile
Vasta

Laadi juurde ({{take2}})
Kommenteerimine on lubatud registreeritud kasutajatele!Olete sisseloginud kui {{userAlias}}
Nime väli peab olema täidetud
Mitte rohkem kui 50 tähemärki
Kommentaari väli ei saa olla tühi
Mitte rohkem kui 1024 tähemärki
{{error}}
Autendi ja kommenteeri ID-kaardiga.
Lisa uus kommentaar