Rahastuseta jäetud filmitegijad kaotasid kohuprotsessi EFI-i vastu

Peeter Rebane (Foto: ERR)
13.10.2016 16:01
Rubriik: Eesti

Eesti vabariigi 100. sünniaastapäevaks korraldatud mängufilmikonkursil rahastuseta jäetud filmitegijad ei saanud Tallinna halduskohtult Eesti Filmi Instituudi SA (EFI)vastu õigust.

Halduskohus jättis läbi vaatamata nõuded, milles OÜ Factory palus tühistada EV100 filmikonkursi žürii otsused ning EFI otsused, millega määrati EV100 audiovisuaalteoste toetusprogrammi raames OÜ Allfilm projektidele "Tõde ja õigus" ja "Võta või jäta" stsenaariumi- ja arendustoetus. Muus osas jäi OÜ Factory kaebus rahuldamata, ütles kohtu pressiesindaja Anneli Vilu ERR.ee-le.

Konkurss kuulutati välja Eesti vabariigi 100. aastapäevaks valmivate filmide leidmiseks, kuhu OÜ Factory esitas 2013. aastal projekti "Purjetamine vabadusse".

Konkurss toimus kolmes etapis, millest Factory projekt osutus valituks nii konkursi esimeses kui ka teises etapis, kuid kolmandas ehk lõppvoorus jäi projekt žürii toetuseta.

Factory esitas EFI-le vaide konkursi hindamistulemuste kehtetuks tunnistamiseks ja taotles uue žürii kokkukutsumist ja uut hindamist, kuid seda ei korraldatud.

Seepeale lubas EFI Factory filmiprojekti osalema tootmistoetuste taotluste vooru, kuid ka seal oli Factory edutu.

Kohtu hinnangul ei omanud žürii otsus antud juhul kolmandas etapis tähtsust Factoryle tootmistoetuse määramisel, kuna teda lubati tootmistoetuste vooru osalema vaatamata žürii mittetoetavale seisukohale ning kohtus ei leidnud tõendamist ausa menetluse põhimõtte rikkumine, märkis Vilu.

"Kohus leidis, et Factory kaebeõigus saab piirduda selle kontrollimisega, kas tema filmiprojekti hinnati ausa menetluse põhimõtteid järgides. Factoryl ei ole kaebeõigust selleks, et veenduda, kas kõik konkursil osalenud filmid jõudsid lõppvooru põhjendatult. Seega puudub kaebajal ilmselgelt subjektiivne õigus nõuda žürii kahe esimese hindamisetapi tulemuste tühistamist või nende õigusvastasuse tuvastamist ning ning Factoryl puudus ka kaebeõigus tuvastada žürii otsuste õiguspärasust neis voorudes, kus tema film edukaks osutus," tõdes kohus.

Kuigi Factory palus tuvastada EV100 filmižürii teise vooru ja kolmanda vooru otsuse tühisuse žürii pädevuse puudumise tõttu, siis jäi kohtule arusaamatuks, millist olukorda Factory oma nõudega soovib saavutada.

"Juhul, kui kohus rahuldaks kaebaja nõude formuleeritud kujul, tooks see endaga kaasa žürii otsuste tühistamise kõigi EV100 konkursil osalenud filmide suhtes, sealhulgas kaebaja filmi suhtes ning vajaduse maksta tagasi juba väljamakstud toetused, kuna langeks ära toetuse väljamaksmise eeldus ehk konkursi läbimine. Sellise nõude esitamiseks puudub Factoryl aga kaebeõigus," leidis kohus.

Kohtu hinnangul ei ole žürii konkursi esimeses etapis rikkunud ka anonüümsuse põhimõtet. "Konkursi läbiviimisel oli tagatud, et esitatud filmiideed ei olnud seostatud konkreetsete autoritega. Seda, et žürii liikmeid filmiidee taga seisvaid autoreid ühelgi juhul ära ei tunne, ei ole võimalik tagada. Mõnest filmiideest ja selle autorist teadlik olemine ei tähenda aga ilmtingimata selliste projektide eelistamist," kinnitas kohus.

Halduskohtu otsuse saab vaidlustada Tallinna ringkonnakohtus hiljemalt 11. novembril.

"Purjetamine vabadusse" idee autorid on Meelis Niinepuu ja Marko Matvere ning režissöör Peeter Rebane. Filmi aluseks on spordiajaloolase, viiuldaja, kirjaniku ja ajakirjaniku Voldemar Veedami lugu eestlastest paadipõgenikest.

Toimetas
Marek Kuul

Nime väli peab olema täidetud
Mitte rohkem kui 50 tähemärki
Kommentaari väli ei saa olla tühi
Mitte rohkem kui 50 tähemärki
Kommentaari väli ei saa olla tühi
Mitte rohkem kui 1024 tähemärki
{{error}}

Teade toimetusele edastatud

Sellelt Ip-aadressilt on ligipääs piiratud

Samal teemal

Kommentaare veel ei ole. Ole esimene!

Vasta kommentaarile

+{{childComment.ReplyToName}}:
Vasta kommentaarile
Vasta

Laadi juurde ({{take2}})
Kommenteerimine on lubatud registreeritud kasutajatele!Olete sisseloginud kui {{userAlias}}
Nime väli peab olema täidetud
Mitte rohkem kui 50 tähemärki
Kommentaari väli ei saa olla tühi
Mitte rohkem kui 1024 tähemärki
{{error}}
Autendi ja kommenteeri ID-kaardiga.
Lisa uus kommentaar

täna etv-s

foto
Doksari Kirstie oma jõulumaa 2, 1/3: Šveits, Saas-Fee (Kirstie's Handmade Christmas, Inglise 2015)
Täna 14:45

Jõulude eel aitab alati pidumeeleolus Kirstie Allsopp taas koguperepühadeks valmistujatel uut inspiratsiooni leida ja ka omavahel loovuses võistelda. Kolmeosalises sarjas külastame esmalt Šveitsi käsitöömeistreid ja samuti vaatame, kuidas kodustel võistkondadel valmivad kõige omanäolisemad jõulupuukaunistused, advendikalendrid ning küpsetised.

täna vikerraadios

foto
Keelesaade. Tunded ja seosed

Eesti Keele Instituudi vanemteaduri Ene Vainiku (fotol) „Eesti tunded. Sõnaportreed“ on raamat sellest, missugune on eestlase arusaamine tundeelust läbi 19 olulisema eesti keele tundesõna „kadedusest“ „õnneni“. Saates selgitab Ene Vainik ka seda, kuidas tundesõnu uurides saab teada, et eestlane on pigem kollektivistlik kui individualistlik inimene.
Veel tuleb juttu uuest töös olevast assotsiatsioonide sõnaraamatust.

Saate autor on Piret Kriivan. Kuula 11. detsembril kell 15.05.

R2 aastahiti hääletus

Jõulumüük ERR-i poes!