Keskerakonnal kujuneb algav nädal pingeliseks

Video
Anne Raiste
20.03.2016 22:31
Rubriik: Eesti

Teisipäeval valib Keskerakonna fraktsioon esimeest. See paneb proovile senise fraktsiooni esimehe Kadri Simsoni, kel praegu näib siiski olevat ülekaalukas toetajaskond. Samas erakonna juhatuses on ülekaal Savisaare toetajatel.

Keskerakonna esimees asutab end Moskva rongile. Päev varem esitati korduvas altkäemaksu võtmises kahtlustatavale Edgar Savisaarele uus kahtlustus suures ulatuses keelatud annetuse võtmises ja rahapesus. Kriminaaltoimiku materjali on ette valmistatud selleks, et see oleks piisav süüdistuse esitamiseks. Eeluurimine on lõpule jõudmas.

Juhtiv riigiprokurör Steven-Hristo Evestus selgitab, et need kahtlustused on suhteliselt rasked. „Ja see tähendab seda, et need on esitatud esimese astme kuritegudena, kui ma pean silmas siin antud juhul Edgar Savisaart ennast.“

Kadri Simsoni hinnangul kahjustavad prokuratuuri esitatud kahtlustused erakonna mainet. Erakonna aseesimees Jaanus Karilaid on aga vastupidisel seisukohal.

„See, mida prokuratuur nüüd tegi, see enam ei riku erakonna mainet. Kuna kongress on andnud Edgar Savisaarele ja erakonna juhatusele rohelise tule ja uusi asjaolusid ei ole selgunud, siis meie tee on praegu ka selge,“ ütles Karilaid „Aktuaalsele kaamerale“.

Uuringud näitavad, et vaatamata Edgar Savisaarele esitatud kahtlustustele on Keskerakond kõige populaarsem erakond, mida EMORi andmetel toetas märtsis 25 protsenti valijatest. Politoloog Tõnis Saarts ütleb, et vastandumine ja märtrioreool on need, mis toovad Savisaarele edu. Seda ka siis, kui Savisaar ise on skandaali keskmes.

„Kui niisuguseid tugevaid vastandumisi ei oleks, niisuguseid skandaale ei oleks, siis Savisaare näol oleks tegemist tavalise põhivoolu poliitikuga, kes nii väga ei eristuks ja ei tekitaks soovi, et kui tahate vastanduda paremerakondade Eestile siis peaks Savisaart toetama.“

Keskerakonna juhatuse teisipäevasel koosolekul otsustakse, keda juhtus soovitab valida riigikogu fraktsiooni esimeheks. Juhatuses on ülekaal Savisaare toetajatel. Fraktsiooni juhti valib lõpuks aga fraktsioon, kus on ülekaal Kadri Simsoni toetajatel. Enne juhatuse koosolekut olevat Savisaarel plaan kohtuda Kadri Simsoniga.

Keskerakonna juhatuse liige Jaak Aab soovib, et see otsus tehtaks põhimõtete, võimete ja kompetentsi põhjal. „Mitte selle põhjal, kes keda kongressil toetas.“

Simsoni võimalik vastaskandidaat fraktsiooni juhi kohale võib olla erakonna aseesimees ja fraktsiooni liige Jaanus Karilaid, kes võrdleb vastuolusid erakonnas perekonnatüliga ning räägib lepitusest.

„Keskerakonna kongress on oma otsuse teinud. Me valisime erakonna esimeheks Edgar Savisaare. Need, kes kaotasid Keskerakonna kongressil – napilt aga veenvalt – on näha, et ei soovi sellega leppida. Eks me otsime seda koostööd ja lepitust. Sest võitja peab oskama võita ja kaotaja kaotada.“

Fraktsiooni esimehe valimine on oluline seetõttu, et Kadri Simsoni kukutamine fraktsiooni esimehe kohalt on tema ja ta pooldajate lüüasaamine.

„Muidugi, kui selle fraktsiooni juhi vahetusega kaasnevad ka mingid muud protsessid – aktiivne Simsoni leeri inimeste tagakiusamine, häbimärgistamine jne, see, mis on toimunud Mailis Repsiga – see hakkab toimuma ka teistega. See võib olla mingi protsess, mis viib selleni, et osa inimesi lahkub.“

Keskerakonnast lahkunud endine abilinnapea ja riigikogu liige Olga Sõtnik oletab, et sarnaselt eelmistele sisevastuoludele ei jää Savisaare leeri vastastel muud üle, kui olukorraga leppida või lahkuda.

„Ka Eestis, kus poliitikuid on vähe ja inimesi on vähe, ei ole asendamatuid inimesi. Isegi need, kes praegu on Edgar Savisaare vastu, lähevad ära, kindlasti nende asemel kasvatatakse uusi kadri simsoneid – ma ei tea, jüri rataseid, mailis repse ja nii edasi.“

Juhatuse liige Jaak Aab ütleb, et erakonnas ootavad umbes pooled liikmed juhtimises muutust. Aab tõdeb, et üsna teravaks on vastuolud läinud just piirkondades toimuvatel konverentsidel.

„Teatud seltskond on end kuulutanud savisaarlasteks, küsimata teiste käest, et kes nad on Ja üritab siis kas kätte maksta või siis lihtsalt maha võtta neid inimesi, kes lihtsamalt öeldes toetasid teist lähenemist ja erakonna kongressil toetasid Kadri Simsonit.“

Piirkonna juhatusse saamine tähendab pääsu ka erakonna volikokku. Volikogusse pääsemine on tähtis näiteks seetõttu, et volikogu ülesanneteks on näiteks kinnitada erakonna nimel sõlmitud poliitilised lepped, valimisnimekirjad ja valida presidendikandidaat. Savisaarele võidu toonud kongressi järel jätkuvad nüüd lahingud piirkondades.

Kas küsimus on ikka demokraatias või hoopis osavas ajakirjandusega manipuleerimises? Olga Sõtnik tõdeb, et Savisaarele meeldibki olla tähelepanu keskpunktis.

„Ma usun, et ta täitsa naudib kõiki neid hetki, kaamerate ees. Kuigi ta võib mõnikord solvuda või näidata, et ta ei ole rahul sellega. tegelikult see kõik talle väga meeldib. Kui ajakirjanduslik perekond tahaks Edgar Savisaarele ära teha, ta võiks lõpetada temast kirjutamise ja rääkimise.“

Toimetas
Marju Himma

Nime väli peab olema täidetud
Mitte rohkem kui 50 tähemärki
Kommentaari väli ei saa olla tühi
Mitte rohkem kui 50 tähemärki
Kommentaari väli ei saa olla tühi
Mitte rohkem kui 1024 tähemärki
{{error}}

Teade toimetusele edastatud

Sellelt Ip-aadressilt on ligipääs piiratud

Samal teemal

Kommentaare veel ei ole. Ole esimene!

Vasta kommentaarile

+{{childComment.ReplyToName}}:
Vasta kommentaarile
Vasta

Laadi juurde ({{take2}})
Kommenteerimine on lubatud registreeritud kasutajatele!Olete sisseloginud kui {{userAlias}}
Nime väli peab olema täidetud
Mitte rohkem kui 50 tähemärki
Kommentaari väli ei saa olla tühi
Mitte rohkem kui 1024 tähemärki
{{error}}
Autendi ja kommenteeri ID-kaardiga.
Lisa uus kommentaar