Arvamusartikli tõttu vallandatud õpetaja otsib abi töövaidluskomisjonist

(Foto: Urmas Luik/Pärnu Postimees/Scanpix)
27.06.2016 13:37
Rubriik: Eesti

Arvamusartiklis esitatud seisukohtade tõttu Järva-Jaani gümnaasiumist vallandatud ajalooõpetaja Priit Dieves (EKRE) tegi tööinspektsiooni töövaidluskomisjonile avalduse.

Dieves palub tuvastada tema töölepingu erakorralise ülesütlemise tühisuse ning tuvastada, kas tema vallandamisel on rikutud tema põhiseaduslikke õigusi ja töölepingu seadust ja teisi seadusi ning eeskirju.

Dieves teatas ERR.ee-le, et Järva-Jaani gümnaasiumi direktor Raigo Prants vallandas ta kooli ajaloo- ja ühiskonnaõpetuse õpetaja ametikohalt alates 10. juunist ning tõi vallandamise põhjuseks 8. juunil tema poolt Õhtulehes ilmunud artikli "Lastetud naised, laske oma ülikõrge latt alla!".

"Seoses antud artikli sisuga leidis Järva-Jaani gümnaasiumi direktor, et sellega on töötaja rikkunud töölepingu seaduse § 88 lg 1 p 3, 5, 6, lg 3. Samas, tutvudes artikli sisuga, tuleb tõdeda, et Õhtulehes ilmunud arvamus ei ole nimetatud töölepingu seaduse paragrahviga kooskõlas," kinnitas Dieves.

Tema sõnul ei saa täiesti viisakas vormis ja kultuurselt kirjutatud arvamusartiklis oma seisukohtade väljendamist üleriigilise levikuga päevalehes põhjendatult käsitleda tööandja usalduse kaotamise alusena.

"Vaadates seda, millistest tegudest töölepingu seaduse § 88 lg 1 p 5 mainib – vargus ja pettus –, siis on selge, et seadusandja on siin silmas pidanud õigusvastaseid või selgelt ebaeetilisi tegusid, millel ei ole vähimatki pistmist ühiskondlikus arutelus osalemisega kultuurselt väljendatud seisukohtade esitamise teel," kinnitas Dieves.

"Artikli sisus ei kirjutata ei koolist, õpetaja ametist ega ka ajaloo või ühiskonnaõpetuse õpetamisest koolides. Tegemist oli täielikult koolivälise arvamusavaldusega. Antud vallandamisotsusega rikub Järva-Jaani gümnaasiumi direktor sõnavabaduse põhimõtet ning diskrimineerib töötajat poliitliste või muude veendumuste tõttu," ütles Dives ja toonitas, et ta on muuhulgas Eesti Konservatiivse Rahvaerakonna liige.

Dieves viitas põhiseaduse §-le 12, mille kohaselt ei tohi mitte kedagi diskrimineerida poliitiliste või muude veendumuste tõttu, samuti põhiseaduse § 45, mis ütleb, et igaühel on õigus vabalt levitada ideid, arvamusi, veendumusi ja muud informatsiooni sõnas, trükis, pildis või muul viisil.

"Töötaja vallandamine oma seisukohtade väljendamise pärast rikub otseselt igaühele põhiseaduse §-dega 40 ja 41 ning Euroopa inimõiguste konventsiooni artiklitega 9 ja 10 tagatud õigust mõtte-, südametunnistuse ja sõnavabadusele, just nagu ka põhiseaduse §-s 12 ja EIÕK artiklis 14 sätestatud õigust võrdsele kohtlemisele ja mitte-diskrimineerimisele. Töötajatele kehtivad Eesti vabariigi põhiseaduses ette nähtud põhiõigused ka töökohal," leidis Dieves ning lisas, et eriti oluliseks demokraatliku riigikorra tagamiseks on põhiseaduse § 48, mis sätestab, et „Igaühel on õigus koonduda mittetulundusühingutesse ja -liitudesse.“

Toimetas
Marek Kuul

Nime väli peab olema täidetud
Mitte rohkem kui 50 tähemärki
Kommentaari väli ei saa olla tühi
Mitte rohkem kui 50 tähemärki
Kommentaari väli ei saa olla tühi
Mitte rohkem kui 1024 tähemärki
{{error}}

Teade toimetusele edastatud

Sellelt Ip-aadressilt on ligipääs piiratud

Samal teemal

Kommentaare veel ei ole. Ole esimene!

Vasta kommentaarile

+{{childComment.ReplyToName}}:
Vasta kommentaarile
Vasta

Laadi juurde ({{take2}})
Kommenteerimine on lubatud registreeritud kasutajatele!Olete sisseloginud kui {{userAlias}}
Nime väli peab olema täidetud
Mitte rohkem kui 50 tähemärki
Kommentaari väli ei saa olla tühi
Mitte rohkem kui 1024 tähemärki
{{error}}
Autendi ja kommenteeri ID-kaardiga.
Lisa uus kommentaar