Aas: maavalitsuste kaotamist arutame suvel

Arto Aas. (Foto: Postimees/Scanpix)
24.05.2016 15:28
Rubriik: Eesti

Riigihalduse minister Arto Aas ütles, et maavalitsuste võimalikku kaotamist hakkab valitsus arutama suvel ning kui see rohelise tule saab, hakatakse seda ellu viima pärast haldusreformi rakendumist. Ta ütles, et rahandusministeerium koostab riigiülesannete analüüsi, mille raames vaadatakse üle riigi ülesanded ning selgitakse dubleerivad ja ebavajalikud tegevused ning tehakse ettepanekud ülesannete tõhusamaks korraldamiseks.

Aas rääkis ERR-i uudisteportaalile, et riigiülesannete analüüsil on kümme fookusvaldkonda, neist ühes on fookuses maavalitsused. "Eesmärk on pakkuda lahendusi maavalitsuste ülesannete ja rolli ajakohastamiseks, et tagada riigi teenuste kättesaadavus ning kvaliteet," ütles ta.

"Maavalitsuste ülesannete ülevaatamisel arvestame haldusreformist tulenevate muudatustega ning sealjuures hindame, milliseid omavalitsuslikke ülesandeid me saame maavalitsustelt üle anda KOV-idele. Analüüsi koostamisse oleme kaasanud ministeeriumide eksperte ja ka maavanemad," lisas Aas.

Aas rääkis, et analüüsi tulemused ja ettepanekud esitatakse valitsuskabinetile juunikuus. "Juhul kui valitsus otsustab maavalitsuste ümberkorraldamise, siis saab seda ellu viima hakata pärast haldusreformi rakendumist," ütles ta veel.

Saare maavanem Kaido Kaasik ütles eile Saarte Häälele, et rahandusministeeriumi juhtimisel on koostamisel riigiülesannete audit, mille üks fookusvaldkond on ka maavalitsuste tulevik, mille ühe variandina on laual plaan 2019. aasta algusest lõpetada maavalitsuste tegevus ja asendada need nelja kuni kuue regionaalametiga.

"Ise olen teinud ettepaneku moodustada Lääne-Eesti saarte regioon, mis hõlmaks kolme maakonda – Saare, Hiiu ja Lääne maakonda," sõnas Kaasik.

Moodustatava regionaalameti ülesanded oleksid eelkõige ruumiline planeerimine, rahvastikutoimingud, omavalitsuste haldusaktide järelevalve, riigimajade juhtimine, asutuste vahelise koostöö ja ühistranspordi korraldamine.

Aas ütles, et maavalitsuste analüüsis käsitletakse viit stsenaariumit:

1) Maavalitsuste tegevuse lõpetamine ning ülesannete üleandmine ministeeriumidele, ametite ja KOV-idele.

2) Maavalitsuste tegevuse lõpetamine ja nelja regionaalse üksuse loomine, kes hakkaksid täitma ruumilise planeerimise, regiooni arengu kavandamise, rahvastikutoimingute, KOV haldusaktide järelevalve, riigimajade juhtimise ja regiooni asutuste koostöö korraldamise ülesandeid.

3) Maavalitsuste tegevuse lõpetamine ja kuue regionaalameti loomine, kes hakkaksid täitma lisaks stsenaariumis 2 toodud ülesannetele teiste ministeeriumide kohahaldusüksuste (nt Maanteeamet, Keskkonnaamet, Terviseamet jm) ülesandeid.

4) 15 senise maavalitsuse tugevdamine, andes teistelt riigiasutustelt neile ülesandeid juurde.

5) Status quo – olemasoleva olukorra säilitamine.

Toimetas
Aleksander Krjukov

Nime väli peab olema täidetud
Mitte rohkem kui 50 tähemärki
Kommentaari väli ei saa olla tühi
Mitte rohkem kui 50 tähemärki
Kommentaari väli ei saa olla tühi
Mitte rohkem kui 1024 tähemärki
{{error}}

Teade toimetusele edastatud

Sellelt Ip-aadressilt on ligipääs piiratud

Samal teemal

Kommentaare veel ei ole. Ole esimene!

Vasta kommentaarile

+{{childComment.ReplyToName}}:
Vasta kommentaarile
Vasta

Laadi juurde ({{take2}})
Kommenteerimine on lubatud registreeritud kasutajatele!Olete sisseloginud kui {{userAlias}}
Nime väli peab olema täidetud
Mitte rohkem kui 50 tähemärki
Kommentaari väli ei saa olla tühi
Mitte rohkem kui 1024 tähemärki
{{error}}
Autendi ja kommenteeri ID-kaardiga.
Lisa uus kommentaar