Prokuratuur lõpetas Raimond Kaljulaiu suhtes kriminaalmenetluse

(Foto: Siim Lõvi /ERR)
5.10.2016 11:52
Rubriik: Eesti

Riigiprokuratuurilt laekus möödunud reedel Põhja-Tallinna linnaosa vanemale Raimond Kaljulaiule ja tema kaitsjale vandeadvokaat Aivar Pilvele kriminaalmenetluse lõpetamise määrus, millega prokuratuur lõpetas Kaljulaiu suhtes menetluse otstarbekuse kaalutlustel, kuna tema süü ei ole suur. Määruse kohaselt peab Kaljulaid tasuma riigi tuludesse 1000 eurot ning täiendavalt hüvitama semiootikaekspertiisi kulud 800 eurot.

Keskerakonna esimehe Edgar Savisaare ja ettevõtjate kriminaalasjas esitas kaitsepolitsei septembris Hiiu staadioni reklaamidega seoses Kaljulaiule kahtlustuse omastamisele kaasa aitamises.

Septembri lõpus teatas riigi peaprokurör Lavly Perling, et osad kahtlustatavad võivad kriminaalmenetlusest siiski pääseda.

Prokuratuuri teatel võeti menetluse lõpetamisel arvesse, et Kaljulaid on varem kriminaalkorras karistamata ning õiguskaitseorganitel puuduvad andmed muude võimalike kuritegude toimepanemise kohta.

Samuti juhitakse määruses tähelepanu, et Kaljulaid ei tegutsenud ametiisikuna, vaid eraettevõtjana ega omanud Tallinna linna varaliste vahendite käsutamise õigust.

Kaljulaiu kaitsja vandeadvokaat Aivar Pilve hinnangul on selline lahendus mõistlik ja ratsionaalne.

"Tegemist on äärmiselt vaieldava, analoogsetes asjades kohtupraktikat mitteomava õigusliku tõlgendusega, mille lõplik õiguslik hinnang kohtu poolt sõltub väga paljudest detailidest ja nüanssidest. Kaitsealune on andnud ütlusi asjaolude kohta, mis puudutavad videoklipi tellimist ja valmistamist. Kuigi Raimond Kaljulaid ei käsitlenud enda tegevust omastamisele kaasaaitamisena, leidis prokuratuur, et selleks on nende arvates alust," ütles Pilv.

Vandeadvokaat selgitas, et arvestades kriminaalasja mahtu ja seotust erinevate isikute ning episoodidega, samuti selle liitmist teise suuremahulise kriminaasjaga, on ilmne, et selle kohtumenetlus kestab aastaid ning on äärmiselt koormav ja ajamahukas.

"Sellest lähtuvalt pidasime mõistlikuks nõustuda kriminaalmenetluse lõpetamisega, millega ei kaasne isikule karistust," lisas Pilv.

Kriminaalasjas esitatud kahtlustused

Riigiprokuratuur kavatseb esitada Keskerakonna esimehele ja kriminaaluurimise tõttu Tallinna linnapea ametist kõrvaldatud Edgar Savisaarele lisaks varem esitatud kahtlustusele veel kahtlustuse Tallinna eelarvevahendite enda kasuks pööramises.

Riigiprokuratuur kinnitas, et kriminaalasja raames kogutud andmed annavad aluse Edgar Savisaarele kahtlustuse esitamiseks, mille kohaselt on tegemist linnale eraldatud eelarveliste vahendite kuritarvitamisega kohaliku omavalitsuse volikogu valimisreklaamide valmistamisel 2013. aastal.

Tallinna linnapea ametist kõrvaldatud Savisaarele on seni esitatud kahtlustus neljas altkäemaksu võtmise episoodis, rahapesus ning Keskerakonnale suures ulatuses keelatud annetuse vastuvõtmises.

Keskerakond on saanud juriidilise isikuna kahtlustuse keelatud annetuse vastu võtmises.

Savisaarele altkäemaksu andmises on kahtlustuse saanud ärimehed Aivar Tuulberg, Alexander Kofkin, Hillar Teder ja Vello Kunman ning reklaamiärimees Paavo Pettai võltsimises ja keelatud annetuse andmisele kaasa aitamises.

Tallinna linnavolikogu esimeest Kalev Kallot kahtlustatakse kaasaaitamises altkäemaksu andmisele ja võtmisele ning Savisaarele altkäemaksu vahendamises kahtlustatakse ekspoliitik Villu Reiljani ning viimati lisandus kahtlustatavate ringi veel Toomas Metsavas.

Toimetas
Marek Kuul

Nime väli peab olema täidetud
Mitte rohkem kui 50 tähemärki
Kommentaari väli ei saa olla tühi
Mitte rohkem kui 50 tähemärki
Kommentaari väli ei saa olla tühi
Mitte rohkem kui 1024 tähemärki
{{error}}

Teade toimetusele edastatud

Sellelt Ip-aadressilt on ligipääs piiratud

Samal teemal

Kommentaare veel ei ole. Ole esimene!

Vasta kommentaarile

+{{childComment.ReplyToName}}:
Vasta kommentaarile
Vasta

Laadi juurde ({{take2}})
Kommenteerimine on lubatud registreeritud kasutajatele!Olete sisseloginud kui {{userAlias}}
Nime väli peab olema täidetud
Mitte rohkem kui 50 tähemärki
Kommentaari väli ei saa olla tühi
Mitte rohkem kui 1024 tähemärki
{{error}}
Autendi ja kommenteeri ID-kaardiga.
Lisa uus kommentaar