Narkomaanide ravirahapettuse eest karistatud ettevõtja hüvitas riigile tekitatud kahju

(Foto: Reuters/Scanpix)
31.05.2016 12:37
Rubriik: Eesti

AIDS-i ennetajana tuntust kogunud ettevõtja Kristina Tauts ja tema firma Comenius hüvitasid seoses narkomaanide ravirahapettuses süüdimõistmisega kohtu poolt tervise arengu instutuudi (TAI) kasuks välja mõistetud rahakohustused.

TAI pressiesindaja Gerli Hummel ütles "Pealtnägijale", et vastavalt graafikule tasuti tervise arengu instuudile kõik kohtu pool välja mõistetud summad tähtajaliselt.

2014. aasta detsembris avalikustas "Pealtnägija", et ettevõtjast toonane IRL-i liige Kristina Tauts esitas narkomaanide rehabilitatsiooniga tegeleva osaühingu poolt riigile fiktiivseid arveid ligi 60 000 euro ulatuses.

Kohus karistas mullu suvel Tautsi (41) tingimisi üheaastase vangistusega ning tema firmat rahalise karistusega 4000 eurot. Ühtlasi mõistis kohus süüdistatavatelt välja ka TAI-le tekitatud kahju.

Pärast kohtuotsust astus Tauts IRL-ist välja.

Süüdistus

Prokuratuur süüdistas Tautsi suures ulatuses kelmuses ja tema firmat Comenius OÜ-d samas kuriteos juriidilise isikuna.

Tervise arengu instituut korraldas 2010. aasta 20. juulil Euroopa Sotsiaalfondi toetatava programmi "Tervislikke valikuid toetavad meetmed 2010-2011" raames hankemenetluse uimastisõltlastele ööpäevaringse rehabilitatsiooniteenuse osutaja leidmiseks.

Tauts esitas oma Comenius OÜ-ga TAI-le pakkumuse, mis sisaldas süüdistuse kohaselt ebaõiget infot ning viis selleni, et see pakkumus tunnistati edukaks.

Juba läbirääkimiste pidamise ajal esitas Tauts süüdistuse kohaselt taas valeinfot, mistõttu TAI tunnistas Comenius OÜ edukaks pakkujaks ja sõlmis firmaga tsiviilõigusliku lepingu.

Tautsi allkirjastatud lepingu järgi pidi tema firma osutama uimastisõltlastele ööpäevaringset rehabilitatsiooniteenust.

Süüdistus märkis, et Tauts lõi Comenius OÜ juhatuse liikmena TAI-le teadvalt vale ettekujutuse, et tema firma on võimeline ja valmis osutama lepingus lubatud tingimustel rehabilitatsiooniteenust.

Uurimine tuvastas, et tegelikkuses ei olnud Comenius valmis ega võimeline TAI-ga lepingu sõlmimisel võetud lepingulisi kohustusi täitma ning nimetatud lepingu sõlmis Comenius OÜ juhatuse liige Kristina Tauts lepingus kokkulepitud tasu kättesaamiseks.

Süüdistuse kohaselt puudus Comenius OÜ-l nõutav rehabilitatsioonimeeskond, kuivõrd firmal polnud pakkumustes loetletud riiklikult tunnustatud kõrghariduse ja väljaõppega spetsialistidega siduvaid kokkuleppeid teenuse osutamiseks.

Samuti oli Tauts teadlik, et ilma psühhiaatri, psühholoogi, sotsiaaltöötaja ja psühhoterapeudita ei ole võimalik pakkuda rehabilitatsiooniprogrammile vastavat ööpäevaringset rehabilitatsiooniteenust, mille käigus uimastisõltlastega tegeletakse kindla kellaajalise ja erinevaid tegevusi sisaldava päevaplaani alusel.

Süüdistus märkis, et Comenius OÜ teadis juba enne TAI-ga lepingu sõlmimist, et ei hakka tegelema uimastisõltlastega AS-i Ida Tallinna keskhaigla ruumides, mis oli heaks kiidetud terviseameti poolt ja mis oli näidatud tegevuskohana terviseameti poolt firmale väljastatud tegevusloal ambulatoorsete psühhiaatriateenuste osutamiseks.

Samas jätkas Comenius OÜ selleks, et lepingus kokkulepitud tasu riigilt TAI kaudu kätte saada, TAI eksitamist.

Uurimine tuvastas, et Comenius OÜ ja selle juhatuse liige Kristina Tauts said pettusega varalist kasu 57 663,80 eurot ning Eesti riik läbi TAI samas summas varalist kahju.

Süüdistus märkis, et TAI poolt ülekantud summasid kasutas Comenius OÜ oma tegevuses ning kandis edasi Kristina Tautsi kontole.

Kohus lahendas kriminaalasja kokkuleppemenetluses.

Toimetas
Marek Kuul

Nime väli peab olema täidetud
Mitte rohkem kui 50 tähemärki
Kommentaari väli ei saa olla tühi
Mitte rohkem kui 50 tähemärki
Kommentaari väli ei saa olla tühi
Mitte rohkem kui 1024 tähemärki
{{error}}

Teade toimetusele edastatud

Sellelt Ip-aadressilt on ligipääs piiratud

Samal teemal

Kommentaare veel ei ole. Ole esimene!

Vasta kommentaarile

+{{childComment.ReplyToName}}:
Vasta kommentaarile
Vasta

Laadi juurde ({{take2}})
Kommenteerimine on lubatud registreeritud kasutajatele!Olete sisseloginud kui {{userAlias}}
Nime väli peab olema täidetud
Mitte rohkem kui 50 tähemärki
Kommentaari väli ei saa olla tühi
Mitte rohkem kui 1024 tähemärki
{{error}}
Autendi ja kommenteeri ID-kaardiga.
Lisa uus kommentaar