Kõuts: Eestil puudub merelise juhtimise võimekus

Video
(Foto: ERR)
11.08.2012 21:21
Rubriik: Eesti
Viitseadmiral Tarmo Kõuts ja Eesti meremeeste sõltumatu ametiühingu esimees Jüri Lember kardavad, et Eesti merehariduse tulevik on tume, kuna merekadeemia taristu ja rahastamisega pole asjad päris korras. Sellise murega kiri saadeti peaministrile ja haridusministrile.
Peaminister Andrus Ansipile saadetud kirja kommenteerides ütles Jüri Lember "Aktuaalsele kaamerale", et mereakadeemia paikneb praegu mitmes hoones, mille ülevalpidamine on kallis.

2006. aastal arutas valitsus kabinetinõupidamisel mereakadeemia taristuprobleeme ning juba paari aasta eest oleks pidanud valmima hoonetekompleks Koplis.

"Sisuliselt ei ole võimalik maksta õppejõududele konkurentsivõimelist töötaus ja õppejõudude kaader on juba niigi vana, õppejõudude juurdekasv on mitmeks aastaks peatunud ja see on oht kogu Eesti mereharidusele," selgitas Jüri Lember. Ta meenutas, et akadeemial puudub ka oma kai ja seda tuleb rentida ning seegi summa pole väike.

Kirjas peaministrile seisab, et tänavuse aasta alguse seisuga on akadeemia rahaline jätkusuutlikkus väga küsitav. Haridusministeeriumi kõrgharidusosakonna juhataja Mart Laidmets selgitas, et sügiseks peaks kogu mereakadeemia õppetöö Koplisse kolima. Uus juhtkond on astunud samme selleks, et ka rahaline olukord kontrolli alla saada.

"Kõigil on tulnud kõigis valdkondades teha kärpeid, ka hariduses. Aga ma arvan, et selle aasta lõpuks saab olukorra kontrolli alla ja kindlasti mereharidus koos partneritega saab üle vaadatud ja mingit akuutset ohtu küll ei ole," kinnitas Laidmets.

Viitseadmiral Tarmo Kõuts aga arvab, et merehariduse küsimuste leidmine on vaid üks osa probleemist. Tema hinnangul puudub Eestil merelise juhtimise võimekus. "Merendusklaster kui majandustegevuse kogu alus on veel merenduses loomata. Meil puutub merendusega, mere majandusega kokku kaheksa ministeeriumit. Mitte ükski neist ei ole juhtiv ja selle tõttu on meil väga raske teha isegi statistikat," selgitas Kõuts.

Viitseadmirali sõnul on puudu ka mitmed olulised seadused ning pingutama tuleks hakata selle nimel, et Eestist saaks mereriik.
Toimetas
Merili Nael


Samal teemal

Kommenteeri

reCaptcha:

tulekul

esmaspäeval vikerraadios