Riigikogu otsustas õiguskantsleri ettepanekul muuta ebaõiglast vanemahüvitise maksmise korda

Riigikogu (Foto: Siim Lõvi /ERR)
Kai Vare
31.05.2016 14:14
Rubriik: Eesti

Riigikogu nõustus õiguskantsler Ülle Madise ettepanekuga muuta vanemahüvitise ja elukutsevalikule kehtestatud eluaegsete piirangute seadust, mis ei ole praegu põhiseadusega kooskõlas. Riigikogu loodab muudatused paari nädala jooksul ellu viia.

Õiguskantsler Ülle Madise juhtis riigikogu liikmete tähelepanu sellele, et vanemahüvitise saaja võib tööandja süül osast hüvitisest ilma jääda. Seda juhul, kui hüvitise saaja teeb tööd vaid natuke, kuid tööandja otsustab kogu teenitud raha korraga välja maksta, vahendasid ERR-i raadiouudised.

Probleem pole küll laialt levinud, aastas puudutab see umbes kümmet inimest, aga Madise sõnul tuleb õiglus jalule siiski jalule seada.

"Nagu ikka, kui seaduse tõttu kas või üks inimene satub põhiseaduse vastasesse olukorda, siis tulen ja seisan teie ees ja palun selle seaduse ära muuta," lausus Madise Toompeal.

Riigikogu kiitis õiguskantsleri ettepaneku heaks, vastu ei olnud keegi, sotsiaalkomisjoni esimehe Aivar Koka sõnas, et seadusemuudatus on juba ette valmistatud: "Loodan, et kahe nädala pärast on see seadus ka siin saalis vastu võetud."

Õigusrikkujate tööle saamise piirangud tuleks samuti üle vaadata

Õiguskantsler tõi riigikogu ette veel ühe mure: praegu ei saa teatud tegevusalal või ametikohal töötada need, keda on kunagi kohtulikult karistatud. Ülle Madise sõnul on taoline probleem laiem ja läbib kogu Eesti õiguskorda. Seega tuleks need piirangud üle vaadata.

Näiteks ei tohi kas kuriteos süüdi mõistetud või ka karistatud inimesed töötada päästjate, politseinike, kohtunike, aga ka ministeeriumi ametnikena.

"Need on väga üldsõnalised ja tundub, et täpselt läbimõtlemata piirangud. Mitmete ametite puhul kehtivad eluaegsed keelud sõltumata sellest, kas see tegu on enam kuritegu - vahepeal on hulk tegusid dekriminaliseeritud. Ei vaadata ka seda, kas kuritegu tehti alaealisena," loetles Madise.

Madise rõhutas, et nii mõnelgi puhul, näiteks kohtunikuks saamisel või lastega töötamisel on piirangud ise-enesestmõistetavad, aga üldiselt peaks piiranguid üle vaadates lähtuma põhimõttest, et teatud hetkel saaks inimene, kes on karistuse ära kandnud, oma eluga nii-öelda puhtalt lehelt edasi minna.

Põhiseaduskomisjon toetas õiguskantsleri ettepanekut.

"Riigiametis teenimine ei pea olema garanteeritud ainult sellega, et inimesel tekib tahtmine olla riigiametnik. Olukorda, kus riigiametitel on keelatud võtta tööle sobiv inimene, ei saa ka kuidagi õigustada," selgitas põhiseaduskomisjoni liige Jüri Adams.

Riigikogu otsustas teatud ametis töötamisele seatud piirangud üle vaadata.

Toimetas
Greete Palmiste

Nime väli peab olema täidetud
Mitte rohkem kui 50 tähemärki
Kommentaari väli ei saa olla tühi
Mitte rohkem kui 50 tähemärki
Kommentaari väli ei saa olla tühi
Mitte rohkem kui 1024 tähemärki
{{error}}

Teade toimetusele edastatud

Sellelt Ip-aadressilt on ligipääs piiratud

Samal teemal

Kommentaare veel ei ole. Ole esimene!

Vasta kommentaarile

+{{childComment.ReplyToName}}:
Vasta kommentaarile
Vasta

Laadi juurde ({{take2}})
Kommenteerimine on lubatud registreeritud kasutajatele!Olete sisseloginud kui {{userAlias}}
Nime väli peab olema täidetud
Mitte rohkem kui 50 tähemärki
Kommentaari väli ei saa olla tühi
Mitte rohkem kui 1024 tähemärki
{{error}}
Autendi ja kommenteeri ID-kaardiga.
Lisa uus kommentaar