Evelin Ilvesel aitas EAS-iga asju ajada presidendi kantseleiülem (1)

Video
Merilin Pärli
13.10.2016 16:57
Rubriik: Eesti

Enne lahutust president Toomas Hendrik Ilvesest kuulus Ärma talu haldav OÜ Ermamaa ainuisikuliselt Evelin Ilvesele, kellel aitas EAS-iga asju ajada presidendi toonane kantseleiülem Siim Raie. Toomas Hendrik Ilves, kes lahutuse tulemusel sai OÜ Ermamaa varad ehk oma kodutalu endale, ei soovinud seal aga oma eksabikaasa äriplaani enam ellu viia.

Nüüdne muinsuskaitseameti peadirektor, aastal 2012 presidendi kantselei direktorina ametis olnud Siim Raie kinnitas ERR-i uudisteportaalile, et Evelin Ilves ajas valdavalt ise OÜ Ermamaa toetuseasju EAS-iga, kuid korra käis ka tema Ilvesega kohtumisel kaasas.

"Evelin kutsus mu kaasa ühele kohtumisele sinna, aga ma ei saa öelda, et mina oleksin asju ajanud - ma lihtsalt käisin toona kaasas temaga," ütles Raie. "Neid asju ei aetud kunagi presidendi nimel. Toona olid nad veel abielus ja selle osaühingu asutaja oli Evelin Ilves. Presidendi nimele jäi osaühing lahutusprotsessi käigus. Asju ajas EAS-iga ikka Evelin ise, tema oli ju täieõiguslik esindaja ja juhatuse liige."

Kohtumist ennast nimetab Raie "puhtaks bürokraatiaks", kus räägiti mingitest tähtaegadest.

Toonane presidendi kantseiülem selgitas, et kui Ilves valituks osutus, püüdis abikaasa seal veel võõrastemaja pidada, kuid peagi sai selgeks, et see pole võimalik.

"Siis tehti kokkulepped kuni esimese ametiaja lõpuni ja need 2012. aasta kokkulepped olid tingitud sellest, et seda kokkulepet tuli pikendada. Seetõttu tuli ka kõiki neid asju ajada ja kokkuleppeid sõlmida, sest 2011. aasta augustis osutus Ilves tagasivalituks ja tuli edasi mõelda, mis saab," põhjendas Raie asjaajamist.

EAS-i juhatuse otsus 30. märtsist 2012, millele on alla kirjutanud toonane juhatuse liige Maria Alajõe, näeb ette, et OÜ Ermamaa äriplaani elluviimist ja toetuse eest soetatud vara sihtotstarbelist kasutamist tuleb jätkata alates 1. jaanuarist 2017 kuni 31. juulini 2017. Juhul, kui toetuse saaja seda ei tee, peab ta tagasi maksma kümme protsenti saadud toetusest.

Ehkki Toomas Hendrik Ilvesel kui OÜ Ermamaa uuel omanikul olnuks võimalus just nii tehagi - jätkata turismitalu pidamist pärast oma ametiaega - , otsustas ta siiski toetuse osalise tagasimaksmise kasuks. Seega sai ta toetussumma eest, miinus osaline tagasimakse, omale kenasti korda tehtud eluhoone, ilma kohustuseta seal äriplaani ellu viia.

"Asjaolud on ju oluliselt muutunud vahepeal. Toomas Hendrik Ilvesel ei ole ilmselt mingit plaani ellu viia oma eksabikaasa kunagist äriplaani - see on ju inimlikult täiesti mõistetav, isegi loogiline," kommenteeris asjade käiku Siim Raie, nimetades Ärmale majutusasutuse tegemist suuresti Evelin Ilvese plaaniks.

EAS-i toonane juhatuse liige Maria Alajõe kommenteeris, et otsus vaid kümme protsenti tagasi nõuda on kooskõlas majandus- ja kommunikatisooniministeeriumi toetuse määrusega, mis üldjuhul näeb ette viie protsendi tagasinõudmist, kui toetuse saaja on oma kohustusi või talle kehtestatud nõudeid osaliselt eiranud ning leitakse, et põhjendatud juhtudel võib tagasinõude määra suurendada kümnele või 25 protsendile, sõltuvalt rikkumise astmest.

"EAS-i hinnangul on toetuse saaja täitnud projekti eesmärgi osaliselt, s.o tutvustanud Eestit kui turismi sihtkohta ning olnud avatud presidendi külalistele, kellele on pakutud projekti äriplaanis lubatud teenuseid," seisab juhatuse otsuses 30. märtsist 2012.

"Otsus ei kahjustanud kuidagi EAS-i huve, sest sellega lükati ajaliselt edasi toetuse saaja kohustus avada kultuuri- ja puhkeobjekt," kommenteeris Maria Alajõe ERR-ile tookordset otsust nüüd.

Juhatuse otsusele eelnenud ajal, 28. veebruarini 2012 EAS-i nõukogu esimehena tegutsenud Mart Einasto ütles, et nõukogu Ermamaa toetust puudutava temaatikaga kursis ei olnud ega ise mingeid suuniseid juhatusele nii või naa otsustamiseks ei andnud.

"Nõukogu põhimõtteliselt ei tegelenud üksikute tagasinõuete või eraldiste üle otsustamisega. Selliseid konkreetseid küsimusi me ei arutanud, see erisus ei kuulnud meie pädevusse," kommenteeris Einasto. "Ilmselt küsimuste-vastuste vormis mingisugune info selle kohta ka liikus," möönis ta siiski.

Samas nimetas Einasto toonast juhatuse otsust väga mõistlikuks.

Peale Ermamaa on veel kolmelt sama perioodi toetuse saajalt raha tagasi nõutud, neilt aga täielikult. EASi juhatuse esimees Hanno Tomberg ütles "Aktuaalsele kaamerale", et teiste toetuse tagasimaksjate puhul oli tegemist selge rikkumisega.

Toimetas
Karin Koppel

Nime väli peab olema täidetud
Mitte rohkem kui 50 tähemärki
Kommentaari väli ei saa olla tühi
Mitte rohkem kui 50 tähemärki
Kommentaari väli ei saa olla tühi
Mitte rohkem kui 1024 tähemärki
{{error}}

Teade toimetusele edastatud

Sellelt Ip-aadressilt on ligipääs piiratud

Samal teemal

Kommentaare veel ei ole. Ole esimene!

Vasta kommentaarile

+{{childComment.ReplyToName}}:
Vasta kommentaarile
Vasta

Laadi juurde ({{take2}})
Kommenteerimine on lubatud registreeritud kasutajatele!Olete sisseloginud kui {{userAlias}}
Nime väli peab olema täidetud
Mitte rohkem kui 50 tähemärki
Kommentaari väli ei saa olla tühi
Mitte rohkem kui 1024 tähemärki
{{error}}
Autendi ja kommenteeri ID-kaardiga.
Lisa uus kommentaar