Vene audiitorite kontrollretkest sõltub Eesti kalatööstuste ekspordilootus

Kalad (Foto: Postimees/Scanpix)
Merilin Pärli
27.06.2016 16:42
Rubriik: Majandus

Venemaa ja Kasahstani audiitorid viibivad sel nädalal Eestis, et auditeerida nelja kalatööstust. Lõppraportist sõltub, kas Venemaa tühistab oma aasta tagasi kehtestatud sisseveopiirangud Eesti kalatoodetele või mitte.

Venemaa audiitorid külastasid möödunud aasta maikuus nelja Eesti kalatööstust, mille inspekteerimise tulemusel seati meie kalatoodetele sisseveopiirang, põhjendades seda kõrgete kvaliteedinõuetega, millele Eesti kalakonservid ei vasta. Venemaa tuules keelustas Eesti kalatooted ka Kasahstan, sama otsus laienes Läti kalakonservidelegi. Venemaa samm järgnes Euroopa Liidu kaubandusembargole, mis kehtestati Venemaale pärast Krimmi annekteerimist.

Sel nädalal viibivad Venemaa veterinaarameti audiitorid taas Eestis ning külastatakse taas nelja kalatööstust. Kas tegemist võib olla katsega taastada Eesti kalatoodete pääs Venemaa ja Kasahstani turule või, vastupidi, pikendada keeldu, ei julge pakkuda ei Eesti veterinaar- ja toiduameti peadirektori asetäitja Olev Kalda ega ka maaeluminister Urmas Kruuse (RE). Seda, et teema on poliitiliselt laetud, möönavad aga mõlemad.

"Pole põhjust arvata, et Venemaa meelsus meie kauba suhtes oleks vahepeal kuidagi muutunud, aga meie oleme spetsialistid, meie poliitikaga ei tegele," kinnitas Kalda ERR.ee-le. "Näitame audiitoritele seda, mida nad näha soovivad."

Kalda selgitusel piisab ka, kui audiitorid leiavad vaid ühest auditeeritavast kalatööstusest midagi ebasoovitavat, kui impordikeeld laieneb kohe kogu Eesti kalatööstussektorile. Ehkki EL-i sanitaarnõuded toidukaupadele on karmid, on Venemaa kehtestatud nõuded veelgi karmimad. "Paljuski need ei ole põhjendatud," leiab Kalda, kuid möönab, et importiv maa võib kehtestada oma nõuded, sellega jääb meie kalatööstusel üle üksnes leppida.

Audiitorid alustavad oma ringkäiku homsest. Iga päev külastatakse üht tööstust. Nädala lõpuks mingit otsust siiski veel oodata pole ning mis ajaks raport valmib, pole Eesti veterinaar- ja toiduametil aimugi.

Initsiatiivi Eesti kalatööstusi inspekteerida näitas üles Venemaa ise. Ehkki hetkel aktiivset kalapüügiaega enam ei ole, valiti auditeeritavad tööstused välja nende seast, kes veel püüavad ja töötlevad. Millised need neli sõelale jäänud kalatööstust on, veterinaar- ja toiduamet ei avalda.

Kalda möönis, et ettevõtete soov oma toodangut Venemaale viia pole kadunud, mistõttu oldi nõus audiitoreid ka vastu võtma.

Kruuse: teatud juhtudel paistavad poliitilised kõrvad välja

Maaeluminister Urmas Kruuse möönis, et Venemaa ja Kasahstani algatus võib olla poliitiline, vaadates varasemaid otsuseid kahe riigi majandussuhete kohta.

"Teatud juhtudel poliitilised kõrvad paistavad sealt tagant välja," ei välistanud Kruuse võimalust, et audit ei lähtu tegelikest tulemustest, vaid poliitilisest tellimusest. "Loodame, et terve mõistus pikas perspektiivis ikkagi võidab ja Venemaal mäletatakse Eesti häid kalatooteid," avaldas minister ERR.-ee-le lootust.

Ka Kruuse tõdes, et ettevõtted peavad lihtsalt arvestama sellega, et kolmandatel riikidel võivad olla EL-ist erinevad kvaliteedinõuded.

Maaeluminister ei pidanud kuigi tõenäoliseks võimalust, et Brexit EL-i Venemaa-vastaseid sanktsioone kuidagi mõjutaks.

"Loodan, et Venemaa sanktsioonide jõustamine või leevendamine ei ole setud Brexitiga, sest küsimus on olnud väärtustes. Euroopa Liit on selgelt deklareerinud, et kui Minski kokkuleppeid järgitakse, võib alustada leevendusmehhanisme," ütles Kruuse.


Nime väli peab olema täidetud
Mitte rohkem kui 50 tähemärki
Kommentaari väli ei saa olla tühi
Mitte rohkem kui 50 tähemärki
Kommentaari väli ei saa olla tühi
Mitte rohkem kui 1024 tähemärki
{{error}}

Teade toimetusele edastatud

Sellelt Ip-aadressilt on ligipääs piiratud

Samal teemal

Kommentaare veel ei ole. Ole esimene!

Vasta kommentaarile

+{{childComment.ReplyToName}}:
Vasta kommentaarile
Vasta

Laadi juurde ({{take2}})
Kommenteerimine on lubatud registreeritud kasutajatele!Olete sisseloginud kui {{userAlias}}
Nime väli peab olema täidetud
Mitte rohkem kui 50 tähemärki
Kommentaari väli ei saa olla tühi
Mitte rohkem kui 1024 tähemärki
{{error}}
Autendi ja kommenteeri ID-kaardiga.
Lisa uus kommentaar