Endised maailmapanga ametnikud soovivad uueks juhiks nigeerlannat

5.04.2012 16:23
Rubriik: Majandus
Rühm maailmapanga endisi ametnikke teatasid, et toetavad Nigeeria rahandusministrit Ngozi Okonjo-Iwealat organisatsiooni uue juhina.
Varem on maailmapanga juhiks määratud USA esitatud kandidaat, kes sel aastal on Jim Yong Kim. Kuid oma avalikus kirjas märgivad 39 endist maailmapanga analüütikut ja mitu pangajuhti, et pank peaks järgmise presidendi valima tema omaduste pärast, vahendas BBC.

Kirjas öeldakse, et siiani esitatakse kandidaadid valitsuste poolt ning need põhinevad osaliselt rahvusel, kuid ei ole kokkulepitud sobivuskriteeriume. Nad kutsusid üles muutma valimisprotsessi avalikuks, läbipaistvaks, tulemuspõhiseks ja konkurentsipõhiseks.

Tänavu tuleb esmakordselt pärast maailmapanga asutamist 60 aastat tagasi, valida president mitme kandidaadi hulgast.

Lisaks rahvatervise eksperdile Jim Yong Kimile ja endisele maailmapanga tegevdirektorile Ngozi Okonjo-Iwealale on presidendikandidaadiks esitatud ka endine Colombia rahandusminister Jose Antonio Ocampo

Varem sel nädalal allkirjastaski veel üks rühm analüütikuid petitsiooni, millega toetavad kandidaadina Jose Antonio Ocampot.

Mitme kandidaadi olemasolu on tõstnud esile ka selle, milline on maailmapanga presidendi valimine. USA on tavaliselt nimetanud presidendi, USAl, Jaapanil ja Euroopal on 54% häältest maailmapangas. Mitteametliku kokkuleppe kohaselt saab Euroopa vastutasuks nimetada rahvusvahelise valuutafondi (IMF) juhiks eurooplase. Praegu on IMFi juht prantslanna Christine Lagarde.

Arenevad riigid ei ole sellise süsteemiga aga rahul ja püüavad muutusi läbi suruda. Venemaa, Brasiilia, Hiina, India ja Lõuna-Aafrika riigijuhid kutsusid hiljuti üles seda kaalutud hääletussüsteemi ümbervaatama.

Maailmapank viib järgmisel nädalal läbi intervjuusid kandidaatidega ning loodab valida praegusele presidendile Robert Zoellickile järglase 20. aprillil, kui pank alustab oma kevadkohtumisi IMFiga.
Toimetas
Merili Nael


Samal teemal

Kommenteeri

reCaptcha:

tulekul

esmaspäeval vikerraadios

VÄRSKED UUDISED

Viimase 24h uudised