Riigihangete korraldamise eeskirjade rikkumisi põhjustab hankijate teadmatus

Dopingutesti varustus (Foto: Reuters/Scanpix)
6.06.2016 7:38
Rubriik: Majandus

Riigihangete korraldamise eeskirjade rikkumisi põhjustab üldjuhul hankijate hooletus või teadmatus, harva on selleks seaduse nõuete kavatsetud rikkumine, selgus rahandusministeeriumi tehtud riigihangete plaanilise järelevalve tulemustest.

Rikkumiste levinumad põhjused on viimastel aastatel püsinud sarnased. Mullu kontrollis rahandusministeerium plaanilise järelevalvega 632 hanget, mille viisid 2014. aastal läbi 13 hankijat.

Plaanilise järelevalve tulemused näitavad, et 13 hankijast on 10 jätnud korraldamata seaduses nõutud riigihanke menetlusi ning üheksal hankijal esines riigihangete õigusvastast osadeks jagamist.

Samuti nähtub tulemustest, et seitse hankijat ei täitnud seadusest tulenevat kohustuslikku e-menetluste osakaalu ehk 50 protsenti ning kuuel hankijal esines probleeme pakkujate maksuvõlgade kontrollimisel.

Võrreldes aasta varasemaga esines oluliselt vähem riigihangete seaduse rikkumisi ettevõtete ja asutuste maksuvõlgade kontrollimisel ning riigihanke aruannete ja nende lisade esitamisel. Samuti kasvas nende hankijate arv, kes täitsid seadusest tuleneva e-hangete osakaalu nõude.

Möödunud aastal kontrollis rahandusministeeriumi riigihangete ja riigiabi osakond plaanilise järelevalve raames 13 hankijat: Narva linnavalitsuse arhitektuuri- ja linnaplaneerimise ametit, Tallinna kommunaalametit, maa-ametit, Narva linna arenduse ja ökonoomika ametit, Olustvere teenindus- ja maamajanduskooli, Järvamaa kutsehariduskeskust, Eesti maaülikooli, keskkonnaagentuuri, välisministeeriumi, AS-i Eesti Teed, OÜ-d Järve Biopuhastus, Ida-Tallinna keskhaiglat ning Ettevõtluse Arendamise Sihtasutust.

Plaanilise järelkontrolli maht kasvas aastaga 9,5 protsenti ning järelevalve fookus oli suunatud lihthanke ja hankemenetluse korraldamise järelkontrollile.

Rahandusministeeriumi asekantsleri Agris Peedu sõnul juhindub rahandusministeerium järelevalves arusamast, et riigihangete järelevalve ei karista, vaid pigem õpetab ning suunab, juhendab ja vajadusel ka koolitab.

"Järelevalvemenetlustes kogutud info annab suuniseid, milliseid koolitusi ja nõustamisi hankijad vajavad teadmiste tõstmiseks ja hankekorralduse tõhustamiseks," märkis Peedu.

Toimetas
Marek Kuul

Nime väli peab olema täidetud
Mitte rohkem kui 50 tähemärki
Kommentaari väli ei saa olla tühi
Mitte rohkem kui 50 tähemärki
Kommentaari väli ei saa olla tühi
Mitte rohkem kui 1024 tähemärki
{{error}}

Teade toimetusele edastatud

Sellelt Ip-aadressilt on ligipääs piiratud

Kommentaare veel ei ole. Ole esimene!

Vasta kommentaarile

+{{childComment.ReplyToName}}:
Vasta kommentaarile
Vasta

Laadi juurde ({{take2}})
Kommenteerimine on lubatud registreeritud kasutajatele!Olete sisseloginud kui {{userAlias}}
Nime väli peab olema täidetud
Mitte rohkem kui 50 tähemärki
Kommentaari väli ei saa olla tühi
Mitte rohkem kui 1024 tähemärki
{{error}}
Autendi ja kommenteeri ID-kaardiga.
Lisa uus kommentaar

täna etv-s

foto
Välisilma dokk Terroristuudiod (Terror Studios, Prantsuse 2016) (1)
Täna 22:10

Oma ootamatu ja kogu maailma šokeerinud ilmumise järel on ISIS suutnud end tõestada kui üks kõige tõhusamaid ning jõhkramaid terroriorganisatsioone, mis kunagi eksisteerinud. Ent ilma efektiivse propagandata poleks see kaugeltki võimalik olnud. Kuidas toimib Islamiriigi propagandamasin? Millist sõnumit soovivad nad oma järgijatele ja maailmale edastada?

täna vikerraadios

foto
Reporteritund. Ootused haldusreformile Lääne-Nigula näitel

Esmaspäevase reporteritunni intervjuud on salvestatud Läänemaal, kus haldusreformi käigus plaanivad tänased Lääne-Nigula, Nõva, Noarootsi, Martna ja Kullamaa ühineda suureks Lääne-Nigula vallaks keskusega Taeblas.
Saade püüab anda aimu, millised on ühinemise eel inimeste ootused, mured ja kartused. Teiste seas saavad sõna Nõva lapsevanem Kaidi Silver-Schöbe, Noarootsi ettevõtja Ebekai Härm, Piirsalu külaseltsi eestvedaja Lea Lai. Vallavõimude poolset vaadet annavad usutlustes Kullamaa vallavanem Jüri Ott ning Lääne-Nigula vallavanem Mikk Lõhmus.
Saate autor on Arp Müller.

R2 aastahiti hääletus