Keskliit: põllumeeste suuremad otsetoetused on hädavajalikud

Video
5.06.2012 8:09
Rubriik: Majandus
Praegu saavad põllumehed mujal ELis märksa rohkem otsetoetusi kui nende kolleegid Balti riikides ning selle tõttu korraldavad kolme siinsed põllumehed toetuskampaania eurotoetuste võrdsustamiseks, selgitas Eesti Põllumeeste Keskliidu asepresident Jaan Sõrra.
Ta rääkis ETV hommikuprogrammis "Terevisioon", et Baltimaade põllumehed ei ole nii jultunud, et hakkaksid küsima Lääne-Euroopa kolleegidega võrdseid toetusi. "Me räägime ikkagi Euroopa kesmisest tasemest," märkis ta.

Ta juhtis tähelepanu tõsiasjale, et kõik põllumajandussisendid - väetised, taimekaitsevahendid on näiteks Saksamaal odavamad, sest seal on suurem turg. Teravilja, rapsi, piima ja teiste saaduste hinnad on pisut kõrgemad kui meil. "Kuidas siis olla konkurentsis sellistes tingimustes?," küsis saatekülaline.

Sõrra märkis, et Eesti põllumajandustooted on kallimad sellepärast, et vanade liikmesriikide põllumehed saavad anda oma kauba ära odavamalt.

Kolme Balti riigi põllumajandusorganisatsioonid korraldavad 5.-17. juunini ühise toetuskampaania koos allkirjade kogumisega erinevates kauplusekettides põllumeeste toetuseks, et uues EL finantsperspektiivis aastail 2014-2020 eurotoetused võrdsustataks vähemalt EL-i keskmisele tasemele.

Baltimaade toetused on hetkel madalaimad ja seda tahetakse põlistada veel pikkadeks aastateks. ELi keskmine otsetoetuste tase on 269 euri hektari kohta, Eestis 117, Lätis 97 ja Leedus 144 eurot, Hollandis aga 457, Belgias 435, Itaalias 404 ja Kreekas 384 eurot.

Europa Komisjoni ettepaneku järgi suurenevad otsetoetused 20. aastaks Eestis vaid 159, Lätis 145 ja Leedus 177 euroni. Põllumehed tunnevad end petetutena, kuna ühendusega liitudes lubati toetuste võrdsustamist palju kiiremas tempos. Ka ei luba Brüssel 2013. aastast enam maksta uutel liikmesriikidel toetuste riigipoolset lisamakset ja rakendub modulatsioon (toetuste vähendamine keskmistel ja suurematel põllumajandustootjatel), mistõttu vähenevad ka meie põllumeeste otsetoetused lähiaastatel võrreldes selle aastaga kuni viiendiku võrra.
Toimetas
Sven Randlaid


Samal teemal

Kommenteeri

reCaptcha:

täna etv-s

täna vikerraadios