Kaja Kallas: Euroopa ei tohi maha magada järgmist innovatsioonilainet (1)

Kaja Kallas, Yana Toom ja Tunne Kelam. (Foto: Postimees/Scanpix)
19.01.2016 15:33
Rubriik: Majandus

Vastu võetud resolutsioonis nõuavad saadikud, et lõppeks põhjendamatu ligipääsu piiramine interneti vahendusel pakutavatele kaupadele ja teenustele IP-aadressi, postiaadressi või krediitkaardi väljastanud riigi põhjal.

Saadikud soovivad, et Euroopa haaraks kinni võimalustest, mida pakuvad uued tehnoloogiad, nagu suurandmed, pilvandmetöötlus, asjade internet ja 3D-printimine. 16 algatust digitaalse ühtse turu saavutamiseks, mida komisjon eelmise aasta mais tutvustas, tuleb viivitamata esitada ja vastu võtta, rõhutavad saadikud resolutsioonis.

"Tagasime, et selles ELi majanduse, ühiskonna ja avaliku sektori digitaliseerimise resolutsioonis pöörataks tähelepanu nii seadusandlikele kui ka mitteseadusandlikele algatustele, mis kaitseksid tarbijate huve ja säilitaks ELi majanduse konkurentsivõime”, ütles Evelyne Gebhard, raportöör EP siseturukomisjonist.

Eesti europarlamendi saadiku Kaja Kallas, kelle sõnul on vastu võetud raporti keskmes innovatsioonisõbralikud poliitikad, nentis, et EL on maha maganud juba kaks innovatsioonilainet. "Esimene laine oli seotud sotsiaalvõrgustike tulemisega ning nüüd on maha magatud laine, mis on seotud jagamismajandusega," selgitas Kallas.

"Kui me ei taha järgmist digilainet maha magada, siis peame seadusloomes arvestama ka järgmiste uuendustega nagu asjade internet, suurandmed ja masinatevaheline kommunikatsioon," lisas Kallas, kes täitis ühtlasi raportööri rolli europarlamendi tööstuskomisjonis.

Parlamendi soovitused digitaalse ühtse turu elluviimiseks kiideti heaks häältega 551 poolt, 88 vastu, 39 erapooletut.

Saadikud soovivad, et Euroopa Komisjoni ettepanekutes oleksid kajastatud põhjendamatu asukohapõhise piiramise tavade ehk geoblokeerimise lõpetamine, samaväärse kaitse tagamine kõigile digitaalse sisu tarbijatele, innovatiivsete lahenduste leidmine, kuidas parandada piiriüleste pakkide kättetoimetamist ja postiteenuseid ning vajadus turutakistuste eemaldamise järele, mis piirab väike-ettevõtete tegevust.

Murekohaks on jagamismajandus

Ühtlasi olid saadikud mures, et liikmesriigid reguleerivad erinevalt interneti ja ühistarbimise ehk jagamismajanduse valdkondi, mis pakuvad uusi ärimudeleid, et müüa veebi vahendusel tooteid ja teenuseid (nt Uber, eBay või Airbnb).

Seetõttu palusid Euroopa Komisjonil analüüsida, kuidas leida tasakaal tarbijatele suurema mõjuvõimu andmise ja samas nende kaitsmise vahel. Lisaks tuleb tagada vajadusel tarbijatega seotud õigusraamistiku asjakohasus ka digimaailmas.

Täna heaks kiidetud resolutsioon on sisendiks Euroopa Komisjoni pool esitatavatele algatustele digitaalse ühtse turu strateegia raames. Ettepanekud läbivad seadusandliku tavamenetluse, kus Euroopa Parlament ja EL-i Nõukogu osalevad võrdsetel alustel.

Tarand: parlamendi raport on veidi hilinenud

Europarlamendi saadik Indrek Tarand nentis, et raport on parlamentaarse kukepoksi tõttu veidi hilinenud, mistõttu on jõudnud Euroopa Komisjon juba oma plaanid töösse rakendada.

"Samuti on raporti fookus väga lai, sestap on komisjonil lihtne endale ebameeldivaid ettepanekuid ignoreerida," lisas Tarand.

Saadik märkis, et tema hoolitses variraportöörina selle eest, et puudega inimesi taaskord raportis ei ignoreeritaks. "Ükspäinis nägemispuudega inimeste hulk EL-s on suurem kui Poola rahvaarv," toonitas Tarand.

 

Toimetas
Allan Rajavee

Nime väli peab olema täidetud
Mitte rohkem kui 50 tähemärki
Kommentaari väli ei saa olla tühi
Mitte rohkem kui 50 tähemärki
Kommentaari väli ei saa olla tühi
Mitte rohkem kui 1024 tähemärki
{{error}}

Teade toimetusele edastatud

Sellelt Ip-aadressilt on ligipääs piiratud

Samal teemal

Kommentaare veel ei ole. Ole esimene!

Vasta kommentaarile

+{{childComment.ReplyToName}}:
Vasta kommentaarile
Vasta

Laadi juurde ({{take2}})
Nime väli peab olema täidetud
Mitte rohkem kui 50 tähemärki
Kommentaari väli ei saa olla tühi
Mitte rohkem kui 1024 tähemärki
{{error}}
Lisa uus kommentaar

täna etv-s

foto
Mängufilm Maastik mitme kuuga (Eesti 2014)
Täna 21:40

Draama keskealisest mehest, kes elab oma naise ja lastega pealtnäha tavalist elu. Tegelikult on nende suhe tupikus. Mees tõmbleb kõigi endiste ja praeguste suhete vahel, teadmata täpselt, mida nendega peale hakata. Piiripeal elu hakkab mehe närvisüsteemi koormama, tegelik reaalsus ja unenäoline reaalsus sulavad kokku, järjest raskem on vahet teha, mis on tegelik ja mis luul.

täna vikerraadios

foto
Huvitaja. Kuidas hoida kokku küttearvetelt? 

Milline kütte- ja ventilatsioonisüsteem tagab kulude kokkuhoiu, miks tasuks korteriühistutel võtta vastu Kredexi pakutav 40 protsendine (Ida-Virumaal isegi 50 protsendine) rekonstrueerimistoetus ja millised lahendused sobivad eramajadele, selgitab TTÜ professor Jarek Kurnitski.
Hooneautomaatikast ja nn targast majast räägib OÜ Elkoral juhatuse liige Aleks Loonurm.

Saatejuht on Meelis Süld. Kuula 9. detsembril kell 10.05.

R2 aastahiti hääletus