Eesti Energia suurendab põlevkivigaasi kasutamist Eesti elektrijaamas

Video
13.10.2016 8:42
Rubriik: Majandus

Eesti Energia tütarettevõte Enefit Energiatootmine allkirjastas lepingu Amec Foster Wheeleriga Eesti elektrijaama 8. ploki keevkihtkatla ümberehituseks.

Amec Foster Wheeleriga sõlmitud ehitus- ja projekteerimislepingu maksumus on 14,66 miljonit eurot.

Amec Foster Wheeler on koostöös Eesti Energia ja Tallinna tehnikaülikooliga arendanud põlevkivitehnoloogiaid, samuti on ettevõte ehitanud Eesti elektrijaama 8. ploki kaks keevkihtkatelt ja Balti elektrijaama 11. ploki kaks keevkihtkatelt.

Ettevõte tegutseb rohkem kui 55 riigis üle maailma. Elektritootmise keskkonnamõjusid vähendav ümberehitus peaks valmima 2019. aastaks.

Kuna investeering vähendab elektritootmise keskkonnamõjusid, taotles Enefit Energiatootmine keskkonnaministeeriumilt luba asendada ettevõtte makstavat saastetasu osaliselt investeeringutega ploki ümberehitusse.

"Põlevkivigaasi kasutamise võimekus kasvab seniselt 13 protsendilt 50 protsendini ja see aitab meil ka oluliselt vähendada keskkonnaheitmeid, samal ajal suurendades põlevkivigaasist toodetud elektrienergiat," ütles Eesti Energia juhatuse liige Margus Vals "Aktuaalsele kaamerale".

Keskkonnaministeerium sõlmis Eesti Energia tütarettevõttega Enefit Energiatootmine saastetasu asendamise lepingu, mille alusel asendatakse kolme aasta jooksul ettevõtte koldetuha ja lendtuha saastetasu kohustusega investeerida energiatõhususe suurendamisse.

Sõlmitud saastetasu asendamise lepingu kohaselt kohustub Eesti Energia rekonstrueerima Eesti elektrijaama 8. energiaploki ühe katla ning vähendama seeläbi 8. plokis tekkiva lend- ja koldetuha hulka vähemalt 15 protsenti ja tootma samast hulgast põlevkivigaasist vähemalt 40 GWh täiendavat elektrit.

"Kui eelmisel aastal või vaatlusalusel aastal tekkis kahte liiki tuhka umbes 604 000 tonni, mis läheb tuhamäe poole, siis nüüd on võimalik selle investeeringu tulemusena tuhka saada 90 000 tonni võrra vähem," ütles keskkonnaminister Marko Pomerants.

Prognoosi järgi asendatakse 2016. aasta lõpust kuni 2019. aasta lõpuni kokku hinnanguliselt 6,5 miljoni euro ulatuses saastetasu.

"Selle efekti, mis puudutab tuhakoguste vähenemist, me peame saavutama paari-kolme aasta jooksul. Seda, palju investeering raha tagasi toob, näitab elu jooksvalt," ütles Vals.

Keskkonnaministeerium on varemgi sõlminud saastetasude asendamise lepinguid. Üks nendest oli VKG. Samas on taoliste lepingute puhul oluline, et paberimajandus oleks korras. Näiteks ei tohi investeeringuid teha enne, kui leping sõlmitud.

Toimetas
Marek Kuul, Merili Nael

Nime väli peab olema täidetud
Mitte rohkem kui 50 tähemärki
Kommentaari väli ei saa olla tühi
Mitte rohkem kui 50 tähemärki
Kommentaari väli ei saa olla tühi
Mitte rohkem kui 1024 tähemärki
{{error}}

Teade toimetusele edastatud

Sellelt Ip-aadressilt on ligipääs piiratud

Kommentaare veel ei ole. Ole esimene!

Vasta kommentaarile

+{{childComment.ReplyToName}}:
Vasta kommentaarile
Vasta

Laadi juurde ({{take2}})
Kommenteerimine on lubatud registreeritud kasutajatele!Olete sisseloginud kui {{userAlias}}
Nime väli peab olema täidetud
Mitte rohkem kui 50 tähemärki
Kommentaari väli ei saa olla tühi
Mitte rohkem kui 1024 tähemärki
{{error}}
Autendi ja kommenteeri ID-kaardiga.
Lisa uus kommentaar