Eestisse saabuvad võõrtöölised peavad suurimaks probleemiks info killustatust (2)

Kristi Sobak
11.03.2014 16:33
Rubriik: Majandus

Võõrtööliste jaoks on Eestis kohanemisel peamised probleemid info killustatus, eesti keele õppimise vähene atraktiivsus ja liigne bürokraatia elamislubade taotlemisega seotud büroodes, leiavad riigi talendipoliitika kohta uuringut koostavad eksperdid.

Vajadus kõrgelt kvalifitseeritud tööjõu järele Eestis aga kasvab ja meie oma tööturg ei suuda seda rahuldada, vahendasid ERRi raadiouudised.

Poliitikauuringute keskuse Praxis hariduspoliitikaprogrammi juht Laura Kirss ütles, et praegu puudub Eestis terviklik nägemus, mida me soovime selles valdkonnas saavutada ja kuidas seda teha. Pole ka ühtegi kõrget ametnikku või poliitikut, kes oleks selle teema oma südameasjaks võtnud.

"Ministeeriumid teevad üksikuid tegevusi, kuid sellega on see oht, et kaob ära suur pilt ja keegi ei oma enam terviklikku ülevaadet. Siis tehakse mõnikord samu asju - näiteks sisserändajatele Eesti kohta info pakkumise puhul leidsime me vähemalt viis portaali, kes seda pakuvad. Mõnikord tekib ka olukord, et erinevate valdkondade poliitikad ei ole omavahel kooskõlas. Näiteks kui kõrghariduses on Türgi riik, kust me soovime välisüliõpilasi leida, siis majanduspoliitikas ei oma Türgi mingisugust tähtsust," selgitas Kirss.

Eestisse saabuva välistöölise jaoks on suurimad probleemid seotud informatsiooni kättesaadavusega, ütleb Balti uuringute instituudi analüütik Kristjan Kaldur. "Tegelikult puudub neil teadmine sellest, missuguseid teenuseid ja kust nad võiksid saada, missuguses kvaliteedis ja ulatuses, sest see informatsioon on väga killustatud erinevate veebilehtede ja ametkondade vahel," rääkis Kaldur.

Probleemiks on ka eesti keele õppe atraktiivsus. "Sundusega, nagu ka meie uuring näitas, ei saavuta mitte midagi. Hoolimata sellest, et inimesed on motiveeritud eesti keelt õppima, ei näe nad tegelikult Eestis selle kasutamise järele väga suurt vajadust, sest ta saab oma suhtlusringkonnas inglise või mõnes teises keeles hakkama. Seega tuleb eesti keele õpet kuidagi muuta atraktiivsemaks kui seda seni on tehtud," jätkas ta.

Kalduri sõnul teeb siia saabuvatele välistöölistele muret ka liigne bürokraatia erinevates elamislubade taotlemisega seotud ametites. "Seda eelkõige politsei- ja piirivalveameti teenindusbüroodes, kus välismaalased, kes tahavad saada teenindust inglise keeles seda väga sageli ei saa, hoolimata sellest, et nad on valinud järjekorraautomaadis ingliskeelse nupu või broneerinud selle internetis inglise keeles. See on viinud sellise olukorrani, et ülikoolide tuutorid või ettevõtete personalijuhid võtavad välismaalased ise käe kõrvale ja viivad nad politsei- ja piirivalve teenindusametisse, kus nad tõlgivad välismaalase ja ametniku vahel kogu vajaliku informatsiooni," ütles Kaldur.

Probleem on veel ka näiteks inglisekeelsete lasteaia- ja koolikohtade puudus, mis nii mõnigi kord saab Eestisse tuleku takistuseks.

Meie tööturul on aga kõrgelt kvalifitseeritud tööjõust puudust ja Eesti tööjõuturg ei suuda sellele vajadusele vastata. Sellepärast ei maksa karta, et välistööjõud kellegi töö ära võtaks, räägib Kirss. "Kui me räägime sissetulekute tasemest, siis Ida-Euroopa riigid on need, kus Eesti palgatase võiks olla atraktiivne. Samas kui me räägime sellest, et Eestis on inimestel suuremate ja vanemate riikidega võrreldes suhteliselt lihtne karjääri teha, siis oleks meil võib-olla atraktiivseid võimalusi pakkuda ka noortele Lääne-Euroopa ülikoolilõpetajatele," selgitas ta.

Toimetas
Maarja Roon

Nime väli peab olema täidetud
Mitte rohkem kui 50 tähemärki
Kommentaari väli ei saa olla tühi
Mitte rohkem kui 50 tähemärki
Kommentaari väli ei saa olla tühi
Mitte rohkem kui 1024 tähemärki
{{error}}

Teade toimetusele edastatud

Sellelt Ip-aadressilt on ligipääs piiratud

Samal teemal

Kommentaare veel ei ole. Ole esimene!

Vasta kommentaarile

+{{childComment.ReplyToName}}:
Vasta kommentaarile
Vasta

Laadi juurde ({{take2}})
Nime väli peab olema täidetud
Mitte rohkem kui 50 tähemärki
Kommentaari väli ei saa olla tühi
Mitte rohkem kui 1024 tähemärki
{{error}}
Lisa uus kommentaar

täna etv2-s

foto
Teatriõhtu Bloody Mary
Täna 21:35

Lavastust ei soovitata alla 16-aastastele. Von Krahli Teatri dramaatiline põnevuslugu, kus uus diivan toob esmapilgul harmoonilise abielupaari korterisse kaks ootamatut külalist, kelle algatatud mängud pööravad majarahva elu ühe õhtuga peapeale. Autor ja lavastaja Kertu Moppel. Osades Tiina Tauraite, Erki Laur, Tõnis Niinemets ja Ott Kartau.

täna klassikaraadios

foto
Täna kontserdisaalis. ERSO. Dark Dreams. Tulevikumuusika, 1

Rahvusvaheline Ny:Dismuusika Festival AFEKT. Esinevad Nicolas Hodges (klaver), Trio Hoca Nasreddin: Robert Reigle (saksofon), Nikolai Galen (vokaal), Serkan Şener (kaval) ja Eesti Riiklik Sümfooniaorkester. Dirigent Michael Wendeberg.