Kodualuse maa maksuvabastus muutub võrdsemaks

Maamaks peaks muutuma kõigi koduomanike suhtes õiglasemaks. (Foto: Merilin Pärli/ERR)
27.06.2016 13:34
Rubriik: Majandus

Riik plaanib kaotada erisused maamaksu tasumisel, vabastades maamaksu tasumisest ka need omanikud, kelle kodualune maa on kaasomandis või kelle kodumajast osa on kasutusel äripinnana. Kui kohalikud omavalitsused maksusoodustusega nõustuvad, kompenseeritakse neile puudujääv osa.

Siiani on 2013. aastal jõustunud maamaksumuudatused, millega kodualune elamumaa maksust vabastati, kohelnud kaasomandis maa omanikke ja liitsihtotstarbega nagu elamu- ja ärimaa omanikke ülejäänutest ebavõrdselt, nõudes neilt jätkuvalt maamaksu tasumist.

Erinev kohtlemine puudutab eelkõige kortermajas kodu omavaid elanikke, kelle majas asuvad lisaks eluruumidele ka äripinnad, näiteks korrusmaja esimesel korrusel asuvad äripinnad ning ülemistel korrustel eluruumid. Edaspidi see erisus kaob ning maamaksust vabastatakse ka maa lisaks elamumaale ka muude sihtotstarvete osas.

Samuti kohtlevad kehtiva maamaksuvabastuse ulatust reguleerivad sätted ebavõrdselt ühis- ja kaasomanikke, kes ei ole jaganud neile kuuluval kinnistul asuvat ehitist korteriomanditeks, võrreldes ühis- või kaasomanikega, kes on seda teinud.

Kohaliku omavalitsuse otsustada

Senise seaduse järgi on mitmele isikule ehk kaasomandisse kuuluva kinnistu puhul, millel asuv ehitis ei ole jaotatud korteriomanditeks, kõigi omanike maksusoodustus kokku 1500 m2. Samas kui ehitis on jaotatud korteriomanditeks, laieneb igale korteriomanikule maksusoodustus 1500 m2 ulatuses. Eelnõuga on edaspidi kohalikel omavalitsustel õigus otsustada, kas laiendada kaasomanikele rakendatavat maksusoodustuse ulatust tiheasustusega alal kuni 1500 m2-ni ning hajaasustusega alal kuni kahe hektarini ühe kaasomaniku kohta või mitte.

Lisaks summeeritakse ühe kohaliku omavalitsuse territooriumil asuvate maatükkide eest tasumisele kuuluvad maksusummad, kui omanikule kuulub või ta kasutab mitut maatükki.

Kuna liitsihtotstarbega maatükkidel eluruume omavate isikute maksuvabastuse laiendamise tulemusena väheneb kohalikule omavalitsusele maamaksust laekuv tulu, siis kompenseerib riik tulu vähenemise KOV-le laekuva tulumaksu määra tõstmisega.

Eelnõu on saadetud ametkondlikule kooskõlastusringile.

Eelnõu vastuvõtmise korral jõustub seadus 2018. aastast.

Toimetas
Merilin Pärli

Nime väli peab olema täidetud
Mitte rohkem kui 50 tähemärki
Kommentaari väli ei saa olla tühi
Mitte rohkem kui 50 tähemärki
Kommentaari väli ei saa olla tühi
Mitte rohkem kui 1024 tähemärki
{{error}}

Teade toimetusele edastatud

Sellelt Ip-aadressilt on ligipääs piiratud

Samal teemal

Kommentaare veel ei ole. Ole esimene!

Vasta kommentaarile

+{{childComment.ReplyToName}}:
Vasta kommentaarile
Vasta

Laadi juurde ({{take2}})
Kommenteerimine on lubatud registreeritud kasutajatele!Olete sisseloginud kui {{userAlias}}
Nime väli peab olema täidetud
Mitte rohkem kui 50 tähemärki
Kommentaari väli ei saa olla tühi
Mitte rohkem kui 1024 tähemärki
{{error}}
Autendi ja kommenteeri ID-kaardiga.
Lisa uus kommentaar