Soome rahvusringhääling teatas, et valitsus nõuab neilt Panama dokumentide loovutamist

Video
29.04.2016 12:04
Rubriik: Välismaa

Soome rahvusringhääling Yle teatas täna, et Soome valitsus ja maksuametnikud nõuavad neilt sisuliselt oma allikakaitse põhimõtete rikkumist. Nimelt soovivad Soome võimud, et uurivate ajakirjanike rahvusvahelises konsortsiumis (ICIJ) osalev Yle annaks neile üle nn Panama dokumendid. Kuigi ametnike seatud tähtaeg saabus täna ning ametlikes kirjades vihjati ka läbiotsimistele, ei kavatse Yle nõudmist täita.

Yle kinnitusel on rahandusminister ja Koonderakonna juht Alexander Stubb korduvalt nõudnud, et rahvusringhääling annaks valitsusele üle Panama advokaadibüroost Mossack Fonseca lekkinud andmed, et maksuametnikud saaksid uurida dokumentides mainitud Soome ettevõtteid ja üksikisikuid ning vajadusel esitada nende vastu süüdistusi maksudest kõrvale hoidumises.

Maksuametnikud pidasid sellel teemal eile läbirääkimisi Yle peatoimetajatega ning nad nõuavad nii dokumente kui ka ajakirjanike poolt töö raames tehtud märkmeid.

Yle keeldub võimuesindajate nõudmiste täitmisest, sest rahvusringhäälingu hinnangul on maksuametnike nõudmised tõsine oht pressivabadusele ja ajakirjanduslikele põhimõtetele. Valitsusametnikele vastu tulemine tähendaks seda, et rahvusringhääling rikuks allikakaitse põhimõtteid ning tegutseks vastupidiselt oma ajakirjanike eetikakoodeksiga.

Rahvusringhäälingu teatel on lekkinud dokumentides mainitud suurt hulka Soome kodanikke, samuti juhtivat põhjamaist panka Nordeat. Nimekirjas on sadu soomlasi - ettevõtjaid, investoreid, sportlasi ja ka süüdi mõistetud kurjategijaid. Osa nimedest on erinevates Yle uudistes juba avalikustatud ning Yle on lubanud sellel teemal uudiste tegemist ja nimede avalikustamist jätkata.

Seoses tekkinud olukorraga tehti kell 12 Yle eetris erakorraline pöördumine. Muuhulgas sooviti toetust ka teistelt EBU (European Broadcasting Union) liikmetelt.

Yle teates tuletati ka meelde, et Soome on olnud Piirideta Reporterite pressivabaduse indeksis esikohal mitmeid aastaid.

Toimetaja: Soome ametnike käitumine on täiesti erandlik

Panama dokumentide teemat kajastava saate MOT vastutav toimetaja Ville Vilen märkis, et kõige olulisemateks põhimõteteks on allikakaitse ja sõnavabaduse tagamine ning see on ka usaldusväärse ja usutava uudisteedastuse aluseks.

Samuti rõhutas Vilen, et Yle ei ole Panama dokumentide omanik ega saa allikakaitse põhimõttest lähtuvalt neid andmeid kõrvalistele isikutele edasi jagada. Tegemist ei ole paberihunnikuga, mille võiks ametnikele üle anda, vaid Yle on saanud rahvusvahelise ajakirjanike võrgustiku osana ligipääsu osale andmebaasist, kus on kokku 11,5 miljonit lekkinud dokumenti, selgitas ta.

"Kodanikel peab olema olema usaldus, et kui nad soovivad informatsiooni jagada, siis nad saavad seda teha anonüümselt," lausus Vilen.

Nii Vilen kui ka MOT-i toimetaja Minna Knus-Galàn peavad Soome maksuametnike nõudmisi rahvusvahelises plaanis erakordseteks. Ajakirjanike sõnul pole üheski Panama-leket käsitlenud riigis juhtunud seda, et ametnik nõuab niivõrd suurt survet avaldades andmeid.

"Teistes Panama dokumente käsitlenud riikides on maksuametnikud soovinud küll paberitega tutvuda, kuid on oma katsetest loobunud, kui väljaanded on allikakaitsele viidates keelduvalt vastanud," rääkis Knus-Galàn ja märkis, et nii on juhtunud näiteks Costa Ricas, Taiwanil, Kreekas, Lätis ja Uruguays.

"Suure erand on ka see, et Soome on ainus riik, kus nõutakse ka kogu taustamaterjali ja toimetajate tööpabereid," lisas ta ja nentis, et sõnavabaduse poolest tuntud riigis on ametnike selline tegutsemine täiesti pöörane juhtum.

Vastutav toimetaja Vilen ütles, et Yle otsust ei mõjuta ka see, et nõudmisi on esitanud ka rahandusminister Stubb isiklikult. "Asi ei muutu, olgu nõudja kes tahes, sest sõnavabadus ja allikakaitse on uudisväljaannetele pühad," sõnas ta lõpetuseks.

Maksuametnikud vihjasid ka läbiotsimistele

Pärastlõunal teatas Yle, et maksuametnikud on rääkinud võimalusest, et kui Panama dokumente ei loovutata, järgnevad läbiotsimised.

Võimuesindajate sõnul võivad nad hakata tegema läbiotsimisi nii Yle toimetustes kui ka Panama dokumentide teemat kajastanud ajakirjanike kodudes. Kusjuures nõudmised on esitatud kirjalikult ning kirju on saadetud ka ajakirjanike kodustele aadressidele.

"Koju tulnud kiri mõjub ähvardavalt. Ma pidin perekonnale rääkima võimalusest, et meie kodus võib samuti toimuda läbiotsimine," nentis Knus-Galán.

Yle kavatseb maksuametnike nõudmise vaidlustada ning selle tegemiseks on aega 60 päeva. Kui kaebus on lõplikult käsitletud, võivad toimuda ka võimalikud läbiotsimised.

Toimetas
Laur Viirand

Nime väli peab olema täidetud
Mitte rohkem kui 50 tähemärki
Kommentaari väli ei saa olla tühi
Mitte rohkem kui 50 tähemärki
Kommentaari väli ei saa olla tühi
Mitte rohkem kui 1024 tähemärki
{{error}}

Teade toimetusele edastatud

Sellelt Ip-aadressilt on ligipääs piiratud

Samal teemal

Kommentaare veel ei ole. Ole esimene!

Vasta kommentaarile

+{{childComment.ReplyToName}}:
Vasta kommentaarile
Vasta

Laadi juurde ({{take2}})
Kommenteerimine on lubatud registreeritud kasutajatele!Olete sisseloginud kui {{userAlias}}
Nime väli peab olema täidetud
Mitte rohkem kui 50 tähemärki
Kommentaari väli ei saa olla tühi
Mitte rohkem kui 1024 tähemärki
{{error}}
Autendi ja kommenteeri ID-kaardiga.
Lisa uus kommentaar