Putin: teise maailmasõja võit olgu hoiatuseks meie vaenlastele

Video
9.05.2016 16:36
Allikas: BNS
Rubriik: Välismaa

Vene president Vladimir Putin nimetas Teise maailmasõja võitu meenutuseks sellest, et vene rahvas kaitseb oma riigi huve, ja hoiatuseks nendele, kes tahavad teda proovile panna.

"Võidud kätkevad endas kõike meie rahva iseloomu parimat, väärikaimat, kangelaslikumat. Võit on meie uhkus ja valmidus kaitsta riigi huve. Võit on ähvardav hoiatus neile, kes tahaksid meid proovile panna," ütles Putin esmaspäeval Kremlis võidupühavastuvõtul.

"Me teame, et sõda muutub isamaasõjaks, kui inimesed seisavad seinana kodumaa kaitsel. Nii sündis see traagilisel 1941. aastal. Võitlusse vaenlasega tõusis paljurahvuseline nõukogude rahvas," ütles riigipea.

Ta ütles, et andis eelmisel õhtul Kasahstani presidendi Nursultan Nazarbajeviga kohtudes talle üle sõjaaegsed ajalehed, kus oli juttu kasahhi rahva maailmasõjaaegsetest kangelastegudest. Putin palus vastuvõtul osalejate poole pöördudes tervitada kasahhi külalist. "Tänan, et olete täna siin, meie seas," ütles Vene president.

"Me jääme igavesti mäletama, et just nõukogude rahvas hävitas fašismi, saavutas tohutu võidu," ütles Putin.

"Teie, kallid veteranid, läbisite auga sõjateed, võitlesite vapralt kõigil sillapeadel ja kõrgendikel, suurimates lahingutes. Igaüks andis võitu oma panuse, kõik olid isamaa sõdurid - nii rindemehed kui ka tagalatöötajad, raugad ja lapsed, kõik kannatasid ja talusid rängimaid katsumusi ja kohutavaid kaotusi," rõhutas president.

Veteranide poole pöördudes märkis president nende kõrgeid kõlbelisi omadusi ja tänas selle eest, et nad suutsid "lühima tähtajaga taastada tehased ja vabrikud, tugevdada põllumajandust, jõuda teaduse ja kultuuri esirinda."

"Teie teod, oskus hinnata elu, hoida sõprust, perekollet jäävad meile alati eeskujuks," tõotas Putin.

Riigipea märkis võidupüha "tohutut, kõikiühendavat väge" ja tõstis klaasi "võitjate vapra põlvkonna, Venemaa, suure võidu terviseks".

Putin: Vene kodanike tugevus seisneb lojaalsuses isamaale

Vene kodanike tugevus seisneb ustavuses isamaale, ütles president Putin varem Moskva Punasel väljakul võidupüha sõjaväeparaadil.

"See püha on muutunud Venemaa ja selle rahva ühtsuse sümboliks. Meie tugevus, kindlustunne ja väärikus seisnevad ühtsuses ja lojaalsuses isamaale," lausus president paraadil peetud kõnes.

Suure võidu päev "on nii riiklik kui ka väga isiklik, perekondlik püha", ütles Putin ja kuulutas välja leinaminuti sõjas langenute mälestuseks.

Putin märkis, et pärast sõnamurdlikku kallaletungi Nõukogude Liidule "muutus hetkega hiiglasliku riigi elu ja selles traagilises murrangus oli vaid üks, kuid kõrgeim valik." "Kogu rahva jaoks oli tähtsaim asi isamaa päästmine. Algas kangelaslik ja ohvriterohke teekond Võidu poole, tuli viivitamatult lahendada arvukalt ülikeerukaid küsimusi," ütles ta.

President pühendas oma esinemises palju tähelepanu sõjaaegsele tagalatööle ning rõhutas, et "üks keerulisimaid ülesandeid oli "miljonite rahulike elanike ja tööstuse evakueerimine itta ja seda kõike vaenlase pealetungi rasketes tingimustes, sõjaturmas."

"Praegu on isegi raske ette kujutada, millise üleinimliku pingutusega veeti minema ja pandi uuesti üles üle 1500 tehase, nii et need juba mõne kuu pärast tootsid rinde tarvis tanke, lennukeid, moona," ütles president.

"See võrreldamatu, suurim töövõit võimaldas meie vägedel vaenlane tagasi süüa, hävitada agressor, kes oli oma teenistusse pannud pea kogu Euroopa tööstusvõimsuse."

Venemaa tähistab 9. mail Nõukogude Liidu võitu Natsi-Saksamaa üle Teises maailmasõjas.

Toimetas
Laur Viirand

Nime väli peab olema täidetud
Mitte rohkem kui 50 tähemärki
Kommentaari väli ei saa olla tühi
Mitte rohkem kui 50 tähemärki
Kommentaari väli ei saa olla tühi
Mitte rohkem kui 1024 tähemärki
{{error}}

Teade toimetusele edastatud

Sellelt Ip-aadressilt on ligipääs piiratud

Samal teemal

Kommentaare veel ei ole. Ole esimene!

Vasta kommentaarile

+{{childComment.ReplyToName}}:
Vasta kommentaarile
Vasta

Laadi juurde ({{take2}})
Kommenteerimine on lubatud registreeritud kasutajatele!Olete sisseloginud kui {{userAlias}}
Nime väli peab olema täidetud
Mitte rohkem kui 50 tähemärki
Kommentaari väli ei saa olla tühi
Mitte rohkem kui 1024 tähemärki
{{error}}
Autendi ja kommenteeri ID-kaardiga.
Lisa uus kommentaar