Skype võimaldas eurovisiooni reegleid rikkuda

19.05.2006 22:54 Uuendatud 20.05.2006 05:58
Rubriik: Varia
Eurovisiooni lauluvõistluse reeglitega keelatud oma riigi esindaja poolt hääletamine on võimalik eestlaste loodud internetitelefoni Skype abiga, mis lubab helistada teises riigis oleva serveri kaudu.
Soome MTV3 andmeil võisid Soome elanikud juba eilses poolfinaalis hääletada Soomet esindava Lordi poolt ning sama oli võimalik ka teiste riikide hääletajatel.

MTV3-e küsitletud IT-eksperdi Petteri Järvineni sõnul on telefonihääletused tasuta netist saadava Skype'i kiire leviku tõttu Euroopas juba mõnda aega olnud ebausaldusväärsed.

Skype'i turundusjuht Baltimaades Andrus Purde tunnistas ETV24-le, et klassikalistest telefonihääletussüsteemi reeglitest on võimalik Skype'i nagu ka teiste sarnaste tarkvaratoodete abiga mööda vaadata. "Samas - kui on teada, et Skype on "kiire levikuga", siis on raske mõista, miks korraldajad ennetavalt kaasaaegsemat rahva lemmiku teadasaamise viisi välja ei mõelnud," lisas Purde.

Skype'iga saab võtta tasulisi skype-out telefonikõnesid tavanumbritele. Soome andmeside keskliidu Ficomi kinnitusel võib Soomes asuva arvuti kaudu võtta ühenduse Rootsis asuva serveriga, mis näitab, justkui oleks kõne tehtud Rootsist.

Ficomi andmeil on sääraseid mitme riigi ühiseid servereid ka teistes Euroopa riikides. Testis anti 10 häält, mis kõik registreeriti. MTV3 hinnangul saaks 10 minuti jooksul ühe arvuti kaudu anda vähemalt 60 häält.

"Kahju muidugi, et see seik Eurovisiooni tulemuste usaldusväärsust varjutab," ütles Purde. "Omalt poolt oleme valmis korraldajatega arutama, kuidas selliseid situatsiooni edaspidi vältida saaks. Ideaalis peab ju parim laul võitma, sõltumata hääletussüsteemist ja näiteks piirkondlikest kallutatud eelistustest, mis on samuti läbi aegade kõneainet pakkunud."
Toimetas
Merlis Nõgene

Kommenteeri


Värsked uudised