Birgitta festival toob Lääne-Euroopas ilma tegevad ooperijõud koju

(Foto: ERR)
11.08.2012 20:52
Rubriik: uudised.err.ee
Täna Tallinnas Pirita kloostris algava kaheksanda Birgitta festivali märksõnad on koostöö ning talendid koju. Inglise Garsington Opera ning Birgitta ühisprojekt toob lavale meie Lääne-Euroopas ilma tegevad ooperijõud.
Birgitta festivali avab aga "Carmina Burana", mille koreograaf Mai Murdmaa tõi tänavu esmakordselt lavale Mari riiklikus ooperi- ja balletiteatris, vahendas "Aktuaalne kaamera".

Carl Orffi "Carmina Burana" on üks 20. sajandi tähtteoseid - ühelt poolt kaasakiskuv ja vaimukas muusika, teisalt lihtsa keskaja inimese saatuse heitlikkust ning elurõõme kujutav tekst. "Carmina Buranat" võib peaaegu pidada Birgitta vapiloomaks, sest lavastatud on Pirita kloostris seda varemgi.

Koreograaf Mai Murdmaa festivali avaetendus ei piirdu ainult "Carmina Buranaga", vaid lisab sinna juurde veel ühe teise Orffi teose - "Aphrodite triumfi". Seda pole Eestis varem lavastatud. Festivali kunstiline juht Eri Klas seisab dirigendipuldis nii Murdmaa lavastuses kui ka Birgitta tänavuses tipphetkes - Mozarti "Don Giovannis".

"Ma tahaksin just seekord esile tuua selle, et ma olen väga huvitatud, et mitte ennast eksponeerida, vaid just oma kolleege," ütles Klas.

Klas rõhutas, et ta on Birgitta festivalil alati toonud esile mõne meie noore dirigendi. Klasil on hea meel, et teeb "Don Giovannis" esimest korda elus koostööd ooperisolisti Lauri Vasaraga, kelle  lauljatee algust ta omal ajal nägi. Täna algasid "Don Giovanni" proovid ning Hamburgi riigiooperi bariton Vasar laulab selles solistina Eestis esmakordselt.

"Eestis esimest korda on ühelt poolt võib-olla kummaline, teiselt poolt on võib-olla just õige aeg tulla ja laulda ka Eestis," arutles Vasar.

"Don Giovanni" esietendus Inglismaal Garsington Operas juuni alguses. Meie ooperilauljad, lisaks Vasarale veel Ain Anger ja Aile Assonyi ning Eesti filharmoonia kammerkoor peavad lavastusse veel sisse elama. Lauri Vasara arvates saab see kindlasti olema pingeline, kuna aega on vähe. Roll pole talle tundmatu, sest Mozarti klassikut on ta mänginud korduvalt.
Toimetas
Merili Nael

Samal teemal

Kommenteeri

reCaptcha: