Tanel Tammet: tehisintellekt on juba olemas

Video
23.04.2012 9:10
Rubriik: Varia
Tehisintellekt on juba olemas ja areneb, kuid ta pole mingis ühes arvutis, vaid mööda võrku laiali, rääkis Tallinna tehnikaülikooli arvutiteaduste instituudi professor Tanel Tammet.
Tanel Tammet ütles intervjuus ETV saatele "Terevisioon", et ta ei nõustu täies ulatuses Garri Kasparovi hiljutise väitega, et teadus ja tehnika on viimased 30 aastat suuresti paigal tammunud.

"Oleneb, mida vaadata. Kui sa vaatad tõesti lennukite-autode arengut ja võib-olla elektrijuhtmeid-elektrijaamu, siis ma arvan, et see on ilmselt õige. Aga see põhjus on selles, et lihtsalt see, millega tahetakse tegelda, või see. mis annab mingit efekti või millega on mõtet tegelda, on teine asi. Täitsa selgelt - niipea kui see arvuti- või internetivärk tekkis, tekkis võimalus teha kõike seda tarkvara ja asja, mida me praegu kasutame - samad Google'i, Facebooki asjad, mobiilne side - see on palju efektiivsem asi kui hakata autot natuke parandama või lennukit natuke parandama. Ja tegeldaksegi põhiliselt sellega," rääkis Tammet.

Ka Tammeti vestluskaaslase, ERR-i teadusajakirjaniku Priit Enneti arvates areng toimub, kuid see on läinud n-ö väiksemaks, inkrementaalsemaks.

"Kas või tarkvaras või arvutitehnoloogias. Me ei saagi enam aru, et areng käib: kogu aeg tuleb natuke juurde, natuke juurde. Ja me oleme nagu need konnad, eks ole, kes on mingisuguses kuumas vees ja ei saa aru, millal see keema läheb," rääkis Ennet.

"Ta [internet - toim] ei paista niimoodi silma. Ta on sul väga pea sees, ta mõjutab sind tegelikult rohkem, aga sa ei näe seda. Ja näiteks, miks ta nii hullult oluline on: siiamaani on meie side toiminud ikka nii, et üks inimene ütleb midagi ja teised kuulavad, ja see siis mõjutab. /---/ Aga see on otse inimeste öeldud: inimesed suunavad teiste arvamusi ja seda, mis teised peavad tegema. Aga nüüd on seda üha vähem, sellepärast et kui te otsite mingit infot võrgust või vaatate kas või oma sotsiaalse meedia saiti, siis tegelikult on selle taga mingisugune tarkvara, mis teile ütleb, et mida näidata või mis uudiseid kuvada. Nii et see info, mis sa saad või mis sa arvad asjadest või mis sulle öeldakse, on suurelt osalt tarkvara poolt produtseeritud - mille taga on küll inimesed, aga seal on ikkagi tarkvara vahekiht, kes ikkagi lõpuks otsustab. Nii et see tarkvara asi on nagu päriselt meie ühiskonnas vahel - on inimeste vahel ja ütleb, mida teha tuleb ja mida suunata tuleb."

Tammeti arvates on tehisintellekt juba natuke olemas ja vaikselt kasvab - ta pole ühe masina sees, vaid mööda võrku laiali.

"Ta päris inimese moodi ei mõtle, võib-olla tal mingit teadvust veel ei ole, aga ma tegelikult arvan, et see juhtub /---/ nii, et me ei saa arugi sellest ja lõpuks me olemegi mingisuguse tehisintellekti väikesed osad," rääkis Tammet ning lisas, et mingil määral on inimene tema arvates kogu aeg olnud osa suuremast üldisest teadvusest.

"Aga nüüd läheb see asi palju radikaalsemaks ja hullemaks, sellepärast et peale selle inimeste enda neuroniks olemise tekib sinna vahele hästi palju selliseid teisi - võib-olla isegi algul väiksemaid, aga hiljem suuremaid - neuroneid arvutite näol. Nii et see inimeste "neuroni-osa" muutub üha väiksemaks ja meid hakatakse üha rohkem suunama."

Tammeti arvates ei ole kellelgi võimalik seda uut teadvust kontrollida. "Ma arvan, et ei ole ühtegi riiki maailmas, kes saaks näiteks interneti kinni panna või saaks selle tarkvara arengu kinni panna. Seda on täiesti võimatu teha," ütles Tammet.
Toimetas
Heikki Aasaru

Nime väli peab olema täidetud
Mitte rohkem kui 50 tähemärki
Kommentaari väli ei saa olla tühi
Mitte rohkem kui 50 tähemärki
Kommentaari väli ei saa olla tühi
Mitte rohkem kui 1024 tähemärki
Palun tippige reCaptcha kontrollreale pildil kuvatud tekst.
Sisestatud kontrolltekst ei ühtinud, palun sisestage uuesti.

Teade toimetusele edastatud

Sellelt Ip-aadressilt on ligipääs piiratud

Samal teemal

Kommentaare veel ei ole. Ole esimene!

Vasta kommentaarile

+{{childComment.ReplyToName}}:
Vasta kommentaarile
Vasta

Lae juurde ({{take2}})
Nime väli peab olema täidetud
Mitte rohkem kui 50 tähemärki
Kommentaari väli ei saa olla tühi
Mitte rohkem kui 1024 tähemärki
reCaptcha:
Palun tippige reCaptcha kontrollreale pildil kuvatud tekst.
Sisestatud kontrolltekst ei ühtinud, palun sisestage uuesti.
Sellelt Ip-aadressilt on ligipääs piiratud
Teie kommentaar sisaldab sobimatuid sõnu
Lisa uus kommentaar